VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o otáčivém hledišti krumlovští politici odložili

Český Krumlov -Nad Českým Krumlovem visí otazník, jestli bude kvůli otáčivému hledištijeho územní plán vůbec platný.

1.10.2011
SDÍLEJ:

Otáčivé hlediště láká diváky. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Bude možné někdy v budoucnu přemístit českokrumlovské otáčivé hlediště ze zámecké zahrady do bývalého zámeckého zahradnictví, nebo ne – to je otázka, na kterou musí co nejdříve odpovědět krumlovští politici.

Vedení města totiž připravuje změnu svého územního plánu a jedním z bodů je právě točna. Bývalé zahradnictví za zámeckým parkem bylo původně územním plánem určeno jako smíšená krajinná zóna. Nový plán do ní vkládá možnost umístit sem přírodní divadlo případně divadla s otáčivým hledištěm.
A v tomto bodě padla při jednání zastupitelů kosa na kámen. Na jedné straně totiž Výbor UNESCO žádá republiku, aby do února roku 2013 předložila nějaký koncept řešení točny v následujících letech, na straně druhé politici váhají, zdali souhlasem s novým územním plánem neřeknou i něco jiného.

Výstižně problém shrnul zastupitel Robin Schinko (ODS): „Schválením této změny dáváme najevo, že už si nepřejeme pokračování otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Posunujeme pohled města určitým směrem – směrem za plot zámecké zahrady. Chceme otáčivé hlediště ponechat v zámecké zahradě, nebo ne? Na tuto otázku jsme si ještě neodpověděli a už hlasujeme pro jeho umístění jinam.“
Celá věc s územním plánem má ale ještě další háček. V roce 2006 na základě soudně znaleckého posudku mělo Ministerstvo kultury přezkoumat stav věci a v únoru a březnu téhož roku rozhodlo, že otáčivé hlediště do prostoru bývalého zahradnictví nesmí být umístěno.


Současné vedení Českého Krumlova se hájí tím, že v souvislosti s přípravou nového územního plánu města vyslovilo ministerstvo s možností umístění točny v tomtéž prostoru souhlas.
Podle některých právních rozborů by ovšem měli být ministerští úředníci vázáni svým původním rozhodnutím a případný souhlas by v tom případě byl právně neplatný. Neplatný by tak mohl být i nový územní plán. Na základě návrhu některých zastupitelů bylo hlasování o novém územním plánu odloženo na blíže neurčený termín.

Podle názoru městského právníka jsou obavy zbytečné a zastupitelé souhlasem neudělají nic protizákonného. Navíc je ve hře i UNESCO. Místostarostka Jitka Zikmundová považuje změnu územního plánu pouze jako možnost vytvořit rezervní prostor pro točnu přesně v souladu s požadavky Výboru UNESCO. „Postavit to nyní tak, že tímto rozhodnutím už stěhujeme otáčivé hlediště, je příliš silným tvrzením,“ dodala Zikmundová.

S tím souhlasí i starosta Dalibor Carda: „Lokalita za zámeckou zahradou podle mne nepřipadá pro umístění otáčivého hlediště do úvahy, ale zavázali jsme se, že nalezneme náhradní řešení.“
Pokud by se tak nestalo, mohl by být Krumlov údajně zařazen na Seznam ohrožených památek UNESCO.

Autor: Zdeněk Zajíček

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žena si půjčila peníze na nájem a zuby

Kapličtí spartakovci v domácím utkání s Ledenicemi zásluhou trefy Petra Janury (vpravo v souboji s hostujícím Adamem Stránským) v úvodu vedli, ale těsný náskok neudrželi.

Zlatokorunský nováček loupil body v Olešnici, Kaplice padla doma

Sulzer: Bouřka byla malá, umím udělat ještě větší

Českokrumlovsko – První okresní derby nové sezony v áčkové skupině oblastní fotbalové I.B třídy bylo k vidění na loučovickém trávníku, kde domácí Vltavan přivítal frymburský FC Šumava.

Zlatokorunská Mariánská pouť nabídla adrenalin i kulturu

Zlatá Koruna – Mariánskou poutí uctili Zlatokorunští v neděli patronku klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Finále poháru si zahrají Horní Dvořiště a Lipno

Českokrumlovsko - Výsledky fotbalových družstev z krumlovského regionu na prahu nové mistrovské sezony.

Tři osoby se zranily v noci při havárii auta v Chabičovicích

Chabičovice - V 1.11 hodin se v pondělí dozvěděli profesionální hasiči, že v Chabičovicích u Mirkovic havarovalo osobní auto a bude z něho třeba vyprostit osoby. Na místo jeli hasiči jak z Českého Krumlova, tak z Kaplice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení