VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poledne ohlásily děti s řehtačkami v rukou

Rožmitál na Šumavě - Velikonoční zvyky oživili v obci před třemi lety a děti je vzaly za své.

2.4.2010
SDÍLEJ:

Na řehtání i následnou pondělní koledu se rožmitálské děti řádně připravily. A to i po teoretické stránce, když v pondělí ve škole vyslechly přednášku kaplického faráře Pavla Šimáka o významu těchto svátků pro křesťany.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Vlastního slova nebylo ve čtvrtek v pravé poledne slyšet v Rožmitále na Šumavě. Zvony, které podle tradice odletěly do Říma, tu totiž zastoupilo na dvacet místních dětí s řehtačkami v rukou.

Ač se podle křesťanské tradice začíná řehtat až na Zelený čtvrtek večer a končí se na Bílou sobotu ráno, rožmitálské děti vyrážejí ve čtvrtek, pátek i sobotu oznamovat pravé poledne a šestou hodinu večerní.

Ne všude zkrátka berou tradice jako závazné a spíše než lpět na dávných zvycích je pro lidi důležitější, že se pro ně Velikonoce stávají časem společných setkání.

11.45: Před rožmitálskou školou se začínají scházet první děti s řehtačkami v rukou. Zanedlouho se tu utvoří hlouček zhruba dvaceti malých ctitelů dávných tradic.

„Děti jsem k řehtání poprvé přesvědčila před třemi lety. Vždy obejdu ves, abych zjistila, zda jich na koledu vyrazí dost,“ usmívá se starostka obce Alena Ševčíková.

12.00: Hlučný průvod se dává do pohybu. V oknech domů na trase, kterou děti s řehtačkami procházejí, se začínají hýbat záclony, zanedlouho už vykukují první hlavy zvědavců. Rej dětí se zastavuje u takzvaného velikonočního stromu ověšeného vajíčky.

„Jestli vím, proč se řehtá? Asi aby se přivítalo jaro,“ snaží se překřičet rámus z řehtaček čtrnáctiletý Michal Menšík, jenž tuto místní velikonoční tradici podporuje svou účastí již od jejího vzniku. „Je to pěkný, snad budu mít čas, abych šel i v pátek a sobotu,“ dodává.

12.20: Děti obcházející náves budí značnou pozornost kolemjdoucích. „Je to hezká tradice. V Rožmitále žiji už dvacet let a nikdy předtím se to tu nedělalo. Jen mi přijde, že dětí je letos méně než vloni. Jak dostaly ve škole prázdniny, asi se někam rozutekly,“ přemítala Anna Marekovičová, která dala řehtačky do rukou svým dvěma pravnoučatům – téměř čtyřleté Adélce a sedmiletému Mirkovi.

12.45: Svou první velikonoční „službu“ mají děti za sebou. Monika Maršálková z místní školy jim rozdává sladké odměny. „Motivace zkrátka být musí,“ podotýká starostka Alena Ševčíková.

A zatímco si pochutnávají na čokoládových vajíčkách, spřádají děti plány na pondělní koledu. „S pomlázkami tu však nechodí jen ti nejmenší, ale i odrostlejší hoši nad 18 let. Ti si pak kromě vajíček sem tam vykoledují i nějakého panáčka,“ říká starostka.

Co velí tradice

Podle křesťanské tradice se začíná řehtat na Zelený čtvrtek večer, kdy Ježíš po slavné večeři odešel. „Tím pro křesťany končí veselí. Zvony utichnou až do sobotní noci, přičemž je zastupují klepačky nebo řehtačky,“ vysvětlila českokrumlovská vikariátní katechetka Štěpánka Talířová.

„Děti by na Zelený čtvrtek měly běhat po vsích a řehtat, ale ne vybírat dobroty. Tím dávají najevo, že Ježíš trpí,“ doplnila Štěpánka Talířová.

Děti s řehtačkami mají ztichlé zvony zastupovat ve čtvrtek večer, potom na Velký pátek ráno, v poledne i večer a naposledy o Bílé sobotě ráno. „Ten den už některé děti chodí s košíčkem na odměny,“ uvedla Štěpánka Talířová. (vv)

Autor: Martin Tröster

2.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stromy popadaly na železniční trať, například ve Velešíně Nádraží, strom spadl na stavení v Markvarticích, stromy ale padaly v celém regionu. V parcích je po stromy nastláno větvemi, jako třeba na návsi v Mojném.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
14

Bouřka: Spadl strom na radnici, nejezdí kolotoče, nejde proud

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Stačila chvilka nepozornosti, a mobil byl fuč

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Kam se můžete vydat na bohoslužby o víkendu

Českokrumlovsko - Přehled bohoskužeb na Českokrumlovsku.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení