VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město získalo miliony za prodej majetku. Kde jsou?

Český Krumlov - Použil Český Krumlov peníze z daně z nemovitosti skutečně na rozšíření skládky?

22.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustračníf foto.Foto:

O tom, že rozpočet Českého Krumlova není nafukovací, není pochyb. Přesto se při stamilionových ročních příjmech, ale i výdajích města vkrádá otázka: Kam ty peníze vlastně jdou?

A pak stačí například i připomínka bývalého zastupitele Miroslava Máče, nyní člena finančního výboru města, na zasedání zastupitelstva o tom, že před rokem stačilo málo a desítky milionů korun získaných za prodej pozemků mezi sídlištěm Mír a obchodní zónou by byly mohly být použity na platy zaměstnanců. To by ale bylo v příkrém rozporu s mnoha prohlášeními radnice.

Jaká je tedy pravda? Na co byly použity příjmy z prodeje pozemků v Domoradicích v roce 2009? Nevyužily se například na mzdy zaměstnanců nebo nebyly jinak „projedeny“?

Radní Josef Hermann spekulace vyvrací: „Celkem 51 milionů z prodeje těchto pozemků se stalo klíčovou položkou celkových kapitálových, tedy investičních příjmů rozpočtu 2009. Bez nich by město nebylo schopno profinancovat sumu investičních výdajů v objemu 48 milionů, ledaže by si na uvedené investiční akce vzalo dlouhodobý úvěr.“

Podle Hermanna stačí několik čísel: Rozšíření skládky domovního odpadu za 11,5 milionu, rekonstrukce Lazebnického mostu za 6,8 milionu a rekonstrukce vodovodů a kanalizací za 4,1 milionu. Pochybnosti, zda nebyly náhodou příjmy z pozemků v Domoradicích použity na financování běžných výdajů města, například mezd, lze snadno vyvrátit při pohledu do závěrečného účtu města. Z něho vyplývá, že běžný rozpočet města, tedy suma určená na tyto běžné výdaje, skončil v roce 2009 přebytkem 9,8 milionu.

„Veškeré běžné výdaje včetně mzdových výdajů byly pokryty z běžných příjmů a ještě městu zbylo téměř 10 milionů, které byly použity v prvé řadě na splátky bankovních úvěrů,“ dodal v úterý Josef Hermann.

Přesto ale například bývalý starosta Luboš Jedlička prohlásil, že peníze získané ze zvýšené daně z nemovitostí, tedy zhruba deset milionů korun, které odvedli krumlovští občané městu, budou použity na rozšíření skládky. A skládka skutečně rozšířena byla.

„Obdobně jako v předchozím případě je zvýšený příjem z daně z nemovitostí součástí – tentokráte sumy běžných příjmů,“ dodává radní Hermann. Nelze tudíž hovořit, že peníze z této daně jsou použity konkrétně na tu či onu výdajovou položku.

Pokud někdo ze zastupitelů v roce 2009 říkal, že zvýšený výnos z této daně bude použit na rekonstrukci skládky, nebylo to úplně správné. Takto to v hospodaření s rozpočtem obce nefunguje. Takto fungují účelové dotace, kde je smluvně určeno, na které výdaje, tedy na jaký účel může nebo musí být ta která dotace použita.“

Autor: Zdeněk Zajíček

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

O poločase vedl Frymburk, po pauze Loučovičtí derby otočili

Loučovice – Na krásném trávníku v minulé sezoně celkově dvanáctého loučovického Vltavanu se v prestižní bitvě o Lipno představil naposledy sedmý frymburský FC Šumava.

Kam se v úterý můžete vydat za kulturou

Českokrumlovsko - Můžete si zajít na noční koncert nebo na vernisáž výstav na hradě Rožmberk.

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Řídil ve dvě v noci pod vlivem, natrefil na hlídku policie

Větřní - Více jak jedno a půl promile alkoholu nadýchal při dechové zkoušce třiatřicetiletý řidič fiatu, když ho zastavili policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení