VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na výšlap se můžete vydat na Vyšebrodsko, stezky jsou odemčeny

Vyšší Brod - Po zaniklých obcích a krásách přírodního parku Vyšebrodsko se vydali nadšenci při odemykání stezek na Vyšebrodsku. 

15.4.2017
SDÍLEJ:

Odemykání stezek na Vyšebrodsku.Foto: Jan Straka

Vyšebrodští pořádají tradičně v dubnu symbolické odemykání stezek, které tentokrát proběhlo na výšlapu po zaniklých obcích a krásách přírodního parku Vyšebrodsko, jenž završil výstup na vrchol Vyklestilky, známého vyhlídkového místa nad Vyšším Brodem.

Téměř padesátka turistů se 8. dubna v 10 hodin sešla na vyšebrodském náměstí, odkud se na výšlap vyráželo. Čekal tu na ně autobus, který je vyvezl pár kilometrů nad Přední Výtoň a odtud pokračovali pěšky přibližně patnáct kilometrů dlouhou trasou přes zaniklé obce Kapličky a Krásná Pole, takzvaný cikánský hrob a Vyklestilku zpět do Vyššího Brodu. Poslední část výšlapu pak kopírovala Menší Vltavici a naučnou Opatskou stezku až k cisterciáckému opatství.

V místě, kde stávala v 50. letech minulého století zničené obec Kapličky, čekalo na účastníky občerstvení v podobě domácích koláčů a čaje. Ti, kteří přišli připraveni, mohli si na ohni opéct voňavé špekáčky.

Organizátoři se navíc rozhodli připojit k celorepublikové akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. „Nebyl to plán od samého začátku. Několik dní před samotným odemykáním jsme si uvědomili, že na stejné datum připadá i tato akce. Využili jsme toho a připojili se, sice ne oficiálně, nikde jsme se neregistrovali, ale chtěli jsme toho využít," vysvětluje Karel Troják z vyšebrodského městského kulturního zařízení. Úklid stezek se asi nejvíc zamlouval dětem, které se odemykání také zúčastnily a nadšeně přebíhaly z jedné strany stezky na druhou a hlásily každý úlovek. „Děti našlapaly snad dvakrát tolik kilometrů než ostatní, jak poctivě kolem cesty sbíraly všechen nepořádek," dodává Troják.

Autor: Jan Straka

Autor: Redakce

Místo události:
15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvyšší hranici postavil Klub Rampušáků v Mnichovicích. Foto: archiv agentury Dobrý den

Postaví někdo nejvyšší hranici pro čarodějnickou vatru?

Exekuce.
DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Otevřený dopis: S údivem pozorujeme, co se děje v našem kraji ve zdravotnictví

Jižní Čechy - Předem je třeba konstatovat ( na tom se asi všichni shodnou), že odměny všech tří manažerů holdingu jihočeských nemocnic jsou naprosto nehorázné, neobhajitelné a nemravné. Vždyť dobré hospodaření jihočeských nemocnic je způsobeno i tím , že se šetří na platech i personálu.

Do Českých Budějovic se za týden chystá na 20 tisíc lidí

České Budějovice - České hokejové hry zahustí dopravu v Budějovicích. Lidé pocítí i zvýšená bezpečnostní opatření.

Strašák porevolučních let dál otevírá nenasytnou tlamu

Jihočeský kraj – Smutná tečka za částí života, zabavení věcí, o které nechceme přijít a budou nám chybět – to je exekuce.

Jan Hřebejk má sen natočit Pelíšky současnosti

České Budějovice - V sobotu 22. 4. přijel do Českých Budějovic Jan Hřebejk. Spolu s dětskými herci Samuelem Budimanem a Johankou Suchou byl delegací k předpremiéře svého nového filmu Rodinný přítel, který uvedl českobudějovický Cinestar.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies