„Poslední vydatné deště ukázaly, že šatny letos podle všeho končí,“ avizoval včera Milan Talíř, člen představenstva klubu s tím, že montované stavby zatéká a představa, že by vydržela další zimu je prostě nereálná. Konstrukce, která vznikla po povodních v roce 2002 jako provizorium i tak vydržela daleko déle, než se plánovalo. A v současné době není jen ostudnou, ale možná už i nebezpečnou.

Nastal čas pro jejího nástupce. Podle posledních informací to vypadá, že by jím mohl být opět montovaný, ale tentokrát kontejnerový komplet. Ten by mohl stát v místech dnešních šaten do doby, než se započne s hlavní rekonstrukcí stadionu, nebo až rekonstrukce skončí. To bude záležet na několika faktorech. Nejdříve tyto kroky musí odsouhlasit zastupitelstvo na konci letošního srpna, pak se musí v rozpočtu najít peníze.

„Zatím jsme si vyžádali doplňující údaje týkající se především financí a rozvržení do etap,“ okomentoval starosta po pondělním jednání rady města Luboš Jedlička takzvanou městskou variantu. „Potřebujeme vědět, jak bychom tu první etapu rekonstrukce, která se pohybuje mezi třiceti až pětatřiceti miliony korun, zvládli odfinancovat z prostředků města.“ Najít v rozpočtu takovou částku, navíc pouhou čtvrtinu celkové sumy nutné na přestavbu stadionu, to nebude nic jednoduchého.


Snazší a pro hokejisty hlavně rychlejší variantou jsou montované buňky.

Přestavbu zimního stadionu a zázemí hokejového klubu dlouhodobě brzdí několik věcí. Především nedostatek peněz, dále fakt, že šatny i stadion stojí na pozemcích jiných vlastníků a že na pozemku, který patří klubu se kvůli právním závazkům z minula nemůže ještě nejméně dva roky stavět.

Prodej investorovi letos zastupitelé neodsouhlasili. Zbývá tedy vlastní, městská varianta, pravděpodobně kombinovaná se snahami samotného klubu. Ten se totiž spojil s HC Příbram a snaha hokejistů pozvednout úroveň soutěží výše musí logicky doprovázet i zásadní vylepšení jejich zázemí.

„Vzhledem k tomu, že budeme hrát žákovskou ligu a že k nám budou jezdit kluby z celé republiky, je na pováženou pořádat zápasy v současném prostředí,“ dodává Milan Talíř z představenstva HC Slavoj. Jak dodává předseda Slavoje Oldřich Svoboda, kontejnerový komplet se dá také pronajmout a to za necelých devadesát tisíc korun měsíčně, nebo kombinovat s různými formami odprodeje.

Spoluúčast města na této kontejnerové stavebnici byla možná několika způsoby: Nájem, leasing s následnou koupí nebo odkoupení. „V případě, že by Český Krumlov kontejnery zakoupil a poté by se stadion přestavěl a zmodernizoval, mohly by se kontejnery repasovat a použít na cokoliv jiného,“ naznačil Jedlička. Takto by buňky mohly zůstat k dispozici pro možnosti skladů, ubytování v nouzových situacích a podobně.

„Kontejnerové řešení je řešením rychlým, ale ne definitivním. Je to věc z rozpočtu města snadněji finacovatelná, než celá první etapa, protože kontejnery by stály mezi pěti až šesti miliony,“ míní starosta Jedlička. Jen příprava první etapy velké rekonstrukce by podle některých odhadů potřebovalo nejméně rok času a situaci hokejového klubu by to zatím nijak nevyřešilo. „Mít ovšem v těchto místech zase dalších osm, deset let zase jedno provizorium?“

Další kroky

Kompletní nová podoba stadionu by po přestavbě zcela změnila jeho tvář i systém. V místech, kde nyní z boku stavby stojí stromová alej, by stály šatny a odtud by se do stadionu také vstupovalo.

„Další část nové stavby by byla v místech u severní tribuny a kde by také stálo technické zázemí, zázemí pro veřejnost a kluby, nová rolbárna pro dvě rolby a zrekonstruovaná kotelna,“ doplnil Luboš Jedlička. Za touto severní částí by mohla ještě vzniknout nová tréninková plocha o rozloze čtyřicet krát šedesát metrů. To vše by bylo stavebně i finančně rozděleno do několika etap, které by počítaly následně i se zbývajícím zapláštěním celého stadionu a protipovodňovými opatřeními.

„Co se kontejnerového systému týče, potřebujeme ještě znát vícenáklady spojené s instalací tohoto systému a v tomto bodě také není řešena rolbárna, jejíž stav je zdraví ohrožující. To samé se týká i kotelny a zázemí pro personál obsluhy zimního stadionu. Upřesňující podklady bychom měli mít na další jednání rady s datem druhého srpna.,“ dodal Luboš Jedlička s tím, že radní pak zastupitelům doporučí některou z možných cest a variant.