Jeli pro tři body, vezli si tři góly

Liberec, České Budějovice – S cílem odvézt si tři body jeli na hřiště úřadujícího mistra ligy do Liberce fotbalisté Dynama Č. Budějovice, nakonec si ale odváželi domů místo tří bodů tři góly.

11.3.2013 AKTUALIZOVÁNO 11.3.2013

Liberecký Fleišman se raduje z třetího gólu v síti brankáře Dynama Michala Daňka, ten jen smutně věší hlavu.Foto: Deník/ Jaroslav Appeltauer

„Liberec začal jaro výborně a je to silný soupeř, my ale potřebujeme zabodovat a všichni věříme, že by to v Liberci mohlo vyjít," říkal před cestou na sever Čech trenér Pavol Švantner. „Jedeme do Liberce s odhodláním udržet vzadu nulu, pokusit se dát gól a vyhrát," odtajnil taktické záměry útočník Ivo Táborský.

A v úvodu se zdálo, že nešlo jen o planá slova. Od 15. minuty totiž budějovičtí fotbalisté v Liberci po Horově střele vedli a ještě necelou čtvrthodinu před koncem bojovali za stavu 1:1 o vítězství. Z toho se ale nakonec radoval ligový mistr.

Liberec na jaře v úvodních dvou kolech nedostal ani gól, proti Budějovicím však vzala jeho série bez obdržené branky rychle za své. Už po čtvrthodině hry totiž hostující Hora překvapil střelou do středu branky brankáře Kováře, jenž tak poprvé v libereckém dresu inkasoval, zatímco Jakub Hora si připsal první trefu v dresu Jihočechů a zároveň po 444 minutách ukončil českobudějovické čekání na ligovou trefu. „Chtěl jsem na těžkém terénu vystřelit a balon asi zaplaval, na což gólman nestačil zareagovat. Střela mi docela sedla, ale šla doprostřed brány, takže jsem ani nepočítal, že by to mohlo skončit v bráně," svěřoval se po zápase novinářům explzeňský útočník Dynama. „Že jsem dal gól, je sice hezké a těší mě mě to, jenže když to nestačí na body, je to na houby platné," smutnil.

„Šel jsem na míč špatně tělem, sice to skočilo, ale byla to jednoznačně moje chyba," kál se brankář Přemysl Kovář.

Jihočeši po vedoucím gólu ožili a brankář Kovář vzápětí s námahou vytáhl na roh Řezníčkovu střelu. Poté zkoušel štěstí ranou z dálky znovu Hora, ale minul stejně jako vzápětí jeho spoluhráč Rýdel.

A hosty nevyužité možnosti přišly draho. Štajner chytrou kolmicí rozehrál přímý kop do běhu Kušnírovi a domácí bek zaskočil Daňka v bráně Dynama střelou z ostrého úhlu. Byla to jeho první ligová trefa v dresu Slovanu od letního přestupu ze Sparty.

„My věděli, že Liberec je kombinačně silný tým a snažili jsme se jeho hru eliminovat. Vedoucí branka nám psychicky pomohla, jenže postupem času tlak Liberce narůstal a bohužel jsme po střele ze strany inkasovali vyrovnávací gól," litoval trenér hostí Pavol Švantner.

Liberec po gólu na 1:1 zvýšil tlak a hostující obrana několikrát odvracela nebezpečí na poslední chvíli. Po přestávce se ale nápor domácího týmu vinou řady nepřesností postupně rozplynul. Až po příchodu střídajících Delargeho a Pavelky Severočeši přidali, do velkých šancí se však dlouho nemohli protlačit. Když už se zdálo, že Liberec hostující defenzivu neprolomí, vymyslel další ze svých kolmic Štajner. Šural vrátil míč před bránu a Rybalka rozhodl. V samém závěru pak ještě přidal pojistku v podobě třetí branky Fleišman.

„Před zápasem jsem všude slyšel, že dáme Budějkám tři góly, že to bude jednoznačné, když hrají o záchranu. Já si to ale nemyslel a zápas mi v tom dal za pravdu," uvedl na tiskovce trenér Jaroslav Šilhavý a dodal, že výhra nad Českými Budějovicemi se nerodila vůbec lehce. „Budějovice hrály velice dobře a organizovaně. Bylo to pro nás obrovsky těžké utkání," uvedl Šilhavý.

Důležité podle něj bylo, že jeho svěřenci dokázali ještě do půle odpovědět na vedoucí gól Dynama. „Prospali jsme začátek, a když jsme inkasovali, motivace Budějovic se ještě stupňovala. Naštěstí jsme ještě do půle srovnali a dostali se zpátky do zápasu," vyzdvihl Šilhavý, který před angažmá v Liberci vedl právě fotbalisty sobotního soka svého týmu.

Potěšilo ho, že jeho hráči dokázali otočit skóre. „Druhý poločas byla naše hra lepší. Dostali jsme se do vedení a v závěru přidali pojišťující gól. Myslím, že diváci na těžkém terénu viděli napínavé utkání. To, že hráči dokázali otočit výsledek, vnímám jako signál, že síla týmu narůstá," dodal kouč, jehož tým v prvních třech jarních zápasech získal po nevydařené podzimní části sedm bodů z devíti možných.

To hosté jsou na tom na jaře hůř, uhráli ze tří zápasů jen jediný bod a na spodku tabulky se jim ještě více přitížilo. „Velká škoda, že jsme z Liberce přes dobrý úvod nakonec odjeli s prázdnou," litoval Pavol Švantner, dle něhož Dynamo po půli dostalo podobný gól jako minule doma se Spartou. „Věřili jsme, že bychom bod už mohli ukopat. Dařilo se nám eliminovat snahu Liberce zhuštěným blokem až do té osudné 78. minuty, kdy jsme dostali gól po centru ze strany. Ani poctivý výkon nám kýžené body opět nepřinesl," litoval kouč hostí.

Liberec – Dynamo Č. Budějovice 2:1 (1:1)

Branky: 31. Kušnír, 78. Rybalka, 90. Fleišman – 15. Hora. Rozhodčí: Ardeleánu – Štěrba, Vlasjuk. ŽK: Frýdek, Sackey – Novák, Rýdel. Diváci: 3438.

Liberec: Kovář – Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman – Šural, Rybalka, Sackey, Frýdek (58. Delarge) – Štajner – Rabušic (70. Pavelka). Trenér: Šilhavý.

Dynamo: Daněk – Ježdík, Mchojan, Lengyel, Novák – Klesa (76. Černý), Rýdel, Javorek, Hora – Táborský, Řezníček.

Horní Měcholupy – Strakonice 3:1 (2:0)

Strakonická farma Dynama zahájila v sobotu jarní část III. ligy kopané porážkou na hřišti Horních Měcholup.

Domácím se podařil vstup do zápasu a už v 8. min. dostali svěřenci trenérů Jiřího Lercha a Petra Skály od Dresslera na 1:0. „Gól kluky na nějakou dobu vyvedl z konceptu, postupně jsme ale vyrovnali hru a Emir Zeba měl velkou šanci vyrovnat, sám před bránou ale neuspěl," litoval Petr Skála.

Místo gólu na 1:1 domácí na přelomu obou poločasů zvýšili až na 3:0. „Měcholupy jsou farmou žižkovské Viktorky, z jejíhož kádru proti nám bylo v sestavě sedm hráčů," podotkl trenér Skála, dle něhož se hrálo na umělce sice kvalitní, ale menších rozměrů.

V 60. minutě ze standardky hostující Machovec krásnou ranou snížil, víc však už strakonická farma nestihla.

Branky: 8. Dressler, 42. Mikolanda, 54. Mareš – 60. Machovec. ŽK 1:1 (Otepka). Diváci: 123. Rozhodčí: Mo­ník.

Strakonice: Rojík – A. Dvořák, Riegel, Novotný, Machovec – Petráň, Čadek (57. Slavík), Zeba, Otepka, Repa – Vaněk.

V pondělí hraje junioprka Dynama v lize juniorů od 13 hodin na Složišti s Libercem.

Autor: Bohumil Ortman

11.3.2013 VSTUP DO DISKUSE

K velkému loučovickému obratu zavelel už dvě minuty po změně stran Jan Zbořil (vlevo u míče v souboji s frymburským kapitánem Janem Šislerem).