Jednou z cest, jak toho docílit, je nakupování ekologicky šetrných výrobků. Jak je poznáte? Jednoduše – takové výrobky mají takzvané ekoznačení.

„Spotřebitel se podle této značky lépe orientuje na trhu. Pokud má o ní zájem, stačí jen hledat v obchodech,“ řekla vedoucí českokrumlovského Ekocentra Šípek. „Ekoznačku mohou dostat jen výrobky, které jsou opravdu po celý svůj životní cyklus prokazatelně šetrnější k životnímu prostředí.“
Otázkou je, zda se na trhu neobjevují podvodníci, kteří ekoznačení používají, aniž by na to měli nárok.

„O tom pochybuji. Možná se ale mohou objevit jiné značky, které se jim podobají. Spotřebitel udělá nejlépe, když se podívá na www.ekoznacka.cz, kde nalezne nejen, jak přesně ekoznačky vypadají, ale také seznam výrobků a služeb, které značku získaly,“ upozornila Kubizňáková.

Šetrnější k životnímu prostředí jsou i produkty Fair Trade. Ty používají například obnovitelné zdroje energie či šetrné postupy v zemědělství.
„Fair Trade se do češtiny překládá slovním spojením spravedlivý obchod. Jde o způsob obchodování, jehož cílem je podpořit zemědělce a výrobce v rozvojových zemích. Snaží se tak reagovat na propast mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi. Pěstitelům a řemeslníků je zajištěna spravedlivá výkupní cena,“ vysvětlila Kubizňáková.

Pokud by měl někdo na Českokrumlovsku o výrobky Fair Trade zájem, může je sehnat například v Ekocentru Šípek. „Máme velký výběr kávy, čajů, čokolád, sušeného ovoce a tak dále. Sortiment stále rozšiřujeme a snažíme se reagovat na potřeby a přání zákazníků. Například kávy máme v tuto chvíli více než dvacet druhů. Zároveň jsme zahájili prodej Fair Trade košů a ošatek z různých materiálů jako například z mořské trávy či bambusu,“ řekla vedoucí ekocentra.

Koupí Fair Trade výrobků zároveň podpoříte činnost Šípku.