VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused má v zahradě 1100 plastikových vajíček

Pasov – Žluté, modré, červené a fialové – mnoha barvami září o Velikonocích zahrada 82letého důchodce Waltera Aumüllera v Mnichově.

14.4.2017
SDÍLEJ:

Důchodce a jeho 1100 vajíček.Foto: Deník/repro PNP

Vajíčka umisťoval tři dny. „Lezl po žebříku nahoru a dolů, aby je zavěsil i vysoko na stromech a keřích," uvádí PNP. Před více než dvaceti lety začal se třiceti či čtyřiceti kusy, od té doby jejich počet stále zvyšuje. Příští rok prý jich nainstaluje 1200. Zahradu zdobí jen jednou za rok – je prý „velikonočňák", ne třeba „vánočňák": třpytivé ozdoby nemá rád…
Tradiční hledání vajec si obstará sám, a to po svátcích. Závěrem si spočítá, jestli našel všechny, dodává PNP.

Pohřbívají nenarozené

U hrobu nenarozených.

Do nového společného hrobu na freistadtském hřbitově pohřbili před několika dny první „děti hvězd", jak sousedé říkají dětem, které přišly na svět mrtvé nebo zemřely krátce po porodu. „Většinou vážily méně než 500 gramů," říká v OÖN porodní asistentka Barbara Röblreiterová.
Freistadtská nemocnice plánuje do budoucna dvakrát ročně konfesně neutrální pohřby těchto dětí. Jejich rodiče se o termínu dozvědí ještě při pobytu v ústavu. Sami mohou rozhodnout, zda se obřadu chtějí zúčastnit.
Hrob dětí ve Freistadtu označují dvě ocelové desky se stylizovanou trhlinou. Na obou částech je text: „Ze země jsi přišel, do nebe se vracíš." Uspořádání vzpomínkového místa navrhl bývalý městský farář Franz Mayrhofer, realizoval je Manfred Freudenthaler.
K nové praxi vydala nemocnice brožurku pro rodiče zesnulých. „Může je snad utěšovat, že jejich dítě je pochováno ve společném hrobě ve Freistadtu, že mají místo, kam mohou jít se svým smutkem a pomyslet na svého zemřelého," říká psycholožka Hartmannová. Nemocnice také připravila novou formu vzpomínkového listu, s otiskem stopy zemřelého maličkého.
Brožurka „Loučení na začátku žití" je na http://www.lkh-freistadt.at/patienten/seelsorge.html.

Hrají českou dechovku

Rakušané hrají česko-moravskou dechovku.

„Česká dechovka má tradici nejen u našich severních sousedů, ale i v okrese Perg," píše deník OÖN.
To podle něj dokazovali v minulých letech kromě jiných i Machland Musikanten či dechovka Machland vyprodanými koncerty a četnými oceněními včetně titulu mistrů Evropy v tomto žánru. O Pondělí velikonočním v 19.30 hodiny bude mít v Baumgartnenu premiéru nová kapela „zkušených a velmi talentovaných muzikantů" (OÖN) s názvem „Mach 7", která chce pokračovat v šíření typicky české a moravské lidové hudby.
Při premiéře kromě toho Mach 7 zahraje i vlastní skladby Josefa Fröschla a Emila Haderera. „Před koncertem a po něm zve vinařství Zottl z Wachau ke koštu," dodává list.
Nadaná mládež za humny

Bianca Reschová.

Výrazné úspěchy zaznamenaly učenky z Mühlviertlu při zemských soutěžích. V oboru pedikúry, kosmetiky a masérství vyhrála Bianca Reschová z Pergu, další reprezentantky severní části Horních Rakous získaly druhá místa.

Johanna Obermüllerová.

Johanna Obermüllerová z Oberneukirchenu, žákyně odborné školy v Riedu zaměstnaná v Linci, přesvědčila suveréním vítězstvím v soutěži v tapetování.

Řehtají

Mladí sousedé zvou rámusem k modlitbám.

Zvony, které „odletěly" do Říma, nahrazují v Rakousku od čtvrtka do soboty řehtačky, kterými děti vyzývají „englickým" pozdravem k modlitbám (jednou Otčenáš, třikrát Zdrávas). Zvyk pochází údajně ze šestého století, kdy v kostelích ještě nebyly zvony. První písemné zmínky o něm jsou z 15. století. Pojem „englický" není odvozen od výrazu anglický, ale od slova „Engel", tedy andělský, vysvětlují OÖN. Má jít o pozdravná slova archanděla Gabriela, oznamujícího, že Maria porodila syna Božího. V sobotu hluční koledníci obcházejí domy a vybírají vajíčka, sladkosti či peníze. Foto: Deník/repro

Sikhové slaví svého guru

Ilustrační foto sikha.

Linecká obec Sikhů oslaví velkou slavností v pondělí 350. výročí narození svého guru Gobinda Singha Ji, uvedly OÖN. (Poznamenejme, že v internetových vyhledávačích jsou o něm jiná data – pozn. Deníku). Od jedenácti hodin vyrazí od svého chrámu ve Vídeňské ulici členové tohoto náboženského směru, který na světě zastává kolem 23 milionů lidí, k procesí Vídeňskou ulicí, která bude v jednom směru uzavřena pro dopravu. Ponesou svatou knihu "Guru Granth Sahib". Na jednom parkovišti předvedou ukázky bojového umění. Po návratu do modlitebny budou podávána tradiční jídla jako pečená zelenina pakore, hrášková polévka daal nebo indický sýr paneer. „Očekáváme asi tisíc účastníků," řekl v deníku Lovepreet Chouhan z linecké obce sikhů. Ve městě jich je asi 150, v Rakousku na 8000. Sikhové nosí zpravidla charakteristický turban a dlouhé vousy. V Čechách jich je údajně asi sto.

Budou „blýskat"

Řidiči v Bavorsku by měli od příštího středečního rána sundat nohu z plynu, radí PNP. V zemi totiž bude probíhat popáté „maraton blesků". Na 1900 místech budou od šesti hodin do čtvrtečního rána zesílené kontroly dodržování povolené rychlosti. Místa hlídek a radarů ministerstvo vnitra oznámilo předem – síť je tak hustá, že se vyplatí ubrat na tempu všude… Akce je součástí celoevropského „speedmarathonu", uvedl pasovský list.

Erotický symbol zahalil

Erotický symbol je pod plachtou.

Jak náš list napsal, milionář z obchodu s nemovitostmi Jürgen Hesz postavil n svém pozemku u kalvárie v Traunkirchenu dva metry vysokou skulpturu falusu a iritoval tak věřící, kteří se účastní páteční křížové cesty, píší OÖN. (Podrobnosti ve čtvrtečním internetovém vydání vašeho Deníku.)
Ve středu Hesz přijel do Traunkirchenu mj. k rozhovorům se starostou. Řekl nejprve médiím, že chce symbol „zakrýt" kondomem, ale to prý byl jen vtip. Ještě před velikonoční křížovou cestou sochu sám zahalil žlutou plachtou s citáty z Nietzscheho a Goetha. Na tiskové konferenci pak oznámil, že chce skulpturu darovat městu jako turistickou atrakci. Starosta Schragl to s díky odmítl, prý by nevěděl, kam s ní. Hesz se nakonec rozhodl, že sochu vydraží ve prospěch Traunkirchenu. Mohla by prý vynést nejméně 80 000 eur. Ještě na tiskovce se strany na tomto řešení shodly. O rozdělení peněz rozhodne grémium, které svolá starosta, píší OÖN.

Autor: Vladimír Majer

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Dubném na Českobudějovicku se už vylíhla čtyři čapí mláďata.

Čapí pár z Dubného má čtyřčata

Nejvyšší hranici postavil Klub Rampušáků v Mnichovicích. Foto: archiv agentury Dobrý den

Postaví někdo nejvyšší hranici pro čarodějnickou vatru?

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Otevřený dopis: S údivem pozorujeme, co se děje v našem kraji ve zdravotnictví

Jižní Čechy - Předem je třeba konstatovat ( na tom se asi všichni shodnou), že odměny všech tří manažerů holdingu jihočeských nemocnic jsou naprosto nehorázné, neobhajitelné a nemravné. Vždyť dobré hospodaření jihočeských nemocnic je způsobeno i tím , že se šetří na platech i personálu.

Do Českých Budějovic se za týden chystá na 20 tisíc lidí

České Budějovice - České hokejové hry zahustí dopravu v Budějovicích. Lidé pocítí i zvýšená bezpečnostní opatření.

Strašák porevolučních let dál otevírá nenasytnou tlamu

Jihočeský kraj – Smutná tečka za částí života, zabavení věcí, o které nechceme přijít a budou nám chybět – to je exekuce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies