Informace o hrozící povodni a dalších důležitých událostech k nim, stejně jako k obyvatelům celého Větřní, už přiletí rychle.

„S radostí jsme uvítali možnost konečně zavést rozhlas 
i v místech, kde se občané k informacím z první ruky kvůli neexistujícímu místnímu rozhlasu nedostali," pochvaluje si starosta Větřní Antonín Krák.

Místní rozhlas je součástí nového protipovodňového systému obce. Ten bude napojen na oficiální povodňový portál. „Tam se dají najít všechny hladinoměry a srážkoměry, ze kterých budou do systému přicházet aktuální data," popsal fungování varovného systému Tomáš Stodůlka, technik dodavatelské firmy. „Systém je schopen 
i sám odesílat výstrahu např. při dosažení kritické výšky hladiny řeky. Dokáže poslat 
i esemesku starostovi, hasičům či zastupitelům, kteří budou v systému nastavení."

Obci se podařilo uspět s žádostí o dotaci na protipovodňové opatření, protože Větřní leží na Vltavě a v několika místních částech, jako je Zátoň nebo Pískárna, hrozí vylití řeky z břehů. Dotace tvoří 90 procent nákladů.

„Investice vyšla na zhruba 3,5 milionu korun včetně DPH," sdělil Jaroslav Pfeferle, vedoucí větřínského odboru investic. „Dotaci nám poskytl Státní fond životního prostředí, část jsme dostali ze státního rozpočtu."

Protipovodňový systém, a tedy i nový místní rozhlas, funguje bezdrátově. „To je velká výhoda oproti stovoltovému rozhlasu, kde byly často poruchy na vedení," dodal technik Tomáš Stodůlka.

Kromě antény na střeše obecního úřadu technici namontují celkem 63 hnízd s více než 150 tlampači, hladinoměr na Heřmanském potoce mezi Větřním a Lužnou a také kontrolní srážkoměr ve Větřní. V osadách, kde nejsou k dispozici sloupy veřejného osvětlení, firma postaví sloupy nové. „Ty budou mít baterie a napájení ze solárního panelu," uvedl Jaroslav Pfeferle.

Starosta Větřní Antonín Krák oceňuje kromě včasného varování před povodněmi také to, že nový systém bude schopen zasílat důležité informace na mobilní telefon nebo na e-mail každému, kdo bude v systému zanesen. „Můžeme tak rozesílat i zprávy, že nepůjde elektřina nebo že někde došlo k požáru, co je potřeba urychleně udělat a podobně."

V systému, který nahradí současný, ručně ovládaný místní rozhlas, bude možné nastavit třeba i automatické opakování zpráv. „Předem se to nastaví, systém se pak sám zapne a zprávy sám odhlásí," popsal vedoucí odboru investic. „Navíc může hlásit jen v určitých částech obce, což dosud nebylo možné."

Autor: Zuzana Gabajová