Jde o novou speciální výslechovou místnost, která je určena zejména k výslechům dětí, jakožto obětí či svědků trestných činů, ale také k výslechům nezletilých, kteří něco závažného provedli.

Zařízení místnosti se dá snadno upravit na obývací pokoj, protože využít ji v případě potřeby budou moci 
i zvlášť zranitelní dospělí, handicapovaní či senioři, kteří jsou oběťmi například domácího násilí, znásilnění, sexuálních deliktů a podobně.

„Zkušenosti ukazují, že příjemná atmosféra výrazným způsobem zkvalitňuje 
a zefektivňuje práci s dětmi 
i s dospělými," řekla tisková mluvčí českokrumlovské policie Lenka Kozoňová.
Včera policisté speciální výslechovou místnost, kterou však ve skutečnosti tvoří místnosti dvě, a to výslechová a monitorovací, slavnostně otevřeli za účasti zástupců města a vedení jihočeské policie. Pořízení místnosti stálo více než 300 000 korun, z větší části náklady uhradila dotace z ministerstva vnitra, ale finančně se na zřízení místností podílely také město Český Krumlov a Policie ČR.

Doposud musely děti jezdit k výslechu do Lišova.

Speciální výslechovou místnost ve středu na oddělení kriminalistiky otevřela českokrumlovská policie.
Ve skutečnosti se však jedná o místnosti dvě, které jsou propojené pomocí audio a video techniky pro pořizování dokumentace výslechu. Druhá kancelář už vypadá pracovně. Je vybavena pracovními stoly a monitory. Výslech tam mohou sledovat a zaznamenávat policisté, pracovníci orgánů sociálně právní ochrany dětí, státní zástupce, soudce, psycholog a další. Vyslýchaná osoba je ale nevidí.

„Největším přínosem takto vybavené místnosti je, že dítě je vyslýcháno pouze jednou. Tím je uchráněno před zbytečnými traumaty, které si v sobě zpravidla nese celý život," řekla mluvčí Lenka Kozoňová.

Co se při výslechu bude dít v monitorovací místnosti, přiblížil nadpraporčík Miroslav Máčka. „Lidé zde budou hledět na monitor a přitom mohou samozřejmě komunikovat prostřednictvím počítače nebo kapesního mikrofonu s vyšetřovatelkou. Vše je zaznamenáno do rekordéru, kde se zpracovává video do spisového materiálu." A pak jde výslech jako důkazový materiál k soudu.

Jak vypadá výslech dítěte v druhé barevně vymalované místnosti, přiblížila komisařka Lenka Jakešová, která s dětmi pracuje:
„Nijak na dítě netlačíme. Může si dojít na WC, může se dojít napít, protože děti to, co viděly, nebo co se jim stalo, většinou neřeknou hned. Chviličku to trvá," líčila. „Jedna varianta je, že mohu výslech přerušit, můžu dítě pustit s maminkou na WC a já si mohu zatím přečíst další otázky, které je třeba dítěti položit. Zjistím, jestli jsou vhodné nebo ne. Nebo druhá varianta je, že přeruším výslech, dojdu do technické místnosti, zeptám se, jestli je vše v pořádku a obhájce obžalovaného mi předá připravené otázky na papíře. Nebo je tu ještě třetí možnost, a to právě není v Lišově, kam jsme předtím jezdili, že mám sluchátko a lidé z technické místnosti mi do mikrofonu říkají, co potřebují vědět. Ovšem jeho použití závisí na tom, jak je dítě rozumově vyspělé, protože když zjistí, že jsem něčím takovým vybavena, může se zablokovat a víc už neřekne."

Děti pochopitelně o svém zážitku nechtějí mluvit, nechtějí se k němu vracet. „Mnohdy pláčou, musí se nejdříve rozmluvit, kolikrát se výslech odehrává na zemi, protože děti neudrží pozornost. Máme děti třeba s lehkou mozkovou dysfunkcí, sluchově postižené a podobně," naznačila Lenka Jakešová, jak nelehký je její úkol. Vyšetřovatelka si nejprve o dítěti snaží dozvědět maximum informací, včetně toho, co ho baví, aby „prolomila ledy" a postupně ho přiměla k řeči.

Na sedačce se na dítě usmívají panenky, která jsou však ve skutečnosti didaktickými pomůckami, s jejichž pomocí může dítě názorně předvést, co se dělo, když o tom nemůže mluvit.
Od září měla policie čtyři případy a jednu dospělou osobu, která nechtěla být v kontaktu s obhájcem. „Měli jsme tu například zneužívanou třináctiletou dívku, nyní máme pohlavní zneužití čtrnáctileté dívky," řekla Lenka Jakešová.