Pokud někde opravdu není veselo, pak to bývá na hřbitově. Zvláště v souvislosti s penězi a rostoucími výdaji. „Dnes se všechno zdražuje a kdo na to má vydělávat? Vemte si, kolik stojí pomníky nebo nájem? Hodně,“ konstatovala včera na českokrumlovském hřbitově Margita Šustrová. „A já mám jen sedmnáct set korun vdovského důchodu,“ dodala.

Přesto se alespoň v těchto místech nemusí pozůstalí rostoucích cen příliš bát. To ale neznamená, že se tady nezdražuje.

Ceny nájmů hrobových míst sestavují města a obce podle stejného rozpočtového plánu, jako například u svozu odpadu, vody nebo tepla. Vzhledem k tomu, že během některých let je nutné na městském či obecním hřbitově leccos opravit, cena za hrobové místo, tedy nájem, který náklady hradí, je pohyblivý.

Český Krumlov

Podle starosty města Luboše Jedličky zůstane nájem na stejné úrovni, jako byl. Veškerá navýšení nákladů ponese Český Krumlov ze svého rozpočtu. Aby se každoročně nemusely měnit smlouvy s nájemci, je tato pohyblivá část ceny zahrnuta do městského spolufinancování hřbitova. A není zanedbatelná. Stačí malé porovnání: Za urnovou schránku účtuje město nájemci 38 korun ročně, ale na náklady se schránkou spojené už Český Krumlov doplácí částkou 377 korun ročně. „Město tím hradí veškerou údržbu, částečně i odměnu správci, odvoz opadu a jeho uložení na skládku, údržba zeleně, nutné opravy chodníků, zdí, smuteční síně a další položky,“ vyjmenoval starosta.

U ostatních hrobových míst dosahují náklady 175 korun na jeden metr a rok, z toho 117 korun opět dotuje Český Krumlov. Celkem je to 1,64 milionu korun ročně.

Region

V Křemži lidé za hrob platí 200 korun na 15 let. Městys tedy samozřejmě musí každoročně na údržbu hřbitova doplácet několik desítek tisíc korun.

Minulý rok jsme měli rozpočet na hřbitov 300 tisíc korun, protože do toho byly zahrnuté i opravy zdi. Nakonec jsme ho nevyčerpali, protože se kus té zdi nedělal. V letošním roce jsme do údržby hřbitova dali zhruba 100 tisíc korun,“ vyčíslil včera starosta Křemže Josef Troup. „Dříve místní občané platili na deset let. „Podle hydrologického průzkumu je tam ale tlecí doba delší, tak jsme to o pět let prodloužili,“ vysvětlil Troup.

Ve Zlaté Koruně vyjde hrob na 200 korun za deset let. „Je to symbolický poplatek, protože údržba a práce s tím spojené jsou daleko náročnější,“ řekl starosta obce Milan Štindl. Obec dá do svého hřbitova ročně zhruba 20 tisíc korun. Pokud nemusí nic opravovat.

Zdeněk Zajíček, Václav Votruba