VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradní muzeum poslouží i jako koncertní sál

Pořešín - Nově vybudovaný objekt v areálu pořešínského hradu pojme nejen muzejní vitríny, ale také přednášející, svatebčany nebo hudebníky.

10.1.2012 3
SDÍLEJ:

Nejprostornější místnost v Hradním muzeu pojme ještě model hradu a vitríny, kde najdou místo jednotlivé exponáty.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Už v létě dostanou výletníci důvod, proč se znovu vracet na zříceninu hradu Pořešín. Nadšenci ze sdružení Hrady na Malši, kteří o památku nedaleko Kaplice pečují, se totiž zřejmě 1. července chystají zpřístupnit Hradní muzeum.

Zázemí najde v nově vybudovaném objektu v předpolí hradu. Budova na první pohled vypadá, jako by tady stála odjakživa. Jak vysvětlil jednatel sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda, je to dáno i tím, že při její stavbě dělníci použili převážně přírodní materiály. „Zdi jsou z kamene a střechu pokrývají dřevěné šindele. Ze dřeva je i interiér objektu,“ popsal Radek Kocanda dům, který stavebníci vyhnali do výšky za půl roku.

Ačkoliv interiér hradního muzea nyní kromě několika stoliček zdobí jen majestátní krb se znakem Hradů na Malši, který členům sdružení zaslal jako dar neznámý řezbář pod pseudonymem Božetěch Sádlo, už brzy prostornou místnost zaplní další nábytek. Především vitríny, v nichž najdou místo exponáty přibližující historii všech pěti památek ležících u Malše na Kaplicku.

„Vystavit chceme například předměty nalezené v hradních areálech při archeologických výzkumech. Jsou to různé keramické úlomky, kování, ale také třeba stříbrný prstýnek, kule do pistole anebo hradní zvoneček z velešínského hradu,“ vyjmenoval Radek Kocanda. Doplnil, že část expozice přiblíží historii dvanácti spřátelených hradů na rakouské straně hranice a celou zemskou stezku z Českých Budějovic do Greinu na Dunaji.

Dominantou muzea pak bude model původní podoby hradu Pořešín v měřítku 1:150. „S tím bude ještě hodně práce. Zasadit jej totiž chceme i do krajiny, aby lidé měli představu, jak okolí hradu někdy v 15. století vypadalo. Malše totiž neprotékala tudy, kudy dnes, ale vytvářela jakýsi brod, na nímž se hrad tyčil,“ popsal Radek Kocanda.

Nový objekt však nebude sloužit jen k vystavování cenných předmětů. Výstavní sál se bude příležitostně proměňovat také na přednáškovou místnost, koncertní sál anebo zázemí pro svatebčany, jichž na pořešínský hrad míří stále více. Budova pojme rovněž malou prodejnu suvenýrů a sociální zařízení. Schody, které tu zatím ještě chybí, povedou do podkroví, kde vznikne zázemí pro členy sdružení Hrady na Malši.

K odpočinku poslouží terasa před budovou muzea, vyskládaná z kamene. Pojme několik lavic a stolů ze dřeva.

Pořešínské hradní muzeum by mělo být otevřeno ve stejném režimu jako hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu. „Tedy alespoň během letních prázdnin, kdy sem míří nejvíce turistů. Pak uvidíme, jaký zájem o muzeum bude od září, a podle toho uzpůsobíme otevírací dobu,“ předeslal Radek Kocanda. Doplnil, že vstupné do muzea prozatím stanoveno nebylo.

Chystané otevření muzea však neznamená, že by ke stejnému datu z hradního areálu zmizela další novodobá budova, jež však vyhlíží historicky. A sice dřevěný srub sloužící jako zázemí členům sdružení Hrady na Malši. „Srub tady zatím zůstane. Bude sloužit jako zázemí pro pokračující opravu hradu a také ho zřejmě využijeme jako dílnu pro nějaké historické řemeslo. Když už bude muzeum představovat mimo jiné také historická řemesla, tak abychom je návštěvníkům hradu mohli ukázat i prakticky,“ podotkl jednatel sdružení.

Novinku na hradě vítají oslovení turisté. „Je dobře, že tady expozice vznikne. Teď si na Pořešíně turisti mohou přečíst informační tabule, posedět na lavičce a tím to v podstatě končí. Po dostavbě expozice alespoň budou mít lidé důvod vracet se na Pořešín častěji,“ zmínil před časem Lukáš Matula z Českého Krumlova, jehož zálibou je turistika.

Stavba nového muzea stála přibližně čtyři miliony korun. S financováním této investice mají sdružení Hrady na Malši pomoci dotační peníze z operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika.

Autor: Martin Tröster

10.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První sklizeň vinné révy v klášterní zahradě v Českém Krumlově.
19

OBRAZEM: Krumlovští jsou nadšeni z první úrody z nových vinic

Plátýnko nebo prostá utěrka postačí k oddělení tekutého podmáslí a pevného másla.
8

VIDEO: Za 45 minut 260 gramů másla

OBRAZEM: Synagoga dostává postupně i uvnitř původní podobu

Písek – V Jihočeském kraji je 68 židových památek, většinou hřbitovů. Dochovalo se také pět synagog. Patří k nim i synagoga vybudovaná v orientálním stylu s novorenesančními prvky v roce v roce 1872 v Soukenické ulici v Písku.

Lidická povolila, kolony zůstaly jen ve špičce

České Budějovice – Dopravní šok na jihu Českých Budějovic postupně povoluje.

Kam se můžete v sobotu na Českokrumlovsku zajít pobavit

Českokrumlovsko - Českokrumlovský regionu opět nabízí na sobotu bohaté a všestranné vyžití.

Žena zapomněla kabelku v jídelně ubytovny, a přišla o ni

Rožmberk nad Vltavou - Kabelku od středy postrádá její majitelka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení