Derby bitva v třeboňském azylu neměla vítěze

Třeboň - Až dalekou třeboňskou umělku si vybrali za svůj azyl fotbalisté Větřní, aby v městě rybníků změřili síly v důležitém okresním derby s rivalem z Křemže.

10.4.2013

Derby mezi Větřním a Křemží bylo od začátku až do konce velkou bitvou o každý metr třeboňské umělky – a body se nakonec spravedlivě rozdělily. Na snímku vlevo u míče větřínský střelec Milan Homer atakovaný křemežským matadorem Miroslavem Novotným.Foto: Deník / Karel Vosika

Větřní - Křemže 1:1 (1:1)

Už v 1. minutě se musel ukázat v křemežské brance debutující gólman Halámka, který pod Kleť přichází na půlroční hostování z Roudného. Brankář české juniorské reprezentace sálovkářů dvakrát v rychlém sledu výborně zakročil proti střelám Hlásenského z bezprostřední blízkosti.

Křemežští se na druhé straně k ohrožení branky dostali jen při standardkách, ale ve 13. minutě z první větší šance udeřili. Zprava centroval z trestného kopu Chromý, na přetažený balon si naběhl Kaňka a pěknou střelou z voleje otevřel skóre –  0:1.

Jenomže radost vydržela hostům jen dvě minuty. Větřínští podnikli rychlý kontr, zleva centroval Kotlár a důrazný Hlásenský také bez přípravy uklidil míč přesně k tyči –  1:1.

I v dalších minutách  byli Větřínští aktivnější, ale tečovaný přímý kop Ginzela z hranice šestnáctky skončil jen dalším ze série rohů. Na druhé straně pak hrající větřínský kouč uhasil rodící se nebezpečí při přečíslení Křemže tří na jednoho.

V závěru půle poprvé notně vzplály emoce po srážce brankáře Pavelky s hostujícím Rolníkem. Do role mstitele se poté pasoval Sukdolák, ale za vražení do soupeře uviděl pouze žlutou kartu. A v poslední minutě půle mohli Větřínští dát gól do šatny, ale Halámka vytáhl další výborný zákrok při hlavičce Kotlára z malého vápna – a do kabin se šlo za stavu, který se zrodil už v první čtvrthodině.

Ve druhé půli Větřínští vědomi si důležitosti duelu hráli na kýženou výhru, ale vyloženou šanci si krom několika závarů přes dobře pracující obranu  Křemže nevytvořili. Navíc domácí poněkud otevírali zadní vrátka, a tak rozhodnout mohli hosté. Po rohu v 65. minutě ale hlavičkoval Koch z jasné pozice těsně mimo, po brejku o pět  minut později centroval zleva Kaňka a volej Matějky reflexivně vykopl brankář Pavelka, který pak měl štěstí ještě při tečované střele Edelmana. Na druhé straně si Halámka poradil s pokusem Podskalského.

V závěru se potom už více diskutovalo než hrálo, došlo k několika strkanicím, ale to již nic nezměnilo na faktu, že derby skončilo bez vítěze.

Větřínští tak v boji o záchranu zaknihovali na své konto čtvrtý jarní bod a Křemežští z prvního vystoupení v odvetách vytěžili z bitvy s evidentně se oproti podzimu zvedajícím okresním rivalem dobrou remízu.

Sestava Větřní: Pavelka – Dušek, Ginzel, Sukdolák, Jílek – Kotlár, Skok, Sikuta – Podskalský, Hlásenský (68. Dvořáček), Homer.

Sestava Křemže: Halámka – Čondl, Filip (90. Stráský), Koch, Brabec – Matějka (73. L. Rolník), Chromý, Novotný, Kaňka – K. Rolník, Edelman.

Očima koučů

Hrající trenér Zbyněk Ginzel (Větřní): „Samozřejmě jsme zklamaní, protože jsme chtěli v tomto zápase získat  tři body.  Bylo to ale hodně nervózní derby a i ten bod nakonec má cenu. První poločas byl z naší strany dobrý, už v úvodu jsme měli šance a bylo tam i plno standardek. Jen já sám jsem postupně  zahrával asi osm rohů. Bohužel, z první šance soupeře jsme sami inkasovali. Naštěstí se rychle povedlo srovnat a do půle jsme mohli stav i otočit. Ve druhém poločase tam už bylo hodně emocí a s fotbalem to už nemělo moc společného."

Trenér Jiří Reitinger (Křemže): „Bylo to oboustranně bojovné a místy až zbytečně vyhecované derby, kterému výsledná remíza nakonec sluší. V první půli nás soupeř dostal pod tlak a už na začátku měl velké šance, při kterých nás podržel gólman. Pak jsme se ujali vedení, ale to jsme bohužel udrželi jen chvíli. Ve druhém poločase jsme byli o něco lepší pro změnu  my a měli i větší šance. Remíza je ovšem spravedlivá. Těžko budu vyzdvihnout jednotlivce, celý tým totiž zahrál podle mých představ. Tak by se mělo bojovat o body! Přesto pochválím brankáře Jirku Halámku, který za nás chytal poprvé a kluci ho viděli až před zápasem. Zvládl to velmi dobře. A ještě bych chtěl poděkovat našim věrným fanouškům, kteří i přes zimní počasí a dalekou cestu přijeli tým podpořit až do Třeboně. I proto jsem rád, že jsme naše první jarní utkání zvládli."

Autor: Karel Vosika