VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mobily prvňáci používají ke komunikaci s rodiči

Českokrumlovsko - Mobilní telefony nejsou v prvních třídách základních škol ještě příliš rozšířené.

8.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Jan Šmok

Mobilní telefon je dnes součástí výbavy takřka každého školáka. Mnohdy i těch nejmladších. V prvních třídách nejsou mobily ještě příliš běžné, ale několik dětí ve třídě je vždy vlastní. K čemu je používají? Deník podnikl průzkum mezi prvňáčky v Základní škole Linecká Český Krumlov.

Glosu Václava Votruby Je mobil výhra? si můžete přečíst ZDE!

Kirill Stěpanov

Máš mobilní telefon?

Mám ho, abych mohl zavolat mamince, když mě třeba bolí hlava nebo kdyby se mi něco stalo. Také ho potřebuji, kdyby mě chtěl někdo šidit nebo mi ubližovat. Mohl bych zavolat policii.

A co kamarádi? Voláš občas některým?

Jasně, kamarádovi mohu také případně zavolat.

Používáš mobil často?

Moc ne. Mám ho ale pořád u sebe.

Co třeba počítače, k těm máš také blízko?

Mamka má notebook, tak na něm se koukám na internet. Hledám tam třeba pohádky. Občas si tam zahraji i nějakou hru.

Vítek Houska

Ty máš také mobilní telefon. Kdy ho používáš?

Telefonuji třeba mamce, když jsem na kroužku slovenštiny. Když skončím, tak se jí ozvu. Stejné je to s kroužkem keramiky.

Do školy mobil nosíš?

Ne. Mám ho doma schovaný a zamknutý na zámeček, aby mi ho nikdo neukradl.

Martin Neubauer

Vlastníš mobil?

Ne.

Chtěl bys ho?

Chtěl bych ho. Kdyby mě náhodou třeba někdo urážel, tak bych mohl zavolat policii. A kdyby někde hořelo, tak bych zavolal hasiče.

A kamarádům bys volal?

Také bych o někom věděl, komu bych zavolal.

Co ty a počítače?

Chodím na internet. Maluji si tam a tak podobně. Koukám také po různých hrách.

Slávka Ruczová

Proč chceš mobilní telefon?

Abych mohla volat mamce. Třeba bych se jí pak mohla zeptat, jak se má.

Napsala sis o něj Ježíškovi?

Ne ne, k Vánocům ho nechci. Od Ježíška si přeji raději Dostihy a sázky. To je lepší.

A znáš nějaké kamarády, kteří mobil mají? Komu bys mohla zavolat?

No jasně, třeba Kirillovi.

Toník Vokurka

Ty prý mobil nechceš. Proč?

Protože mamka za mnou chodí do školy. A chodí se mnou i na procházky, takže ho nepotřebuji.

Matěj Sobotka

Máš mobil?

Nemám.

A chtěl bys ho?

Zatím ne. Myslím, že ho k ničemu nepotřebuji. Třeba k Vánocům bych raději dostal elektronickou stavebnici.

Rodiče prvňáčků ze Základní školy Linecká Český Krumlov jsou se svými dětmi ve spojení prostřednictvím třídní učitelky Jarmily Trnovcové.

„Pokud se třeba někomu udělá špatně, tak vezmu mobil a rodičům zavolám. Stejně tak oni volají mně. Funguje to podle mě výborně,“ řekla v úterý Trnovcová.

Podle ní nejsou zatím mobily mezi nejmladšími školáčky ZŠ Linecká příliš rozšířené. „Moc je u nás nemají. A když, tak ho mají schovaný třeba v lavici. Máme tady spíše hračky v podobě mobilních telefonů,“ usmála se učitelka.

Základní škola Linecká Český Krumlov má ve svém školním řádu dodatek, který se týká užívání mobilních telefonů.

„Pokud někdo mobil používá při hodině, tak ho přebíráme do úschovy do školního trezoru. Zákonný zástupce dotyčného si pro něj pak musí přijít. To je jediný trest,“ řekl ředitel školy Karel Dvořák. Nutno dodat, že účinný trest, protože při dnešním nedostatku času je pro některé rodiče problém školu navštívit.

Školáci si už ale většinou zvykli, že mobil do vyučovací hodiny nepatří. Například na Základní škole ve Chvalšinách jsou žáci podle ředitelky Evy Luštické vzorní.

„Už si zvykli, mobil musí být buď vypnutý, nebo mít alespoň vypnuté zvonění. Myslím, že už to berou jako samozřejmost. Dlouho jsem při svých hodinách problém s mobily neřešila,“ řekla včera Eva Luštická.

Problémem spíš je, že děti své mobily ztrácejí. Školy se tím ale nechtějí většinou zabývat. „Máme to ošetřeno ve školním řádu. Nezodpovídáme za to, že se mobil poškodí, nebo se ztratí. Není to věc, kterou žáci potřebují na vyučování,“ řekla Luštická. „Oni si jich ani moc nevšímají. Není to levná věc, tak to není příliš příjemné, když se ztratí. Jim to ale nijak výrazně nevadí. Vždyť dostanou nový.“

Mobily jsou už v dnešní době přece jen zažitá věc, která postrádá punc frajeřiny. Luštická upozornila, že dnes jsou problémem spíše různé hudební přehrávače či iPody.

„Vždycky se bojíme, s jakou moderní novinkou děti přijdou do školy po Vánocích. Takové předměty se totiž ztrácejí častěji,“ uzavřela Eva Luštická.

V mateřinkách si děti hrají jen s maketami

V mateřských školách nejsou zatím mobilní telefony příliš populární. Děti o jejich možnostech sice vědí, ale nikterak je tato technika nepřitahuje.

„Možná trošku lákají starší děti, tedy předškoláky, ale tříleté prcky opravdu ne,“ usmála se ředitelka Mateřské školy T. G. Masaryka Český Krumlov Lucie Pavcová.

„U nás si děti sice mobily nosí, ale jsou už nefunkční. Slouží jim jen jako hračka. Máme tady i makety, které vypadají opravdově. S těmi si také hrají.“

Stejnou zkušenost mají například v mateřince v Přísečné, kde také žádné dítko nemá opravdový mobilní telefon. Ale jejich funkce prý znají dobře.

Ve čtvrté třídě samozřejmost

Mezi oslovenými žáky čtvrtých tříd Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov mají mobilní telefon všichni. Od kdy? „Asi už od první třídy,“ shodují se čtvrťáci. Nejčastěji ho používají pro komunikaci s rodiči.

„Občas si ale zavoláme i mezi sebou. Někdy také píšeme SMS,“ dodali s tím, že s nedostatkem kreditu problémy nemívají. Ve škole svůj mobil zásadně nepoužívají. A mají ho všichni stejně staří spolužáci? „Skoro všichni.“

Autor: Václav Votruba

8.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Virtuosi de Pragenses. Foto: archiv MHF Český Krumlov

Kam na Českokrumlovsku za zábavou ve čtvrtek

Julian Rachlin vystoupí v pátek s violistkou Sarah McElravy

V Krumlově zahraje další světová hvězda - Julian Rachlin

Vandal poškodil fotoobrazy Jadrana Šetlíka v prachatické galerii

Prachatice (VIDEO) - Po vandalovi, který poškodil díla Jadrana Šetlíka, vystavené v Galerii Dolní brána v Prachaticích, pátrá policie.

AKTUALIZOVÁNO

U Horního Bolíkova se převrátil autobus

Horní Bolíkov - Nehoda se dle informací policie obešla bez vážnějších zranění.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Do Protivína o víkendu se vydejte raději bez auta

Protivín - Uzavřený průtah městem z důvodu rekonstrukce, svatoanenská pouť a v sobotu navíc pivovarské slavnosti, na které jezdí tisíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení