VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů diskutují sporný zákaz Mein Kampfu

Pasov - Vydavatelská práva k "Mein Kampfu" doběhnou koncem roku 2015, dobře 70 let po Hitlerově smrti. „Bavorsko jako právní nástupce nacistického nakladatele Franze Ehera dosud bránilo jeho další vydání. Konference ministrů spravedlnosti rozhodla ve středu, že kniha bude zakázána i po vypršení vydavatelských práv, přinejmenším v nekomentované formě. Jak to má být s vydáními komentovanými, k tomu se ministři výslovně nevyjádřili. V jednotlivých případech by nejspíš musely rozhodovat soudy, zda zveřejnění díla naplňuje či ne skutkovou podstatu trestného činu štvaní proti skupině obyvatelů," píše PNP.

27.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto:Foto: Deník/Ivars Gravlejs

List dodává, že zákaz vydávání komentovaného Mein Kampfu je podle institutu dějin (IfZ) v Mnichově pochybenou „politikou symbolů", a to politikou na špatném místě, protože jen poslouží mystifikování této knihy, jak řekl ředitel institutu  Andreas Wirsching. Štvavý spis, který Hitler napsal v roce 1924 ve vězení v Landsbergu, je dnes možné bez problémů získat – v zahraničí nebo přes internet. Komentované vydání, na kterém IfZ léta pracuje, má být naopak „antihitlerovskou publikací, která odhaluje fašistického diktátora a jeho ideologii".

Dopadli společně zloděje

Vyšetřovatelé hornorakouské kriminálky dopadli společně s českou policií bandu zlodějů z Polska, napsal deník OÖN. Uvedl, že letos na jaře skupina odcizila v Horních Rakousích pět aut značky Audi A6  v hodnotě více desítek tisíc eur.   „Ve spolupráci s českou policií mohl být nyní jeden z podezřelých zadržen. Byl s jedním z odcizených aut na cestě v Radonicích poblíž Prahy. Českým policistům se po honičce podařilo 36letého Poláka zadržet." Podle vyšetřovatelů  nekradl sám. Zloději vytrhli zámky u dveří řidičů a přemostili elektronické zabezpečení. Vyšetřování pokračuje. Podezřelý sedí ve vězení v Čechách, ale měl by být vydán do Rakouska. Státní zastupitelství v Linci na něho vydalo evropský zatykač.

Bezpečnější práce

V Horních Rakousích došlo loni ke 21 747 pracovním úrazům včetně cest do a ze zaměstnání. Oproti roku 2012 je to o 1500 méně. Od roku 2003 činí pokles 22 procent. Rakousko se v bezpečnosti práce zařadilo na první místo v Evropě, zaznamenal linecký Volksblatt. Pozitivní vývoj přikládá úrazová pojišťovna výraznější prevenci – loni o jejích zásadách informovala ve více než 24 000 provozech. Celostátně úřad investoval do prevence 68 milionů eur.

Hornorakouská úrazová pojišťovna, která provozuje také lineckou úrazovou nemocnici, vykázala loni přebytek 23 milionů eur, a to hlavně díky rostoucí zaměstnanosti – pojišťovna je financována z příspěvků zaměstnavatelů. Letos od 1. července ale dochází ke snížení těchto plateb, což ročně pojišťovně ubere kolem 90 milionů eur.

Riziko internetových obchodů

Každý druhý nakupující v rakouském onlinovém obchodě – internetovém, zasilatelském či v teleshoppingu - už vrátil zaslané objednané textilní zboží zpátky, píše Volksblatt. Obuvi  se prodejcům vrací 27 procent. U elektroniky a dalších elektrospotřebičů je to deset procent, u sportovních potřeb nebo knih jde o jednomístné procento.

Rakušané v období od května 2013 do letošního dubna objednali u takových zasilatelství zboží za 6,9 miliardy eur, meziročně o osm procent víc. Za ošacení vydali 1,6 miliardy, za elektroniku 960 milionů a za knihy 750 milionů. Ačkoliv počet zákazníků distančního obchodu stagnoval na 4,8 milionu, stouply jejich průměrné roční výdaje ze 1350 na 1450 eur.

Knoflíkový mistr

Hraje skvěle, ale radši dělá v bance.20letý Stefan Sirtl z Dingolfingu získal ve své první hudební soutěži, v národní kategorii v rámci světové přehlídky harmonikářů v Zillertalu, třetí místo. „Od 13 let ho tento nástroj nerozlučně provází," píše deník PNP. „Jako sedmiletý snil o trumpetě, protože se mu líbil  Markus Wolfahrt z Klostertalernů. Při dnu otevřených dveří hudební školy v Dingolfingu ho trubka zklamala, ale v jiné místnosti zkoušela třída harmonik a Sirtlovi odtud svou ratolest jen s námahou odváděli. Chlapce fascinoval neodolatelný zvuk ,štýrské´ harmoniky, ale především spousta knoflíků na instrumentu…"

Devět let chodil do místní hudební školy, pak ale jeho vývoj stagnoval. Při hledání nových impulzů zavítal také do Zillertalu. Na doporučení tamní hudebky zahrál Hubertu Klausnerovi, jednomu z velikánů této scény, a ten si ho po dvou, třech taktech vzal za žáka, pokračuje PNP. Naučil ho hrát novým způsobem, používat víc prstů. Poskočil dopředu. Stále se ke  Klausnerovi vrací, navštěvuje jeho semináře, piluje techniku s dvojnásobným mistrem světa  Michaelem Rettigem…  Doma cvičí na některou ze svých tří harmonik zhruba tři hodiny denně.

Pasovský list poznamenává, že talentovaný muzikant samozřejmě hraje foklor, ale na tento „šuplík" se neupíná. „Začal se pouštět i na cizí terén a hraje také s oblibou filmové melodie, třeba ty z Pirátů Karibiku nebo z Růžového panthera," dodává PNP.

Po dokončení reálky Sirtl uzavřel v březnu další vzdělávání bankovního úředníka a od té doby pracuje ve filiálkách VR-Banky v Gottfriedingu a Mammingu. „Cítí se tu dobře, užívá si kontaktu s klienty," popisuje pasovský list. „Je samozřejmě žádaným muzikantem při podnikových oslavách, ale tím se nechce uspokojit, chce se dál vzdělávat jako bankovní odborník nebo ekonom. Jen krátce uvažoval o studiu hudby, ale podmínky se mu zdály příliš náročné a budoucnost nejistá. Dělej něco rozumného, říkával mu otec, a syn mu dává za pravdu…"

Autor: Vladimír Majer

27.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Medvědi v repríze finále padli na nájezdy

Oslavy padesátého výročí ženského fotbalu v Kaplici + divizní derby Spartak Kaplice (bíločerné dresy) - Calofrig Borovany.
12

Ve Vyšším Brodě podávali dorostenci Spartaku a Dynama desítku

Oslavu výročí ženského fotbalu v Kaplici ozdobila výhra v divizním derby

Kaplice – Utkání čtvrtého kola fotbalové divize žen mělo na kaplickém hřišti slavnostní nádech.

Zpěvačku Annu K operovali v krumlovské nemocnici

Český Krumlov – Populární zpěvačka Anna K podstoupila ve středu operační zákrok v českokrumlovské nemocnici. Den předtím o tom informovala na svém profilu na internetové sociální síti. Umělkyni se letos po osmi letech vrátila rakovina, při kontrole u lékaře jí našli nádor v prsu. V létě podstoupila chemoterapii, v té době dál koncertovala.

Pochod pro zdraví učí, jak zacházet s hůlkami

Benešov nad Černou – O čem je Nordic walking, jak se správně pohybovat a jaké hůlky k němu patří, se dozvěděli účastníci třetího přátelského pochodu Nordic Walking branou Novohradských hor v Benešově nad Černou.

Krumlovští a velešínští žáci zapsali dvouciferné výhry

Českokrumlovsko – Výsledky zápasů dalších kol okresních přeborů mládežnických kategorií, které se hrály o třetím víkendu v září a v tomto týdnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení