VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřiště s počítačem? Proč ne!

Český Krumlov - Na českokrumlovském Plešivci stojí unikátní Smart us, který nemá v republice obdoby.

6.10.2008
SDÍLEJ:

Děti mohou z Českého Krumlova soutěžit také se svými vrstevníky z Finska nebo Belgie.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Hraje si váš potomek raději doma u počítače a není možné jej dostat ven mezi ostatní děti? Od včerejška tomu tak být nemusí. Český Krumlov už má totiž první interaktivní dětské hřiště, které je založeno na propojení venkovního hřiště s počítačovými technologiemi a které kombinuje počítačem řízené pokyny se skutečným fyzickým pohybem.

Děti jsou nadšené

„Je to super. Určitě velká změna. Paráda.“ Těmito slovy včera reagovaly zadýchané děti z plešivecké školy, které veřejnosti předváděly, jak zacházet s terminálem nebo jednotlivými hracími prvky. „Na terminálu si nastavíme různé hry, matematickou, nebo abecedu, kolik dětí to bude hrát a jak se to hraje. Pak musíme například skákat po jednotlivých písmenkách a nesmíme přešlápnout,“ přiblížila jedna z dívek Alexandra Ferencová. K tomu je možné hrát další akční, strategické nebo výukové a kombinované hry. V principu vše pod povely a závěrečným vyhodnocením počítače.

Propojení s Evropou

Tento zázrak jménem Smart us pochází z Finska a je nejen prvním v republice, ale i v celé střední a východní části Evropy.

„Naší filozofií je dostat děti od počítačů ven, ovšem nikoliv násilím nebo donucováním. Jde nám o to, aby si děti hrály i za pomoci počítače a hlavně se u toho hýbaly. Tady se mohou přesunout ven, k jinému počítači, u kterého se budou vzdělávat, ale zároveň si i hrát za pomoci sportovní činnosti,“ popsal včera možnosti Martin Tomka z českokrumlovského Pro-Sportu.

A protože světu vládne internet, je i Smart us propojen s ostatními hřišti tohoto typu ve Finsku, Dánsku, Holandsku a Německu. To umožňuje soutěžení mezi jednotlivými hřišti a hráči mezinárodně. Skrze internet je možné zjistit si, kdo a kde drží jaký rekord a třeba jej i vyzvat na souboj. Hrát mohou i dospělí.

Výhodná sleva

Smart us byl stavěn ve dvou etapách. „První etapa stála 1,1 a druhá 1,6 milionu korun. Vše platilo město Český Krumlov ze svého rozpočtu. Podařilo se nám navíc s dovozcem vyjednat takřka milionovou slevu,“ doplnil Martin Tomka. Specializovaná firma totiž plešivecké hřiště chápe jako své referenční, na kterém bude předvádět ostatním zájemcům.

Podle dovozce jde o technologii, která má za sebou dlouhý vývoj. Partnery při vzniku těchto hracích prvků byly některé finské výzkumné ústavy a vysoké školy, například Laponská univerzita, Polytechnika v Rovaniemi nebo ve světě známé technologické firmy.

Nad celým tímto hřištěm už také dohlíží bezpečnostní kamera, ke které ještě přibyde umělé osvětlení spojené s pohybovým čidlem. Konstrukce všech hracích prvků je také pořádně bytelná a byla vystavěna ve stylu antivandal.

Jak funguje systém hřiště SMART Us?

Doma nebo na školním počítači si naprogramuji pomocí vývojového programu nějakou aplikaci (hru) a tuto přes internet přenesu do počítače na hřišti, domluvím se s kamarády a jdu jí hrát. Na hřišti je možné hrát i hry již zaslané do počítače nebo předinstalované

Základními součástmi systému jsou řídící počítač (i-Station) napojený na internet a propojený s jednotlivými sloupky (i-Post), u kterých je možno se registrovat pomocí i-Tag. Konstrukce i-Station je maximálně vandalům vzdorná a je velice jednoduchá na ovládání. Do i-Station jsou nahrávány programy prostřednictvím internetu. Každý hráč má svůj čip (i-Tag) (do jídelny, identifikační, čipová karta, speciální karta Lappset…) pomocí, kterého se u počítače zaregistruje a zadá poprvé své identifikační údeje a hraje na své konto založené na serveru Lappset a pomocí internetu propojené počítačem na hřišti. Při opětovném hraní na jakémkoliv hřišti je s hráčovým i-Tag při registraci automaticky propojená identifikace ze serveru. Toto umožňuje hrát na své skóre na různých hřištích.

Dalším prvkem je senzitivní podložka (i-Grid). Součástí dodávky jsou základní naprogramované hry a vývojový program pro vytváření her vlastních, které je možno následně prostřednictvím internetu přenášet do počítače na hřišti.

Jaké hry je možno hrát a aktivně se při nich pohybovat?

Strategické hry – dvě družstva soutěží proti sobě a obsazují v pořadí nebo počtu i-Post

Akční hry – co nejrychleji překonej trasu vymezenou i-Post a vrať se do cíle k i-Station

Výukové hry – otázka a možné odpovědi jsou buď čísly nebo obrázky sloupků. Počítá se správná odpověď a čas ke sloupku

Skládačky – skládejte posloupnosti čísel, písmen, znaků… pomocí skákání po jednotlivých senzitivních kostkách i-Grid

Výběr – z množiny zobrazení vyberte a označte pomocí senzitivní kostky, která věc, zvíře číslo… nepatří do množiny

Složitější hry – kombinují výše uvedené a přidávají další hodnotu.

Systém díky své koncepci je otevřený pro další rozvoj a možnosti tvoření her jsou neomezené stejně jako u klasických počítačů a jejich periferií.

Podrobnosti čtěte v úterním (7. října) Českokrumlovském deníku.

Autor: Zdeněk Zajíček

6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bitvu u Jankova letos uspořádalo 150 nadšenců z Táborska a Voticka, podívat se  přišlo kolem tisícovky lidí.

Rekonstrukce bitev jsou v ohrožení

Módní přehlídka českokrumlovského butiku Mata Hari představila letní kolekci.
59

OBRAZEM: Módní přehlídka butiku přispěje na opravu boletického kostela

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Svatý Vít bude mít zelenou fasádu

Český Krumlov - Ani katedrále dominující návrší nad krumlovským náměstím se nevyhne trend moderních barev. Bude to ale jen na chvíli – a hlavně pro dobrou věc.

Nanebevzetí bude oblačné

Jižní Čechy – Dnes, tedy ve čtvrtek 25. 5. je jeden z velkých křesťanských svátků: Nanebevstoupení Páně. 

Vojtěch Skořepa se přiblížil nominaci na MS juniorů

Roudnice nad Labem - Kanoisté sjezdaři absolvovali další závody Českého poháru na roudnickém umělém kanálu, kde kromě pohárových bodů byly v sázce i nominace na letošní evropské a světové šampionáty dospělých i juniorů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies