Za projektem stojí vysokoškolská skupina „Akce Otevři oči" aktuálně se 35 členy. Jedna z nich, studentka práv Julia Schmidbauerová (21) ze Straubingu, „pasovský potní den" vymyslela. V listě popisuje, že 21. června od 9 do 16 hodin chtějí  nabídnout pomoc privátním domácnostem – umyjí okna, vybílí, sestříhají trávník, vyklidí sklepy či garáže atd. „Všechno snadné práce, které už ale starším lidem připadají těžké, a někteří zdatní na ně nemají čas," píše PNP. Domácnosti, které je požádají o pomoc, studenti poprosí o dar. „Od pěti eur za hodinu by to bylo hezké," uvádí Julia Schmidbauerová orientační kritérium. Kdo by si chtěl studenty najmout, může se obrátit na info@aktion-augen-auf.org. „Tento kontakt platí také pro Pasováky, kteří by při akci sami také chtěli pomoci," dodává PNP.

Čekají na transplantaci

V Rakousku provedli loni 762 transplantací, z toho 686 orgánů od zemřelých a 76 od žijících dárců. Je to celkově víc než předloni. Na ledvinu se čeká průměrně 41,5 měsíce, na srdce 3,6, na plíce 3,4 a na játra čtyři měsíce. Mezinárodně bylo Rakousko v roce 2012 s asi 22,5 dárce orgánů na milion obyvatel s velkým náskokem na čele.

Jak se „dovolují"

Pro  většinu Rakušanů je letní dovolená samozřejmostí, ale 41 procent „ještě nikdy" nebo „už dlouho ne" žádnou delší cestu nepodniklo, píše linecký list Volksblatt. V zimě rezignuje na dovolenkovou cestu dokonce 80 procent lidí. Ze zbytku 60 procent sice volí sport, většinou lyže, ale dynamicky stoupá počet těch, kteří raději v zimě jedou na jih za teplem – od roku 1998 jejich počet stoupl na 25 procent.

Pro 42 procent Rakušanů, kteří loni cestovali na letní dovolenou, bylo motivem koupání a slunění. Před deseti lety to ale bylo 49 procent. Na putovní dovolenou se vydává jen šest procent lidí (před 10 lety deset procent), na ozdravné a wellness pobyty pět procent (2003 ještě osm procent). Ze sedmi na tři procenta klesl počet kempujících.