Ač se to nemusí zdát, o obecní rozhlas mají i v éře internetu obyvatelé obcí stále velký zájem. Přesvědčili se o tom například radní Brloha, kde rozhlas zlobí.

„Na posledním výjezdním zasedání v Jaroníně jsme dostali od lidí dost tvrdě vynadáno, že rozhlas nefunguje, tudíž se toho moc nedozví,“ řekl starosta Libor Lev.

Brloh sice má teprve pět let starou bezdrátovou technologii, ale firma, která ji tehdy vybudovala, nepatřila evidentně k nejkvalitnějším.

„Řekl bych, že hned poté snad i zanikla. Oprava rozhlasu je strašně drahá, takže je lepší úplná rekonstrukce. Rozpočet je kolem 150 tisíc korun. Uvidíme, jestli bychom mohli šáhnout na nějakou dotaci,“ dodal Lev.

Modernizace

Že lidé stále ještě více sázejí na rozhlas než na internet, si je vědoma většina obcí. Někde se proto snaží o co největší modernizaci. Příkladem může jít Zlatá Koruna.

„Zájem o internet sice stále roste, ale pro lidi hraje rozhlas pořád ještě prim. Samozřejmě se to s ním ale nesmí přehánět. Každodenní vysílání by bylo jistě nepříjemné,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.

Zlatá Koruna modernizovala obecní rozhlas v roce 2005. Má jím pokryté celé své území, samozřejmě i s osadami. „Ovládáme ho momentálně z jednoho místa. Můžeme vysílat živě, ale také ze záznamu, což je výhodné, protože hlášení může proběhnout až v sedm večer, takže se dostane k maximálnímu počtu lidí,“ řekl Štindl. Pokud někomu hlášení unikne a prahne po slovech starosty, může zavolat i na telefonní číslo, které je zveřejněné na oficiálních internetových stránkách obce, a záznamník mu poslední relaci přehraje.

„Podle mě je rozhlas něco, co k životu v obci neodmyslitelně patří. Internet je fajn, ale už vidím staré lidi, jak na něm surfují,“ usmíval se Jaroslav Jakeš z Křemže.

Moderní rozhlas je sice pro většinu menších obcí krásná vidina, ale rozpočet je krutě vrátí do reality.

„Je pro nás samozřejmě lepší spravit ten starý, než kupovat za velké peníze zcela nový. Náš obecní rozhlas je sice starý, ale pořád funkční, takže se ho nemíníme zbavovat. Na hlášení nám stačí,“ vysvětlil starosta Omlenice Karel Holub.

Také Holub souhlasí, že lidé mají větší zájem o rozhlas než o internet. Nutno však dodat, že stránky Omlenice nepatří k nejaktuálnějším, což ale není pouze problém této obce. Kde je zádrhel? V obci není nikdo, kdo by se o stránky naplno staral. V Omlenici je všechno na starostovi, který má ale samozřejmě jiné primární cíle.