Ani jasné vítězství politické strany nebo sdružení kandidátů v komunálních volbách nemusí v současné době stoprocentně zajistit, že vítěz usedne na radnici.

Ač je to na první pohled podivné, je tomu tak. Volební zákon pro tento účel stvořený je považován některými hlasy za nejsložitější ve střední Evropě. Zbytečně složitý. Například Slovensko má, podle dostupných informací, verzi jednodušší, která zahrnuje i přímou volbu starosty.

Své si tak v tyto dny užívají ti politici, kteří byli zvoleni a snaží se sestavit potřebnou koaliční partu, která by jim pomohla jejich vize prosadit. Pokud vítěz nezíská už rovnou nadpoloviční většinu, nic jiného mu v tuto chvíli nezbývá. A to je důvod, proč v některých obcích a městech regionu ještě stále nejsou uzavřené koaliční rozhovory a dohody. Může se totiž i stát, že vítěz potřebnou většinu nezíská a postaví se proti němu všichni ostatní.

„Svolal jsem zasedání nového zastupitelstva na osmého listopadu, to jsem ze zákona povinen, ale zdaleka tady ještě dohodnuti nejsme,“ okomentoval situaci ve Frymburku dosavadní starosta Oto Řezáč. „Je vůbec už někde, kromě malých obcí, znám starosta?“ Ptá se Řezáč. Jako odpověď mu může sloužit fakt, že ani Český Krumlov neměl ještě během pondělka jasno jak o koalici, tak o lídrovi radnice.

„Zastupitelstvo svolávám svým způsobem i na protest politikaření, které začalo v této zemi převládat. Všichni říkají: nepolitikařme, nepletichařme, nerozeštvávejme obyvatelstvo. A realita je jiná. To, co nám předváděli politici na vládní a parlamentní úrovni, už se pomalu dostalo i na úroveň komunální,“ říká Oto Řezáč.

Současný volební systém totiž sice dává občanovi možnost volit, ale kvůli přepočtům hlasů mohou být výsledky diametrálně odlišné od přání voličů. Frymburk měl ve volbách osm kandidátek, zatím nejvíce v novodobé historii. Slova dosavadního starosty, který sice na procenta volby vyhrál, ale další udržení tohoto postu jisté nemá, potvrzuje i Luboš Krejza z frymburského sdružení Frymburk plný energie.

„Zvláště v případě malých obcí, jako jsme my, by byla asi nejtransparentnější a nejpoctivější vůči voličům přímá volba starosty,“ řekl v úterý Krejza. Není sám, kdo takový postup v současné době čím dál více navrhuje.

„V takovém případě by rozhodovaly skutečné počty hlasů a ne přerozdělení, které je v praxi nyní. V současném systému se do zastupitelstva mohou opravdu dostat i ti politici, kteří zas až tak moc hlasů od voličů nezískali,“ shrnul Luboš Krejza.

Podobnou situaci hlásí i Horní Dvořiště. Také tady je termín nového zasedání zastupitelů už znám, ale o tom, kdo a jak a s kým radnici povede, jasno není. „Ještě jsme se nedohodli a budeme tak muset udělat asi až na zastupitelstvu v pátek 12. listopadu,“ shrnula starostka Helena Baudyšová.