VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce na říčce Polečnici se stále ještě nehýbou

Český Krumlov - Vedení města chystá zásadní kroky v otázce protipovodňových opatření na Polečnici.

19.10.2009
SDÍLEJ:

Stojící Pavel Pazderka ukazuje rysku na zdi prodejny, ve které pracuje.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Zatímco protipovodňová opatření na řece Vltavě v historickém centru Českého Krumlova běží naplno, tytéž práce na říčce Polečnici stojí. Přesněji řečeno, v tuto chvíli není jasné, kdy a zdali vůbec začnou.

A lidé se ptají: „Všechny investice jdou do vnitřního města, vše se dělá pro turisty, ale pro okrajové části? V centru Českého Krumlova vystoupila velká voda z Vltavy za poslední roky jen dvakrát, tady na Chvalšinské a okolí nás Polečnice vyplavuje každý druhý rok,“ zní typický názor, tentokrát zastoupený Pavlem Pazderkou.

Ten pracuje jako prodavač v jedné ze specializovaných firem přímo na Chvalšinské silnici. A právě tady bývá voda doma takřka pravidelně, nejméně tím, že několika centimetry zaplaví silnici.

Podle Pazderky a i podle jiných lidí, kteří zde pracují a žijí, se dosud protipovodňová opatření v těchto místech odehrávají pouze navezením několika desítek pytlů s pískem.

Jen pro ilustraci, v roce 2002 dosahovala výška vody v těchto prodejních prostorách zhruba do sto sedmdesáti centimetrů. V některých okolních místech i výše. Pak už písek nezabere, zbývají bagry a specialisté.

„Vše je nyní na mrtvém bodě,“ uvedl ředitel jihočeského Povodí Vltavy Zdeněk Zídek ohledně zahájení protipovodňových opatření ke spoutání Polečnice. „Českokrumlovská obec památkářská vyhrála soud nad ministerstvem kultury, které musí upravit svůj výrok o prohlášení mostku za historickou památku,“ doplnil Zídek.

Jinak řečeno, občanské sdružení Českokrumlovská obec památkářská docílilo toho, že kamenný mostek, který měl kvůli chystaným protipovodňovým opatřením na Polečnici zmizet, zatím stále zůstává stát tam, kde je.

Tento patový stav trvá už několik měsíců a zatím stále nevypadá, že by se v dohledné době změnil. Mostek byl totiž před třemi lety prohlášen za kulturní památku a tu nelze zbořit. A nebo lze?

Zatímco protipovodňová opatření na Polečnici jsou koncipována na ochranu před stoletou vodou, konstrukce mostku nesplňuje podle odborníků ani limit vody padesátileté. Výsledkem spuštění prací by tak byla údajně jen zbytečná devadesátimilionová investice. A přitom, jak se mnozí z nich, ale i lidé žijící poblíž tohoto toku shodují, Polečnice dokáže být při vzedmuté hladině v Českém Krumlově a jeho souvisejících částech daleko nebezpečnější, nežli Vltava.

S mostkem si zatím nikdo neví rady, zvláště s jeho středovým pilířem, který tvoří za velké vody doslova špunt. Řešení navrhovaná Památkářskou obcí k záchraně mostku, jako například vedlejší propustek toku, jsou podle některých odborníků buď technicky neúčinná nebo nad finanční síly projektu.
Mostek měl být teoreticky už dávno rozbourán, nebo přemístěn jinam.

Životy jsou přednější

Jak na situaci nyní reaguje vedení Českého Krumlova?

„Budeme samozřejmě žádat ministra kultury, aby rozhodl, zdali jde nebo nejde o nemovitou kulturní památku,“ okomentoval situaci starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

„Město pak dále bude postupovat podle toho, co mu dovoluje a umožňuje zákon. Kroky, které učiníme, ale teď nechceme zveřejňovat,“ doplnil starosta. Dopředu už ale předeslal, že ochrana zdraví a majetku našich občanů je vedení Českého Krumlova přednější než tento mostek.

Povodí Vltavy také v těchto dnech představilo českokrumlovským radním konkrétní vizi protipovodňových opatření na Polečnici. Ta by měla zahrnovat dva a půl kilometrový úsek říčky od Jelení zahrady až po její soutok s Chvalšinským potokem.

„Hlavní práce se budou řešit vybagrováním dna a navýšením ochranných valů a ochranných zdí kolem toku, protože není možné zvláště v zastavěné zóně na Chvalšinské ulici rozšiřovat její koryto,“ doplnila místostarostka Jitka Zikmundová.

Zachovány by měly být i stromy podél takzvané staré Chvalšinské. Zahájení prací ale závisí pouze a jen na rozhodnutí památkářů a úředníků ministerstva.

Autor: Zdeněk Zajíček

19.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Okresní stopa v I.B třídě se rozšíří, na úvod derby v Loučovicích

„Po naší katastrofální přípravě mám vážné obavy, že se budeme potácet někde v dolních patrech tabulky,“ říká jindy většinou optimisticky naladěný frymburský kouč Vlastimil Mertl (na snímku).

Při prvním derby budou proti sobě stát dva trenéři Vlastimilové

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Jižní Čechy /VIDEO/ – Zavést mýtné pro kamionovou dopravu na všech jihočeských silnicích I. třídy. Takový je výsledek úterního setkání Jiřího Švece, krajského radního pro dopravu, se zástupci jihočeských měst a obcí.

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Půlpán: Kvalita šla zase dolů, budeme rádi za dolní polovinu

Nová Ves – Dlouhých šest sezon bojovali v obou skupinách oblastní I.A třídy fotbalisté FK Nová Ves / Brloh, až je letos na jaře potkal pád na nejnižší krajský stupínek – do I.B třídy.

Kam můžete do soboty na Krumlovsku za zábavou

Českokrumlovsko - Nabídka z kulturních akcí a programů kin na Krumlovsku od středy 16. srpna až do soboty 19. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení