VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sladovna je bez ředitelky, rada ji odvolala

Písek -Ředitelka písecké Sladovny Renata Skronská přišla o práci. Správní rada jí vytkla hospodaření i chybějící koncepci.

12.1.2012
SDÍLEJ:

Iron Lady se v kuloárech říkalo ředitelce písecké Sladovny Renatě Skronské. Správní rada ji ale ve středu odvolala kvůli hospodaření. Skronská považuje odvolání za neplatné.Foto: Deník/ Václav Pancer

V kuloárech se jí říkalo Železná lady. Vedení města ji původně chtělo dokonce za svou mluvčí. Jenže v křesle ředitelky Sladovny nakonec zůstala jen rok: správní rada totiž Renatu Skronskou ve středu odvolala.

Mimořádné jednání trvalo přes čtyři hodiny. Správní rada Sladovny jí klade za vinu hlavně to, že neupravila rozpočet podle jejího zadání. Skronská měla snížit mzdy, náklady na svou reprezentaci a vyčlenit peníze na kvalitní a komerčně úspěšné výstavy.

„K dalším důvodům patří, že nezpracovala koncepci činnosti nebo návrh na posílení komerčních aktivit. A trvalé byly problémy v komunikaci,“ uvedl architekt Radek Boček, šéf správní rady Sladovny.

Sama Skronská ovšem označila rozhodnutí rady za neplatné. Argumentuje tím, že rada se dopustila procedurální chyby, protože přijala usnesení k věci, která nebyla na programu jednání. „Je to záminka. Vím, že odvolání připravovala správní rada Sladovny již 57 dnů,“ reagovala Skronská s tím, že chtěla omluvu za obvinění, že zkresluje hospodářské výsledky.

Náklady se jí podařilo oproti roku 2010 snížit o 33 procent. Kriticky ale hodnotí požadavek rady, aby snížila mzdy o pět procent. „Nemohu riskovat pracovně – právní spory a nutit zaměstnance, kteří tady zbyli a kterým jsem dala dvojnásobné množství práce, aby mi podepsali snížení platů,“ doplnila 58letá ředitelka. Za šetření peněz přitom loni v březnu čelila kritice poté, co propustila řadu kustodů, aby uspořila 180 tisíc měsíčně.

Dočasný šéf: ředitel knihovny

Sladovnu bude dočasně řídit Roman Dub, ředitel Městské knihovny a jeden z členů správní rady. Ten považuje za svůj hlavní úkol připravit výběrové řízení na nového šéfa galerie. „Domnívám se, že má dočasnost nebude příliš dlouhá. Akce jsou dohodnuté a budu mít velmi omezené možnosti do toho nějak zasahovat,“ popsal Dub, který se s rozhodnutím rady ztotožňuje. Třeba ke snížení nákladů na reprezentaci, jež se pohybují v řádech desítek tisíc, říká, že Skronská tento požadavek nerespektovala. To ovšem odvolaná ředitelka odmítá s tím, že Sladovna pořádá hodně akcí, a pokud má ředitelka každou s někým projednat, sejde se s ním a platí za něho útratu.

„Dále považuji za slušnost pozvat umělce po vernisáži na večeři. Šetřím třeba tím, že jim neplatím cestu. Nejde o žádné mé luxusní boty, ale správní rada asi usoudila, že mi stačí na kafe daleko méně,“ brání se Renata Skronská.

Práci ředitelky v poslední době kritizovalo i vedení města, které za ní ještě před půlrokem stálo. Starosta Ondřej Veselý v listopadu prohlásil, že Skronská používá svérázné způsoby komunikace. „Paní ředitelka znechutila, a to jsou hlasy zvenčí, píseckou kulturní veřejnost. Ta by měla brát Sladovnu za svoji, ale stává se z ní místo toho prostor exkluzivní, písecké kulturní veřejnosti nepřístupný. To je mi líto,“ řekl starosta.

V Písku se nyní spekuluje o pravých příčinách odvolání. Jedna z nich ukazuje právě k politice: Skronská na podzim zveřejnila, že technické práce, které ve Sladovně odvedla v roce 2010 firma Vobuko, byly předražené. A v této společnosti figuroval nynější místostarosta Vojtěch Bubník. Politici také mají možnost ještě rozhodnutí správní rady zvrátit: zastupitelé mohou změnit její personální složení.

Loni skončila v plusu

Skronská navíc tvrdí, že věci, jimiž je odvolání odůvodněno, měla změnit do 24. ledna. I proto se chce zúčastnit řádného jednání správní rady 31. ledna a tam se hájit.

V kontextu celé kauzy překvapí, že rada našla pro Skronskou i slova chvály. „Sladovnu uvedla z hlediska hospodaření do lepšího stavu, než v jakém ji přebírala. Nicméně toto pozitivum nevyvážilo důvody pro její odvolání,“ konstatuje Boček.

Skronská se přitom podle svých slov musela vypořádat i s dluhy, které vznikly za bývalého vedení Sladovny v čele s Jiřím Hladkým. Od města dostala na jejich úhradu 350 tisíc. Celkově skončila za loňský rok v plusu. „Na účtě bylo 31. prosince asi 123 tisíc korun,“ upřesnila ředitelka.

Kulturní prostor Sladovna vznikl v roce 2007. Nabízí dvě stálé expozice: jedna přibližuje píseckého rodáka Radka Pilaře, jenž dal podobu Cipískovi, druhá se věnuje vývoji ilustrace dětské knihy. V letošním roce dá město Sladovně příspěvek 6,8 milionu. „Pro její fungování je to dostačující,“ je přesvědčen dočasný ředitel Roman Dub.

Autor: Václav Koblenc

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Okresní stopa v I.B třídě se rozšíří, na úvod derby v Loučovicích

„Po naší katastrofální přípravě mám vážné obavy, že se budeme potácet někde v dolních patrech tabulky,“ říká jindy většinou optimisticky naladěný frymburský kouč Vlastimil Mertl (na snímku).

Při prvním derby budou proti sobě stát dva trenéři Vlastimilové

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Jižní Čechy /VIDEO/ – Zavést mýtné pro kamionovou dopravu na všech jihočeských silnicích I. třídy. Takový je výsledek úterního setkání Jiřího Švece, krajského radního pro dopravu, se zástupci jihočeských měst a obcí.

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Půlpán: Kvalita šla zase dolů, budeme rádi za dolní polovinu

Nová Ves – Dlouhých šest sezon bojovali v obou skupinách oblastní I.A třídy fotbalisté FK Nová Ves / Brloh, až je letos na jaře potkal pád na nejnižší krajský stupínek – do I.B třídy.

Kam můžete do soboty na Krumlovsku za zábavou

Českokrumlovsko - Nabídka z kulturních akcí a programů kin na Krumlovsku od středy 16. srpna až do soboty 19. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení