VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Texty skladeb starých mistrů bude recitovat Josef Somr

Jižní Čechy - Začínají Hudební slavnosti Emy Destinové. Nabídnou šest koncertů v Českých Budějovicích, jeden v Písku a jeden v Třeboni

21.8.2012
SDÍLEJ:

Josef Somr.Foto: Deník/Petr Toman

Trubka, která se používala v době Rožmberků, umělecký přednes známého herce Josefa Somra i árie ze slavných oper. To všechno nabídne 23. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové. Zahajovací koncert je již ve středu večer, kvůli nedostatku peněz ale festival letos nabídne méně akcí –  pouze šest vystoupení v Českých Budějovicích, jedno v Písku a jedno v Třeboni.

Úvodní koncert se uskuteční ve středu 22. srpna od 19.30 hodin v síni Otakara Jeremiáše v Českých Budějovicích. Představí se na něm Jihočeská komorní filharmonie pod vedením dirigenta Leoše Svárovského a pěvec Richard Novák. „Zazní biblické písně a bude to opravdu zážitek. On totiž věří tomu, co zpívá," komentoval ředitel festivalu Antonín Kazil.

Hudební slavnosti pokračují 28. srpna v třeboňském kostele svatého Jiljí. Tam se posluchači mohou těšit na netradiční nástroje. Petr Dostál-Berg zahraje na trombu sopranu, šofar a trombu clarinu. „Ta se používala v době Rožmberků a Petr Dostál-Berg si ji nechal podle historických dokladů obnovit a naučil se na ni hrát. Je něco úžasného slyšet její zvuk a on navíc umí 
o nástroji i zajímavě mluvit," doplnil Kazil. Kromě toho se 
v Třeboni představí německý varhaník Christian von Blohm a zazní skladby Bacha 
i Händela.

Známou osobnost nabídne další koncert 30. srpna v dominikánském klášteře v Budějovicích. Texty ke skladbám starých mistrů Jana Jakuba Ryby, Petra Lotara a Alberta Schweitzera tu bude recitovat herec Josef Somr. Na varhany ho doprovodí Jaroslav Tůma. „Malou ukázku jsme viděli už letos na jaře v Kostelci nad Vltavou a působilo to jakoby pánové psali ty texty dneska. Docela se hodí, lidé jsou asi pořád stejní," připomněl Kazil.

Na začátku září pokračuje festival čtyřmi akcemi. V Písku se představí varhanistka Irena Chřibková a barytonista Roman Janál. V Budějovicích tradičně vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. „Bude to jediný symfonický koncert ve městě. Nabídne 80 muzikantů a český program, například Smetanovu báseň Valdštýnův tábor," doplnil Antonín Kazil.

Ve dnech 5. a 6. září jsou na programu dva koncerty v síni Otakara Jeremiáše. První  bude klavírní recitál Martina Kasíka, druhý Panochovo kvarteto. Slavnosti vyvrcholí 8. září operním galakoncertem k poctě Emy Destinnové. Ten se přesouvá ze sportovní haly do pavilonu T na výstavišti. 
„V hale to bylo čím dál méně kulturní, navíc se chystá oprava. Moderní pavilon vypadá podstatně lépe a nabízí i lepší akustiku," vysvětlil Kazil.

Na výstavišti se představí dva pěvci – tenorista Bruno Ribeiro z Portugalska a italský barytonista Paolo Gavanelli. Během večera zazní dueta a árie z oper La traviatta, Macbeth, Tosca, Eugen Oněgin nebo Rigoletto.

Vstupenky na jednotlivá festivalová vystoupení stojí od 100 do 370 korun.

Kompletní program slavností na webové adrese www.festival-ed.cz

Autor: Andrea Zahradníková

21.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Voda v Lipně má sníženou průhlednost a místy je zelená, ale pokud nejste více citliví, tak byste žádné problémy mít neměli.

Po koupání v lipenském jezeře se osprchujte

Bartolomějský trh a pouť ve Vyšším Brodě.
43

OBRAZEM: Ačkoliv byli půl den bez proudu, Bartolomějský trh a pouť se vydařily

OBRAZEM: Houpačka všechny bavila, i když v noci bouřka zničila velký stan

Velešín - Tentokrát velešínské fotbalové hřiště se v sobotu stalo dějištěm charitativního festivalu Houpačka.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: Vítr dokázal vyvrátit strom i s lavičkou, která pod ním stála

Loučovice - O několik velikých stromů připravil vichr o noční bouřce park bývalé Porákovy vily v Loučovicích.

AKTUALIZUJEME

Bouřka: Spadl strom na radnici, nejezdí kolotoče, nejde proud

Českokrumlovsko - Množství stromů nevydrželo vítr při noční bouřce na Hornoplánsku. Jedna lípa se rozštípla a její část spadla také na hornoplánskou radnici, kde udělala asi metrovou díru do střechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení