VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brigádníci bojují s neférovostí

Českokrumlovsko - Najít v regionu i mimo něj brigádu je stále těžší. A někteří zaměstnavatelé toho nehorázně zneužívají.

5.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Chládek

Na podrazové chování některých zaměstnavatelů doplácejí brigádníci. Občas totiž někteří skočí, jak se říká, „šéfovi na špek“. A pak jsou rádi, když si za tři dny těžké dřiny odnesou alespoň 300 korun.

„Dceři je patnáct a sama si našla svoji první brigádu, z čehož měla velkou radost. Tři dny myla nádobí v restauraci a nakonec dostala jenom tři stovky. To je úplně směšné,“ posteskla si například Eva Votavová. „Samozřejmě jsem tam hned volala, abych zjistila důvod. Prý s její prací nebyli moc spokojení. To mi nepřijde jako dostatečný argument. Kde má pak dcera vzít motivaci do další práce?“ dodala.

Podobnou zkušenost má i Lucie Nitková, která si našla přivýdělek v Českých Budějovicích. „Tři dny jsem dělala v restauraci a nakonec jsem dostala jen spropitné. Dělat jsem však nemohla nic, jen se vyvztekat.“ Jak zabránit podobnému zacházení? Odborníci důrazně radí: „Na brigádu jen se smlouvou.“ Mnoho lidí totiž brigádničí pouze na bázi ústní domluvy. Tím de facto ztrácejí veškerou obranu. I se smlouvou v kapse ale není život brigádníka lehký. „V práci narážíme na neskutečnou buzeraci. Oni jsou si vědomi toho, že jsme pouze brigádníci, které můžou okamžitě nahradit. Tohle místo mi vyhovuje jen kvůli dobré pracovní době, jinak bych už dávno odešla,“ nechválila si studentka pracující v restauračním zařízení, která nechce uvést jméno z obavy ze ztráty práce. Co jí vadí nejvíce? „Největší problémy představují kamery, které mají nahrávat, zda někdo například neutíká bez placení. To je oficiální verze. Skutečnost je taková, že nás pozorují, kdy uděláme nějaký, byť i sebemenší, přestupek, mezi něž patří například nezapnutá sukně, bavení s kamarádem, nesvázané vlasy. Za každou maličkost srážejí peníze.“

Kam se může člověk, který čelí špatnému zacházení, obrátit? „Pracovně právní problémy řeší Inspektorát práce v Českých Budějovicích. Lidé se mohou obrátit i na nás, ale my se můžeme například zabývat pouze problémem, když člověk nedostane pracovní smlouvu,“ řekl ředitel Úřadu práce Český Krumlov František Petera. „Jinak musí poškozenému pomoci soud.“

Největší štěstí mají brigádníci, kteří pracují v podniku rodinných známých. Jsou pak většinou bez starostí. „Čtyři roky jsem dělala v restauraci u známých a nemohu si absolutně na nic stěžovat. Žádné podobné problémy tedy neznám, za což jsem ráda,“ potvrdila Martina Koritarová z Hůrky.

Najít dnes brigádu, což je stále těžší, není ještě důvod k oslavám. Výhra přichází až s domluvenými penězi na ruce nebo na účtu.

Stále častějším jevem je, že mladí lidé jezdí za brigádou do zahraničí. Kromě relativně slušných peněz se naučí i základy cizího jazyka, což berou za největší zkušenost.

„Jezdím sbírat ovoce do Irska, což není moc zábavná práce, ale člověk objeví novou kulturu, nové zvyky. Nabere nové zkušenosti, je to k nezaplacení už jen z důvodu nauky cizího jazyka,“ řekl Kamil Štěpánek z Kaplice, který je vyučený kuchařem. „Člověk však musí zahodit veškeré závazky vůči domovu, což je moc těžké,“ dodal.

„Mě třeba zahraničí moc neláká. Pokud mám dobrou brigádu tady, proč bych šla tam,“ řekla Martina Koritarová z Hůrky.

Českokrumlovský okres ale nabízí také mnoho příležitostí. Takřka jistotou jsou například prodejny potravin.

„K nám teď nastoupí například patnáctiletá holčina. Zájem o práci je, brigádníky využíváme většinou na doplňování zboží,“ řekla včera vedoucí brložské prodejny Helena Borovková. „Na brigádnice jsem si nikdy nestěžovala. Nejsme velká prodejna, abych si je nemohla uhlídat. Udělají to, co po nich chci.“

Slavnosti pětilisté růže

Co se týká města Český Krumlov, tak nejvíce brigádníků přijímá Městské divadlo.

„Divadlo potřebuje nejvíce brigádníků na organizaci Slavností pětilisté růže. A to hned několik desítek. Co se týká městského úřadu, tak sem občas chodí praktikanti, kteří to mají povinné od školy,“ uvedla českokrumlovská mluvčí Jitka Augustinová.

„Během slavností brigádníci vykonávají různé práce. Někteří prodávají vstupenky a další slouží jako takzvaní bedňáci (nosiči),“ řekl ředitel Městského divadla Český Krumlov Jan Vozábal. Podle jeho slov je výběr brigádníků velice důležitý. „Na prodej vstupenek máme lidi se zkušenostmi, kteří dokážou dobře komunikovat, což je u některých studentů problém,“ dodal Vozábal.

Autor: Václav Votruba

5.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První týden 26. Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je za námi. Čeká nás ještě spousta muziky.
14

Mezinárodní hudební festival pokračuje

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Volných míst je teď víc než uchazečů o práci

Českokrumlovsko - Na doposud neuvěřitelně nízkou mez klesla nezaměstnanost. Na Českokrumlovsku je ale v kraji nejvyšší.

Hlídky na vltavských jezech jsou pro vodáky požehnáním

Vyšebrodsko - Dítě či psa už dokázali zavčasu vytáhnout z vody mladíci, kteří drží hlídky u dvou nebezpečných jezů na Vyšebrodsku.

Řidiči, pozor, začíná oprava komunikace mezi Cehnicemi a Drahonicemi

Strakonicko - Jedná se o hlavní komunikaci ze Strakonic do Vodňan. Provoz bude řídit semafor.

Na Zahradní slavnosti mohli diváci ochutnat soutěžní guláš

Střítež - Zahradní slavnost přilákala v sobotu do Stříteže stovkynávštěvníků. Předsedou poroty, která hodnotila guláše, byl režisér Zdeněk Troška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení