VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otáčivé hlediště musí zůstat v zámecké zahradě

ČESKÝ KRUMLOV - Tiskové prohlášení krajských politiků k osudu točny v českokrumlovské zámecké zahradě.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Signatáři prohlášení po podpisu: Tomáš Jirsa, Jaroslav Klein, Juraj Thoma, Jan Zahradník a Luboš Jedlička (zleva).Foto: Jitka Augustinová

Jihočeští politici chtějí, aby otáčivé hlediště Jihočeského divadla vČeském Krumlově zůstalo vzámecké zahradě. Hejtman Jan Zahradník, primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička, senátor Tomáš Jirsa a poslanec Jaroslav Klein proto dnes, úterý 4. prosince, podepsali společné prohlášení, vněmž dávají svůj postoj jednoznačně najevo.

Vprohlášení se praví, že signatáři budou usilovat o zachování stávajícího otáčivého hlediště, dokud nebude realizována lepší varianta minimálně o stejné kapacitě sedadel a při udržení nynějších uměleckých hodnot, které představením před točnou dodává kulisa zámecké zahrady.

„Českokrumlovské letní divadelní festivaly se za téměř šest desítek let své existence staly kulturním fenoménem, přesahujícím svým významem hranice regionu. Kritici otáčivého hlediště nemají pravdu, pakliže tvrdí, že snižuje turistickou atraktivitu města. Naopak, Český Krumlov a otáčivé hlediště jsou pro mnohé návštěvníky neoddělitelnými pojmy. Zachování provozu otáčivého hlediště vČeském Krumlově, minimálně na dobu nezbytně nutnou krealizaci alternativního řešení točny, podpořilo Zastupitelstvo Jihočeského kraje svým usnesením již v roce 2002. Stímto mandátem jsem vedl jednání sministry kultury Pavlem Dostálem i Vítězslavem Jandákem a hodlám tak činit i nadále, dokud se nepodaří najít plně hodnotné náhradní řešení. Nekompromisní odmítání otáčivého hlediště vzámecké zahradě vnímám jako další příklad ochranářského fundamentalizmu, který se neohlíží na potřeby a zájmy současné společnosti,“ upozornil hejtman Jan Zahradník.

„Naším cílem je, aby stávající otáčivé hlediště vzámecké zahradě zůstalo po dobu své životnosti, tedy do roku 2020. Chceme zajistit stabilitu divadelní produkci a skoncovat sneustálým handrkováním o další rok provozu. Pokud se nám to podaří prosadit, bude do té doby dost času hledat kompromisní řešení,“ dodal primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

„Otáčivé hlediště bylo vzámecké zahradě umístěno daleko dříve, než bylo město Český Krumlov zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Tuto skutečnost chceme připomenout tím, že jsme prohlášení podepsali právě 4. prosince, tedy vdatum 15. výročí zápisu města do seznamu UNESCO. A nevidím důvod, proč by otáčivé hlediště nemělo zůstat vzámecké zahradě i nadále. Pro město Český Krumlov je jednoznačným přínosem, je světově známé a láká knám další turisty. Jeho odstranění by město nepochybně ochudilo,“ je přesvědčen starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

Divadelní představení na otáčivém hledišti jsou navíc nesmírně úspěšná. „Málokterá scéna vjižních Čechách se může pochlubit takovými výsledky, už ztoho důvodu považuji snahy o vymístění točny ze zahrady za nezodpovědné. Vposledních pěti sezonách nepoklesla průměrná návštěvnost všech představení před otáčivým hledištěm pod 90 procent. Vletošní sezóně byla vyprodanost dokonce 98 procent a otáčivé hlediště navštívilo rekordních 53856 diváků. Odehrána byla celkem 84 představení. Pro Jihočeské divadlo, jehož zřizovatelem jsou České Budějovice, je otáčivé hlediště zárukou nejen stability, ale i rozvoje, protože exteriérové divadlo nabízí další možnosti experimentování,“ upozornil primátor Thoma.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Do podzemních tepen města vidí málokdo, ale víka od kanalizace si u nás fotí celý svět.

Osud čističky bude mít vliv na kapsy Krumlováků

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

AKTUALIZUJEME

Spadlé stromy po noční bouřce zastavily i vlaky, lidé jsou bez proudu

Jižní Čechy - V noci na pátek se nad jižními Čechami přehnala silná bouřka. Na Jindřichohradecku, respektive na Suchdolsku a Třeboňsku zůstala řada domácnosti bez proudu.

Kam můžete v pátek na Českokrumlovsku za zábavou

Českokrumlovsko - Jestli například ještě neznáte Prádelnu session v Českém Krumlově, v pátek to můžete napravit a bavit se tam až hluboko do noci.

Snížení odměn v nemocnicích je tutovka

České Budějovice - Ročně kraj ušetří 24 miliony korun. Vysoké odměny vedení společnosti Jihočeské nemocnice jsou již minulostí, za níž včera zavřeli dveře zastupitelé Jihočeské kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies