VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor si myslí na přírodní rezervaci

Tábor - Těsně za Větrovy je prostor, který je dlouhodobě vytipovaný pro založení pomyslné přírodní rezervace, takzvané biocentrum. Šlo by o první akci tohoto charakteru v Táboře.

27.2.2012
SDÍLEJ:

Pohled do míst plánovaného biocentra.Foto: Martin Donát

V místě mezi železniční tratí na Bechyni a silnicí na Radimovice jsou zatím vidět převážně louky a pole. Po založení biocentra se tam mají objevit listnaté stromy, tůně a mokřady. Obnoví se tím příroda typická pro zdejší oblast. „Můžeme začít ale jen na pozemcích, které patří městu. Ostatní jsou v soukromém vlastnictví,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer. Mluví o ploše dvou a půl hektaru, na kterou bude město shánět dotaci. Ta pokryje půlmilionovou investici z devadesáti procent. S pracemi se počítá až v příštím roce. „O peníze chceme zažádat včas, protože tento rok je pro podání dotací zásadní,“ doplňuje Fišer.
Těsně u lokality bydlí Milan Černý. „Je lepší výhled do přírody, než aby se oblast třeba zastavěla,“ myslí si.
Založení biocentra je teprve první fází v celém harmonogramu. Zhruba deset let potrvá, než se začne s druhou etapou prací na biocentru, čímž se zpřístupní lidem .
Dřeviny potřebují čas, aby  vyrostly a odolaly případnému náporu návštěvníků. Ti se však neprojdou po upravených chodnících, ale spíš po cestách, které zůstanou třeba rozbahněné. „V biocentru budeme hospodařit tak, abychom podporovali přírodní procesy. Účelem není vytvořit park pro lidi,“ upozorňuje Fišer.

V místě je i vodní nádrž. Panely na březích nádrže nahradí kameny. „Břehy potřebují určitě zpevnit, protože se bortí vlivem eroze,“ usuzuje Černý. Prostor před jeho domem má být osázený třinácti tisíci kusy dřevin.
Jejich skladbu představuje dub letní, lípa srdčitá, jedle bělokorá a olše lepkavá. „Až vyrostou, zakryjí pohled na technické budovy ve Slapech a vodojem u Radimovic, což je také pozitivní,“ chválí si Milan Černý.
Biocentrum má splňovat podmínky pro existenci volně žijících rostlin a živočichů.
„Pro řadu lidí může být zajímavé, jak funguje mokřadní biotop nebo jak se hospodaří v lese. Ani louky nebudou připomínat anglický trávník, ale posečou se dvakrát za rok,“ popisuje Fišer charakter biocentra, tedy kombinaci lučních a lesních porostů s vodními prvky.
Hospodaření v biocentru si vyžádá i určité náklady. „To je  je také důvod, proč se zaměřit jen na plochu, která patří městu. Tím získáme i potřebné zkušenosti pro další postup,“ říká Fišer, který věští možné komplikace při vykupování pozemků od soukromých vlastníků. 

Autor: Martin Donát

27.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Zdeněk Jány s kaprem 60 centimetrů.
4

Největší rybu závodů ulovil vítěz Zdeněk Jány

Sezona divizního Slavoje pod drobnohledem

Český Krumlov – Týmové a hráčské statistiky FK Slavoj Český Krumlov, který v mistrovské sezoně 2016/17 obsadil v konečném účtování divizní skupiny A třinácté místo.

Ve Větřní jsou na koupací sezónu připraveni

Větřní – Úřad novopečeného města připravil dětem i dospělým na začátku prázdnin velkolepý dárek. Otevírá nově zrekonstruované koupaliště.

Hořelo na vyhlídce a na skládce odpadu

Českokrumlovsko - Pamatujte, že kvůli suchu panuje nyní značné nebezpečí vzniku požárů.

Do útrob hráze se můžete podívat mimořádně večer

Písecko – V pátek večer se budou konat tradiční noční prohlídky vodní elektrárny u hráze orlické přehrady, která se nachází už ve Středočeském kraji. Návštěvníci nahlédnou i do vnitřních prostor hráze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies