Finále tradičního turnaje v Nové Včelnici bylo reprízou nedávného jihočeského derby, kterým gradovala bitva dvou nejlepších fotbalových klubů z jihu Čech o postup do I. ligy.

A fotbalistům FC MAS Táborsko, kteří ve zmíněném finále uplynulého ročníku II. ligy až neskutečně propadli, se v sobotu v Nové Včelnici povedla odveta, když v turnajovém finále po bezgólovém výsledku uspěli v penaltovém rozstřelu 4:3. „Těší to, nicméně je to hodně slabá náplast," dal po skončení turnaje šéf FC MAS Táborsko Jiří Smrž jasně najevo, že ten půltucet gólů od Dynama v posledním kole II. ligy ho stále ještě tíží…

V N.Včelnici však jeho tým, byť až na penalty, vyhrál zcela po zásluze. Ve finále s Dynamem mělo Táborsko víc šancí a vezlo si i cenu pro nejlepšího hráče turnaje, jímž se stal Ibrahim Traoré. Na titul krále střelců Davidu Brunclíkovi z Dynama stačil gól a penalta…

Výhru zařídili Ciku a Strnad, pečetil ji Kudrna

V prvním vyřazovacím utkání Táborsko – Most (1:0) úvodní minuty patřily Mostu, jehož hráči si v začátku připravili tři čisté šance, ale žádnou nevyužili (Djiry po rohu v 16. minutě mířil hlavou těsně vedle, ve 18. min. mezi tři tyče se po úniku z pravé strany netrefil Lukeš a ve 20. min. Mandulu v čisté šanci vychytal Kudrna).

„Je znát, že kluci šli na hřiště rovnou z autobusu," připomněl tiskový mluvčí FC Táborsko Luboš Dvořák, že svěřenci trenéra Frňky jeli k turnaji rovnou z týdenního soustředění z Třebíče a navíc vinou pozdě přistaveného autobusu dorazili do N. Včelnice s velkým zpožděním.

Přesto si bronzový tým minulého ročníku II. ligy postup do finále zajistil: ve 26. minutě se totiž Ciku výborně uvolnil na pravé straně a jako na stříbrném tácu předložil na malé vápno míč Strnadovi, jenž už si věděl rady – 1:0.

Po půli se hráči museli vyrovnat s pořádným lijákem a v samém závěru oba týmy spálily po jedné tutovce: tu první připravil Strnad uličkou Peterkovi, jenž sám před bránou na Mandouse nevyzrál a hned z protiútoku naopak Kudrna reflexivním zákrokem vykopl střelu Jakovleviče a zpečetil tak postup svého týmu do podvečerního finále.

Hrou sice nenadchli, roli favorita však splnili

Druhé semifinále mezi Dynamem ČB a Kolínem (2:1) podle očekávání vyhrál prvoligový favorit, i při neúčasti zraněných opor Lengyela, Machovce a Klesy se ale čekal z jejich strany víc jednoznačný postup.

„Myslím, že se nám hlavně v první půli dařilo hrát nátlakový fotbal, díky němuž jsme se dostávali i do šancí, bohužel jsme je neproměnili," litoval trenér Luboš Urban řady nevyužitých možností (Kalod po Horově rohu hlavou trefil spojnici břevna a tyče, Škoda zblízka pálil do brankáře Čižinského a krátce nato znovu sám před bránou mířil těsně vedle zadní tyče).

V úvodu druhé půle se z přímého kopu trefil přesně do šibenice Brunclík na 1:0, a když devět minut před koncem po Chmelově centru Linhart parádní hlavičkou zvýšil na 2:0, bylo rozhodnuto. „V samém závěru jsme si bohužel postup ještě zkomplikovali nesmyslnou penaltou," zmínil Urban gól, který minutu před koncem po Tomáškově faulu dal z penalty Mujagič. „Dali jsme ale po půli možnost i několika dorostencům," dodal Urban.

Byť na penalty, Táborsko si vyhrát zasloužilo

V předpokládaném finále Táborsko – Dynamo (0:0, pen. 4:3) diváci sice gól neviděli, nicméně zajímavých a rušných situací zápas nabídl dost.

A nutno říct, že mnohem víc před brankou nováčka I. ligy. „Měli jsme těžké nohy, jsme v plné přípravě. To ale platí pro oba týmy," v tomto směru trenér Dynama Luboš Urban výmluvy nehledal. „Nebyli jsme tu ale s dostatečným počtem hráčů a oproti soupeři, který tu měl skoro dvě jedenáctky, u nás až na Nováka a Fundu měli ve finále všichni v nohách i první zápas," upozornil kouč. „Zřejmě i proto byl soupeř živější a především ve středu hřiště nás přehrával."

Táborsko mělo i řadu šancí. Ve 13. Traoré střílel těsně vedle tyče, minutu nato po Peterkově úniku Nešického ráně chyběla razance, ve 30. min. opět Nešický běžel sám na bránu, její strážce Fryšták ale vytáhl skvělý zákrok. Po půli nový gólman Dynama výborně vychytal i Džafiče, poté bravurní rybičkou vyrazil Nešického tvrdou ránu k tyči. Dvě minuty před koncem si výborně hrající Traoré narazil s Musiolem, pálil ale vedle. Těsně mimo šla v samém závěru i nevídaná dělovka Nešického.

A Dynamo? „Soupeř měl víc šancí, i my tam ale měli nějaké brejkové situace," měl trenér Urban na mysli jistě akci Hory, jenž si v 16. min. naběhl na dlouhý centr Linharta, míč si dobře zpracoval a tvrdě vypálil, brankář Jirkal (je v Táborsku na testech) ale zasáhl výborně a Horu vychytal.

Penaltový rozstřel určil za vítěze fotbalisty Táborska. „Primát v turnaji je samozřejmě příjemný, já jsem ale hlavně moc spokojen, že jsme na závěr soustředění mohli sehrát dva velmi kvalitní duely se silnými soupeři. Vzhledem k únavě, kterou kluci za sebou mají, mě těší i předvedená hra," zářil trenér Petr Frňka.

Turnajová fakta

TÁBORSKO – MOST 1:0 (1:0)

Branka: 26. Strnad. Bez karet: Rozhodčí: Makovička.

Táborsko: Kudrna – Kotrba, Cíferský, Hric, Rabiňák – Šiml – Ciku, Civič, Nešický (31. Krameš), Traoré (31. Peterka) – Strnad.

Most: Mandous – Ngueyn, Djiry Zákostelecký, Řehák – Lukeš (31. Hoffman), Procházka, Gramoz, Surynek – Mandula (45. Ojimi), Veselenovič (31. Jakvlevič).

DYNAMO – KOLÍN 2:1 (0:0)

Branky: 32. Brunclík, 51. Linhart – 59. Mujagič (11). Bez karet. Rozhodčí: Jech.

Dynamo: Křížek – Řezáč (48. Tomášek), Podstavek, Kalod, Hanzlík – Wermke (40. Horák), Hora (31. Linhart), Brunclík, Herzán (31. Benát), Chmelo – Škoda (44. M. Held).

Kolín: Čižinský – Šimkovský, Petrášek, Biško, Nešpor – Kabele, Klapka, Stejskal, Jelínek, Jurečka – Horák, 2. půle: Pechatý – Čížek, Petrášek, Biško, Nešpor – Mujagič, Kučera, Klapka, Schön, Hanuš – Kalaš.

O 3. místo:

KOLÍN – MOST 3:2 (2:0)

Branky: 4. Nešpor, 12. Nobst vlastní, 60. Jurečka – 50. Jakovlevič (11), 67. Kopas. ŽK: Řehák (M). Rozhodčí: Makovička.

Finále:

TÁBORSKO – DYNAMO 0:0

Pen. 4:3 (Musiol, Džafič, Traoré, Smetana – Brunclík, Škoda, Kalod, neproměněné: Javorek – Podstavek, Hora). Bez karet. Diváci: 210. Rozhodčí: Jech.

Dynamo: Fryšták – Novák, Podstavek, Kalod, Funda – Linhart (36. Brunclík), Hora, Herzán, Benát (62. Řezáč), Chmelo (36. Hanzlík) – Škoda.

Táborsko: Jirkal – Džafič, Mráz, Smetana, Divíšek – Krameš (36. Ciku) – Peterka, Javorek, Nešický, Traoré – Musiol.

Soustředění v Třebíči? Klady převážily

Hráči druholigového Táborska jeli vyhrát turnaj do N. Včelnice rovnou z Třebíče, kde měli týdenní soustředění.

Trenér Petr Frňka na uplynulý týden měl dva pohledy.

„Pokud jde o podmínky na tréninky, měli jsme skvělé zázemí. Jak fantastický trávník, tak vše ostatní, ve všem nám vycházeli vstříc," ocenil a dodal, že totéž platí na regeneraci. „V akvacentru jsme k dispozici měli svoji separátní vířivku a dvě plavecké dráhy, takže v tomto směru jsme měli v Třebíči skutečně perfektní podmínky," vyzdvihl.

Uvítal i středeční přípravu s prvoligovou Jihlavou (2:1). „Ten zápas se nám povedl. Jak herně, tak i výsledkově, takže plná spokojenost," pochvaloval si.

Jediné výhrady Petr Frňka měl k ubytování. „My totiž nevěděli, že na hotelu probíhá rekonstrukce, to nám organizátoři zřejmě opomněli říct. Takže ráno od šesti sedmi hodiny nám tam nad hlavami jezdily sbíječky, z tohoto pohledu se to příliš nepovedlo," vraštil čelo trenér Táborska. „Jeli jsme tam ale kvůli trénování a tam jsme žádné výhrady neměli. V zásadě tudíž spokojenost převládá," konstatoval.