Spartak nastřílel Hluboké čtyřku a nakonec skončil v podzámčí osmý

Hluboká nad Vltavou - Za krásného slunečného počasí narazily na sebe v turnajové derniéře dva týmy ze špičky nejvyšší krajské soutěže.

3.3.2009

Skóre utkání mezi Spartakem a Hlubokou otevřel již ve druhé minutě kaplický kanonýr Jaroslav Houška, který se po absenci zaviněné vleklými zdravotními potížemi s třísly blýskl v hlubocké zimní lize šesti gólovými zásahy.Foto: DENÍK/Pavel Kacerovský

Hlubocká zimní liga – skupina o 6. až 10. místo: Spartak Kaplice – Hluboká nad Vltavou 4:3 (2:1)

Brankostroj odstartovali Kapličtí už ve druhé minutě střetnutí. Lesňák centrem z pravé strany našel ve vápně nepokrytého Houšku, který měl dostatek času na zpracování a střelou pod brankářem Matouškem otevřel gólový účet zápasu – 1:0. V deváté minutě mohlo být srovnáno. Po dlouhém nákopu za obranu se do vyložené šance dostal L. Dudek, vybíhajícího Kopřivu se pokusil přelobovat, ten však nadvakrát míč zachytil. Jenomže za další tři minuty bylo přece jenom vyrovnáno. Po rychlé akci pronikal z levé strany do vápna Bellovič, stačil si míč píchnout kolem vybíhajícího brankáře, ten jej zastavil nedovoleně a pískala se penalta. Tu s přehledem proměnil L. Dudek – 1:1. V osmnácté minutě se na vápně dostal k odraženému míči kaplický středopolař M. Pulec, jeho pohotová střela skončila těsně nad břevnem hlubocké svatyně. V polovině prvního dějství zahrával trestný kop z pravé strany Povišer, na přetažený centr si naběhl Bellovič, hlavou však ve vyložené šanci branku Spartaku minul. Na druhé straně po půlhodině hry zahrával trestný kop M. Pulec, přízemní střelu zkušený Matoušek kryl bez větších problémů. V brance Spartaku si podobně počínal Kopřiva při střele kapitána Dušana Váchy. Posledních deset minut prvního poločasu se pak odehrálo pod kaplickou taktovkou. Ve 37. minutě se spartakovci znovu ujali vedení. Trestný kop z levé strany zahrával M. Pulec, na přetažený centr si za obranu naběhl Krůček a hlavou usměrnil míč k pravé tyči – 2:1. O chvíli později vytáhl další gólman Hluboké ránu Houšky z pod břevna na rohový kop. Čtyři minuty před přestávkou Kapličtí rozehráli asi nejhezčí akci celého zápasu. V rychlé kombinaci na jeden dotek se vystřídala prakticky polovina základní jedenáctky, aby na konci celé akce Lesňák sklepl míč na Beránka, který však střelou z hranice velkého vápna branku soupeře těsně minul.

Góly z penalt

Druhé dějství začali domácí tlakem a byli i blízko k vyrovnání. Po rohovém kopu na zadní tyč hlavičkoval Vácha, střídající gólman Filip Hejný gólovou hlavičku stačil reflexivně vykopnout nohou a dorážka stejného hráče skončila nad brankou. Netrvalo dlouho a radovali se opět Kapličtí. M. Pulec dlouhým pasem nastartoval rychlonohého Lesňáka, který se přes bránícího Stráského dostal až před brankáře, tomu udělal kličku a střelou do prázdné branky zvýšil na 3:1 pro Spartak. Jenomže ani tento stav nevydržel příliš dlouho. V 55. minutě dlouhý balón propadl za kaplickou obranu, útočník Bellovič byl u míče dříve než vybíhající brankář Hejný, ten jej fauloval a další penalta byla na světě – L. Dudek ani ve druhém případě nezaváhal. Po hodině hry se po rohovém kopu hostů dostal za vápnem k odraženému míči Beránek, Matoušek přízemní střelu ukryl ve svých rukavicích. V 73. minutě o sobě dala vědět i nová hlubocká akvizice Radek Horejš, když se dokázal na vápně uvolnit, následná střela však minula pravou tyč. Domácí mužstvo ve snaze o vyrovnání vrhlo všechny své síly do útoku a Kaplickým se tak naskytovala možnost rychlých protiútoků. Čtvrthodiny před koncem Vávra vyvezl míč středem, na levé straně vysunul Lesňáka, který zatáhl míč po levé straně, přihrávkou před branku našel Houšku, který však v pádu nezacílil přesně. K odraženému míči se následně dostal Vávra, branku Hluboké ovšem křížnou střelou i on minul. O chvíli později Záveský ideálně našel rozběhnutého Houšku, který se na vápně kličkou zbavil brankáře Matouška, míč poslal mezi obránci stojícími na úrovni penalty do prázdné branky, kde mu ale na brankové čáře obětavým skluzem vykopl míč Stráský. Čtyři minuty před koncem střetnutí fauloval ve vápně Jonáš pronikajícího Houšku a výhodu pokutového kopu dostali i Spartakovci. Záveský byl úspěšný a Kapličtí vedli 4:2. Gólovou tečku však obstarali Hlubočtí. Z vlastní poloviny hřiště zahrával trestný kop Stráský, poslal vysoký balón až do šestnáctky Spartaku, kde se nejlépe orientoval hlavičkující Bellovič, který tak gólem na 4:3 korunoval svůj velmi dobrý výkon.

Pohled z lavičky

Ladislav Kuzma (Kaplice): „V posledním zápase jsme chtěli otestovat možnou základní sestavu pro první mistrovské utkání, ale vzhledem k tomu, že nám chyběli hráči především z obrany, museli jsme poněkud improvizovat. Přesto hráči, kteří nastoupili, musejí být schopni odehrát mistrovský zápas. Jde o mladé kluky, kteří mají natrénováno, takže jsme nemuseli jít do zápasu s nějakou obavou. První poločas byl z mého pohledu vyrovnaný. Těsně před přestávkou se nám po standardní situaci podařilo vstřelit rozdílovou branku. O pauze jsme si řekli, že musíme hrát více odzadu a pokusit se o úniky. Soupeř začal tlakem, ale nám se podařilo z brejku přidat třetí branku. Poté, co Hluboká snížila, se její hráči tlačili do ofenzivy a my jsme měli nespočet brejkových situací. Zápas se nám podařilo dotáhnout do vítězného konce. S útočnou fází můžeme být spokojeni.“

Fakta

Branky: 12. a 55. L. Dudek (2x pen.), 90. Bellovič – 2. Houška, 37. Krůček, 50. Lesňák, 86. Záveský (pen.), ŽK: 2:1 Vávra – Vácha, Kokeš, rozhodčí: Krauskopf.

Sestava Kaplice: Kopřiva – Krůček, Vávra, Záveský, Debnár – L. Pulec, Hejna, M. Pulec, Beránek – Lesňák, Houška, střídali: Ševčík, F. Hejný.