To když japonský turistický průvodce přivedl celou výpravu k právě instalované informační ceduli a za halasných výkřiků a gest ukazoval směrem k namalovanému logu: „UNESCO, UNESCO,“ vykřikoval a turisté spokojeně pokyvovali.

Společný projekt

Českokrumlovské Centrum pro pomoc dětem a mládeži připravilo akci, která nese název Lidé a světové dědictví UNESCO. Jak uvedl ředitel Centra Vlastimil Kopeček, po loňském velice úspěšném Průvodci mým městem je to další krok k výraznějšímu propojení zdejších obyvatel s jinými městy, které nesou podobný statut.

„Program Lidé a světové dědictví UNESCO je napojený na záměry Evropské unie a dotační program Mládež v akci. Odtud jsme dostali na pořádání také grant ve výši zhruba 30 tisíc eur,“ upřesnil Kopeček.

Podle něj jde o to, aby se mladí lidé z různých zemí, ale podobného věku, sešli a zkusili společně pracovat na nějakém projektu. „Jde nám o to ukázat, z čeho jednotlivé národy historicky vyrůstají, dejme tomu také i odkud a kam jdou v kulturní, historické i společenské rovině,“ dodává ředitel Kopeček.

Připomenutí

Vedení Českého Krumlova má zatím výhodu, že zmiňovanou akci nemusí výrazněji finančně podpořit, protože tři čtvrtě milionová dotace z Evropy bude dostačující. Přesto se v dohledné době vrátí i k prvopočátku projektu, Průvodci mým městem. Tento výtvarný počin tvořily děti z českokrumlovských škol k 15. výročí zapsání města. „Vernisáž výstavy těchto Průvodců je připravena na 29. dubna ve vstupním vestibulu Městského úřadu v Kaplické ulici,“ doplnil včera Jiří Rosenkranz z kanceláře starosty.

Více ve středečním (16. dubna) vydání Českokrumlovského deníku.