VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Namísto represe přišlo poučení

Českokrumlovsko - Právní povědomí zvedli českokrumlovským provinilcům lektoři za české, islandské a norské peníze.

15.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Hasičský zachranný sbor

Na Českokrumlovsku mají za loňský rok pachatelé ve věku od 15 do 17 let na svědomí celkem 67 trestných činů. „Naříklad pětkrát se podíleli na násilné trestné činnosti, tedy na loupeži, úmyslném ublížení na zdraví nebo vyhrožování,“ přiblížila včera mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková. Majetkovou trestnou činnost zkusili ve dvaatřiceti případech, kdy například sedmkrát odcizili automobil nebo se v patnácti případech vloupali do různých objektů.

Vybraných sto padesát osm mladých delikventů není ovšem jen z Českého Krumlova a okolí. Hříšníci pocházejí ze šesti vybraných regionů Jihočeského kraje a kraje Vysočina, konkrétně z Českých Budějovic, Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Pelhřimova, Prachatic a Strakonic. Úspěšně projekt Právo pro každý den absolvovalo 132 z nich. „To znamená, že jej zakončilo závěrečným testem a splnilo podmínky programu. Další programy jsou v rámci projektu připraveny i na letošní rok,“ doplňuje Tomáš Zunt ze sdružení ICOS.

Co z toho?

V čem se poučili a co si odnesli? „Důležitými poznatky jsou pro ně vyšší tolerance k odlišným názorům a postojům jiných lidí v okolí mladého člověka, dále větší znalosti v právní oblasti, získání náhledu nad vlastních jednáním, umění se vžít do role své či jiné oběti nebo přijmutí odpovědnosti za své činy,“ vyjmenoval Tomáš Zunt.

Nemalou výhodou absolvování programu je i získání jistého umění řešit konflikty nebo lekce asertivnějšího jednání.

Jak doplňuje koordinátorka projektu Ingrid Jílková, nejvíce se program nabízí provinilcům ještě v přípravném řízení, tedy ještě dříve než o udělení programu může rozhodnout státní zástupce či soudce. „Z dosavadních zkušeností však lze již nyní konstatovat, že probační program je efektivní nástroj prevence recidivy trestné činnosti mladistvích, který by se měl stát standardním prostředkem práva,“ dodává Jílková.

Délka jednotlivého programu se pohybuje mezi 38 až 42 hodinami přímé práce s klientem. Jednotlivá setkání probíhala podle místních možností, nejčastěji jednou až dvakrát týdně. Délka jednoho setkání byla závislá od intenzity programu, kdy může dosáhnout až intenzivních čtyř hodin.

Co za to?

Počátkem byl už projekt realizovaný od poloviny roku 2007. Ten byl podpořen z takzvaných norských fondů, které jsou na pět let poskytnuty České republice z prostředků Norska, Islandu a Lichtenštejnska. V roce 2008 na realizaci probačního programu přispěl také Jihočeský kraj a ministerstvo spravedlnosti.

Autor: Zdeněk Zajíček

15.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V současné době soubor Divadelního klubu Českokrumlovská scéna zkouší hru Jaromíra Hrušky Love..., sorry!

K výročí si ochotníci nadělí novinku Jaromíra Hrušky

Deník - Naši prvňáci

Představíme prvňáčky ze Základních škol Velešín a Benešov nad Černou

I.A třída: Domů jeli s nepořízenou a spadli k samému dnu

Českokrumlovsko – V pátém podzimním dějství druhé nejvyšší oblastní fotbalové soutěže – I.A třídy – zajížděli oba zástupci našeho regionu na hřiště soupeřů a venku neuspěli.

Svého někdejšího kolegu probodával pohledem

Tábor - Soudce a předseda senátu krajského soudu Petr Černý se opět prokousává spletí podnikatelských počinů, úskoků a manévrů, kdy více jednatelů jedné firmy tahá za jiný provázek.

Agresivní mladík zkopal tři ženy

Jindřichův Hradec - Mladý muž, který napadl skupinu žen v Panské ulici, skončil ve vazbě.

Na autobus zaútočil vidličkou

Jindřichův Hradec - Velmi neobvyklé situaci musel čelit řidič autobusu v Jindřichově Hradci. Přední sklo mu rozbila hozená vidlička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení