VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc na dosah je velmi levná

Českokrumlovsko - Českokrumlovská telekontaktní tísňová linka už zachránila několik lidských životů.

5.11.2008
SDÍLEJ:

Dohled nad klienty probíhá nepřetržitě 24 hodin. Několik linek je v tuto chvíli ještě volných, takže telekontaktní tísňová linka může přivítat i nové zájemce z regionu.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Pád na zem může mít pro starého člověka daleko rozsáhlejší následky, než u lidí mladších. Zvláště pokud žije sám. Telekontaktní tísňová péče, kterou provozují Domy s pečovatelskou službou, na dálku hlídá více než 70 seniorů z Českého Krumlova, Prachatic, Větřní a Kájova. A nejen hlídá, ale i zachraňuje životy. Třeba tím, že se operátorky o takovém pádu mohou dozvědět velice rychle.

Víme o tom

„Nejčastějším problémem jsou právě pády,“ uvedla včera vedoucí telekontaktní služby Anna Litvanová. „Například takto upadla paní v Prachaticích doma do vany. Skrze kontaktní čidlo jsme zjistili, že se nepohybuje a že nemůže ke tlačítku oznamujícímu nebezpečí. Zásah a vyproštění už pak zajišťovala Městská policie v Prachaticích, kterou jsme upozornili.“ Ačkoliv je přístup starších lidí k technice, kterou mají takto nainstalovanou doma, zprvu poněkud rezervovaný, za tři roky fungování linky se ještě nikdo neodhlásil z toho důvodu, že by byl nespokojen.

Náklady na provozování linky jsou podle mluvčí českokrumlovské radnice Jitka Augustinové zhruba 1,31 milionu korun ročně. Zčásti ji pokrývá takřka tři čtvrtě milionová dotace od ministerstva práce a sociálních věcí. Město Český Krumlov přispívá na její chod šesti sty tisíci korunami. Zbytek si doplácí klient. A není to mnoho. Pouhých 50 korun.

Levná služba

Českokrumlovští radní si v těchto dnech vyžádali informativní zprávu o tom, jak si telekontaktní linka stojí. A kolik stojí. „Vedení města uvažuje o mírném zvýšení poplatků. Cena se nejspíše zvedne asi jako u všeho, především kvůli inflaci a cenám energií,“ uvádí Ingrid Pechová, vedoucí českokrumlovského odboru sociálních věcí a zdravotnictví s tím, že nejpravděpodobnější bude výsledná cena 100 korun. „Zatímco v jiných městech se měsíční taxa pohybuje od 150 do 200 korun, u nás to je doposud pouhých padesát korun měsíčně,“ uvádí Ingrid Pechová s tím, že nejpravděpodobnější bude výsledná cena 100 korun.

Město Český Krumlov je ale i toho názoru, že služba je jednoznačným přínosem a do budoucna by neměla být její existence pro Českokrumlovsko nijak ohrožena.

Autor: Zdeněk Zajíček

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stromy popadaly na železniční trať, například ve Velešíně Nádraží, strom spadl na stavení v Markvarticích, stromy ale padaly v celém regionu. V parcích je po stromy nastláno větvemi, jako třeba na návsi v Mojném.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
22

Bouřka: Spadl strom na radnici, nejezdí kolotoče, nejde proud

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Stačila chvilka nepozornosti, a mobil byl fuč

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Kam se můžete vydat na bohoslužby o víkendu

Českokrumlovsko - Přehled bohoskužeb na Českokrumlovsku.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení