Chtějí přidat

Linec – Od 1. ledna vstoupí v Rakousku v platnost zákon přijatý dle zásady EU z roku 2003, podle něhož pracovní doba lékařů zaměstnaných v nemocnicích nesmí překročit 48 hodin týdně. Přechodně do konce roku 2017 může být nadále maximálně 60 hodin, od roku 2018 do 2021 nanejvýš 55, ale jen v případě lékařů, kteří podepíší souhlas s touto úpravou, tzv. op-out. To hornorakouská lékařská komora odmítla a trvá na zkrácení pracovní doby. Protože by to přineslo i snížení příplatků za práci navíc, kterou vykonává třetina lékařů, chtějí zvýšit základní platy o 1200 eur. Nedojde-li k tomu, začne generálně platit pravidlo o maximálně 48hodinové pracovní době, takže nemocnice budou mj. muset omezit plánované operace a počet personálu na ambulancích.
Osobní náklady představují asi 60 procent výdajů klinik. Podle deníku OÖN například turnusový lékař se základním platem 2440 eur, který má za měsíc pět nočních, jeden pracovní víkend a přesčasy, dostává hrubého kolem 4000 eur měsíčně, odborný lékař (základ 5000) při stejném penzu vícepráce 8100. Kromě toho mnoho lékařů pobírá další zvláštní příplatky. Komora ale argumentuje tím, že v Německu nebo Švýcarsku jsou platy lékařů o 20 až 25 procent vyšší. Loni také za lepšími podmínkami odešlo z Rakouska 600 ze 1380 absolventů medicíny.
Hornorakouská vláda jako zřizovatel nemocnic kompromisně nabízí lékařům přidat méně a přestavět konstrukci rozdělování ambulančních poplatků – 120 milionů eur ročně. Velkou část z nich dostávají nemocnice, které lékařům vyplácejí zhruba 27 milionů „podílově", podle odbornosti a zařazení. Podle návrhu vlády by se hodně vydělávajícím mělo ubrat ve prospěch „nejchudších", mladých kolegů. Komora se zatím tváří neústupně a varuje své členy před podepisováním op-out. Jen ujišťuje, že neodkladná pomoc občanům nebude ohrožena.
Zemský hejtman Josef Pühringer je v časové tísni. Naposledy navrhl za podepsání op-out stoprocentní příplatky od 49. přesčasové hodiny v týdnu po dobu 17 týdnů. Do 31. března by pak musel být dojednána nová struktura platů, a to zpětně. I to ale kurie nemocničních lékařů odmítla. Hejtman se proto chce na 3200 dotčených lékařů obrátit osobním dopisem, v němž je prosí jeho nabídku ještě jednou zvážit a zkouší je přesvědčit, aby od 1. ledna dál přesčasy sloužili, píší OÖN. Vyjednávání mají pokračovat ve druhém lednovém týdnu.
Zatím co v Horních Rakousích stoupá nervozita, v Solnohradsku se komora a zemská vláda dohodly, pokračuje linecký list. Od 1. ledna mají dostat lékaři s individuální dohodou pracovat ještě 60 hodin v týdnu přidáno celkem 10,5 milionu eur, další tři miliony pak od roku 2018, kdy budou moci sloužit maximálně jen 55 hodin. Dohoda má být nyní projednána na klinikách a 7. ledna o ní budou lékaři hlasovat. Mají být také zvýšeny nástupní platy a plošněji upraven jejich růst.

Hoeness vrátil řád

Bývalý prezident FC Bayern Uli Hoeness, odsouzený za daňové úniky ve výši 28,5 milionu eur ke třem a půl roku vězení, vrátil bavorský maltézský záslužný kříž. Státnímu kancléřství jej předala jeho manželka. Podle spekulací tisku vnímá Hoeness jako nespravedlivé to, že sedí ve spolkové republice jako jediný na základě sebeoznámení daňového deliktu.
Záslužný kříž dostal Hoeness od premiéra Edmunda Stoibera v roce 2002 „za zasazení se za stát a blaho jeho občanů a občanek". S ním byli oceněni také herečka Senta Bergerová a filmový režisér Michael Verhoeven.
Předseda představenstva Bayernu Karl-Heinz Rummenigge potvrdil, že Hoeness začátkem ledna nastoupí v klubu k práci s mládeží. Podle dohody s věznicí v Landsbergu bude pracovní smlouva s tímto vězněm s nadcházejícím režimem volného pohybu přes den výlučně směřovat k práci s mládeží.

Vánoce v kriminále

Ve věznici v Linci oslavili Vánoce vězni společně. Ze 240 jich přišlo 72, píší OÖN – malí zlodějíčci i „těžké kusy", které možná strávily za mřížemi v životě víc času než na svobodě, líčí list. Nezvyklé je, že svátky s nimi přišli oslavit i soudci a státní zástupci. Tradičně mezi ně přicházejí i sestry alžbětinky, které jim posílají balíčky s pečivem. „Pro mnohé je to jediný dárek, který dostanou," říká v listě sestra Monika. Letos prý byla návštěvou zvlášť pohnuta tím, kolik mladých lidí tu sedí – to dřív nebývalo.
Štědrý večer musejí vězni strávit v celách, a Vánoce tak akcentují izolaci odsouzených. Právě proto jim má taková společná oslava především přinést poselství, že nejsou sami, že se společnost o ně stará, pokračuje deník. Přítomnost soudců a žalobců toto poselství zdůrazňuje. Podle trestního soudce Waltera Aichingera je jejich účast vyjádřením respektu: „Mezi rozsudkem a člověkem je třeba jasně rozlišovat," míní.
Na závěr zúčastnění společně zazpívali Tichou noc, uzavírá list.

Nazí špioni

Linecké lázně vysílají do svých saun nahaté pracovníky bezpečnostní služby, aby zabránili případným nežádoucím sexuálním hrátkám návštěvníků. Podobné problémy měly parní Rupertovy lázně v bavorském Bad Reichenhallu, do nichž si lidé po sociálních sítích domlouvali erotická setkání, píše PNP. Jak řekl ředitel provozu Dirk Sasse, když situaci přestali vlastní zaměstnanci zvládat, středisko uzavřeli a posléze strhli.

Utekl při čůrání

20letý odsouzený utekl bavorské vězeňské stráži ve čtvrtek ráno během transportu na silnici B20, píše PNP. Muž, který měl podle policie pouta, prchl při „čůrací pauze" na parkovišti do lesa. Hodinu a půl po něm pátraly hlídky včetně psovodů i za pomoci vrtulníku, až byl dopaden v Simbachu. Během útěku se zbavil svého oděvu a od občanů si vyprosil nové. Mluvčí policie řekl, že lidem nebezpečí nehrozilo, muž nikoho neohrožoval, nikoho k ničemu nenutil a nezpůsobil žádnou škodu. Zadržet se nechal bez odporu.