VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o otáčivém hledišti krumlovští politici odložili

Český Krumlov -Nad Českým Krumlovem visí otazník, jestli bude kvůli otáčivému hledištijeho územní plán vůbec platný.

1.10.2011
SDÍLEJ:

Otáčivé hlediště láká diváky. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Bude možné někdy v budoucnu přemístit českokrumlovské otáčivé hlediště ze zámecké zahrady do bývalého zámeckého zahradnictví, nebo ne – to je otázka, na kterou musí co nejdříve odpovědět krumlovští politici.

Vedení města totiž připravuje změnu svého územního plánu a jedním z bodů je právě točna. Bývalé zahradnictví za zámeckým parkem bylo původně územním plánem určeno jako smíšená krajinná zóna. Nový plán do ní vkládá možnost umístit sem přírodní divadlo případně divadla s otáčivým hledištěm.
A v tomto bodě padla při jednání zastupitelů kosa na kámen. Na jedné straně totiž Výbor UNESCO žádá republiku, aby do února roku 2013 předložila nějaký koncept řešení točny v následujících letech, na straně druhé politici váhají, zdali souhlasem s novým územním plánem neřeknou i něco jiného.

Výstižně problém shrnul zastupitel Robin Schinko (ODS): „Schválením této změny dáváme najevo, že už si nepřejeme pokračování otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Posunujeme pohled města určitým směrem – směrem za plot zámecké zahrady. Chceme otáčivé hlediště ponechat v zámecké zahradě, nebo ne? Na tuto otázku jsme si ještě neodpověděli a už hlasujeme pro jeho umístění jinam.“
Celá věc s územním plánem má ale ještě další háček. V roce 2006 na základě soudně znaleckého posudku mělo Ministerstvo kultury přezkoumat stav věci a v únoru a březnu téhož roku rozhodlo, že otáčivé hlediště do prostoru bývalého zahradnictví nesmí být umístěno.


Současné vedení Českého Krumlova se hájí tím, že v souvislosti s přípravou nového územního plánu města vyslovilo ministerstvo s možností umístění točny v tomtéž prostoru souhlas.
Podle některých právních rozborů by ovšem měli být ministerští úředníci vázáni svým původním rozhodnutím a případný souhlas by v tom případě byl právně neplatný. Neplatný by tak mohl být i nový územní plán. Na základě návrhu některých zastupitelů bylo hlasování o novém územním plánu odloženo na blíže neurčený termín.

Podle názoru městského právníka jsou obavy zbytečné a zastupitelé souhlasem neudělají nic protizákonného. Navíc je ve hře i UNESCO. Místostarostka Jitka Zikmundová považuje změnu územního plánu pouze jako možnost vytvořit rezervní prostor pro točnu přesně v souladu s požadavky Výboru UNESCO. „Postavit to nyní tak, že tímto rozhodnutím už stěhujeme otáčivé hlediště, je příliš silným tvrzením,“ dodala Zikmundová.

S tím souhlasí i starosta Dalibor Carda: „Lokalita za zámeckou zahradou podle mne nepřipadá pro umístění otáčivého hlediště do úvahy, ale zavázali jsme se, že nalezneme náhradní řešení.“
Pokud by se tak nestalo, mohl by být Krumlov údajně zařazen na Seznam ohrožených památek UNESCO.

Autor: Zdeněk Zajíček

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Medvědi doma nestačili na humpoleckou Jiskru

Ilustrační foto.

I.A třída: Větřní loupilo ve Vimperku, Velešín padl na Lokomotivě

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

OBRAZEM: Sobotní večer na Októbrfestu v Kaplici se mimořádně vyvedl

Kaplice - Více než tisícovka návštěvníků se podle předběžných odhadů vystřídala na lehce recesistickém Októbrfestu během dvou dnů. Zájem byl i o farmářské trhy. Zejména sobotní večer se z pohledu hostů náramně vydařil.

Favorizované týmy z čela přeboru soupeře nešetřily

Českokrumlovsko – Na okresních trávnících bylo v soutěžích mužů na programu osmé podzimní dějství.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení