Zejména mají strach, že to bude mít nepříjemný dopad na jejich peněženky.

Co se vlastně děje, vysvětluje vedení města. „Městský úřad ruší svou pečovatelskou službu, ale službu jako takovou ne," ujišťuje starosta města Kaplice Pavel Talíř. „Veškeré sociální služby bude poskytovat Charita Kaplice. Oba domy s pečovatelskou službou zůstanou zachovány, to znamená v Kaplici a také 
v Blansku."

Jde tedy vlastně o to, že zatímco doposud poskytovaly sociální služby dvě organizace, nyní se vše sjednotí pod organizaci jednu. „Změnil se totiž způsob financování sociálních služeb," říká Pavel Talíř. „Nyní peníze rozděluje Jihočeský kraj a také kraj vítá, aby peníze na sociální vnitřní i terénní práce dával pouze na jedno místo v daném území. My si vlastně jako město budeme ty sociální služby najímat."

Pro občany se však prakticky nic nemění. „Nemusejí mít strach. Opravdu se pro ně nic nemění, a to včetně cen do konce letošního roku. Poté se budou maximálně trochu upravovat, ale žádná zásadní změna to nebude," ubezpečuje Pavel Talíř. „A dosavadní zaměstnanci přejdou pod Charitu po výběrovém řízení," doplnil. „Občané mohou se svými potřebami kdykoliv i nadále přijít na městský úřad, ale postupně je budeme učit, že se mají obracet na Charitu."

Tuto změnu schválili zastupitelé na svém posledním veřejném jednání. Změna vstoupí v platnost od 1. srpna.

A uživatelé sociálních služeb patrně brzy přijdou na to, že služby, které nyní mají k dispozici, jsou širší.

„Bude to pro nás znamenat spoustu práce navíc, ale na změnu se těšíme," říká ředitelka Charity Kaplice Ivana Žáčková, neboť Charita tuto změnu sama navrhla. „Budeme větší, silnější, sociální služby díky tomu stmelíme a sjednotíme, vylepšíme jednotlivé postupy a vše, co je podle zákona o sociálních službách třeba."

V Charitě v současnosti pracuje šestnáct zaměstnanců. „K tomu pochopitelně přijmeme stejný počet zaměstnanců, kteří v domě s pečovatelskou službou a v domě chráněného bydlení v Blansku momentálně pracují. Čili by nás pak mělo být devatenáct," doplnila Ivana Žáčková.

Senioři, o které se Charita bude starat, pak budou mít třeba na výběr jídlo z více vývařoven, tím pádem i širší výběr jídla. Také ve větším rozsahu fakultativní služby, čili služby poskytované klientovi nad rámec základních služeb a přiznaného příspěvku na péči. Poskytují se za úhradu. „A nemalý podíl toho, co děláme, tvoří půjčovna kompenzačních pomůcek," připomněla ředitelka. Ivana Žáčková také ujišťuje, že v cenách služeb se nic převratného dít nebude. „Ceníky obou dosavadních služeb jsou opravdu srovnatelné, navíc o tom ještě budeme jednat se zastupiteli a městem."