VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před sedmi sty lety už se psalo o Českém Krumlově jako o městě

Český Krumlov - Měl se stát Český Krumlov novým sídelním a hlavním městem Českého království? Podle všeho ano.

4.1.2009
SDÍLEJ:

Po Zámeckých schodech s výhledem na Svatého Víta. To není Praha, ale Český Krumlov.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Město Český Krumlov oslaví v letošním roce 700 let od první písemné zmínky o sobě samém, jako o městě. Poprvé se tak o něm psalo v listině Jindřicha I. z Rožmberka, která je datována ke 2. srpnu roku 1309. Zatímco patřičné oslavy letos teprve přijdou, není od věci se za historíí lehce ohlédnout.

Velká podoba

Je sice všeobecně známo, že založení královského města České Budějovice nebo kláštera Zlatá Koruna bylo jakýmsi šachovým protitahem Přemysla Otakara II., který tím dával jasně najevo, že Vítkovce už zkrátka severněji nepustí, přesto tím spory a srovnávání a soupeření Českého Krumlova s hlavním centrem Čech – Prahou, rozhodně neskončilo. Naopak. S nástupem Rožmberků ještě zesílilo.

„Český Krumlov byl Rožmberky cíleně budován, jako budoucí královské, nebo sídelní město pro dobu, až se jednou chopí moci,“ uvádí například českokrumlovský turistický průvodce Ota Šrámek. „Soupeření mezi Prahou a Krumlovem se projevilo například ve věrném kopírování. Český Krumlov má hrad a zámek, řeka Vltava jej rozdělovala na dva samostatné celky. Zatímco v Praze to bylo Staré a Nové město, v Českém Krumlově to byl Latrán a Staré město. Ty byly relativně samostatné. Měly své radnice i kostely. Jsou tady Zámecké schody, jako v Praze, Svatý Vít, jako v Praze a podobně,“ vyjmenoval Šrámek.

Rivalita trvá dodnes, například v turistickém ruchu, nedávném zapsání Českého Krumlova na 16. pozici nejkrásnějšího místa na světě v pátém ročníku ankety časopisu National Geographic Traveler.

Jak někteří lidé z Českého Krumlova s radostí dodávají: „O Praze tam není ani zmínky.“

Určitou roli v podobnosti hraje i meandr Vltavy, který je v centru velice podobný meandru pražskému. Kdo si chce dát tu práci, může si obě města postupně porovnat podle různých historických a stavebních údajů.

Některé tyto věci potvrzuje i ryzí pohled kovaného historika. Jak dodává Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu ÚOP České Budějovice:
„Zčásti to vyplývá z toho, že Rožmberkové byli nejmocnějším šlechtickým rodem a trvale soupeřili s ústřední vládou. Po králi byli na druhém místě, ale úplně přesně záměrné kopírování bych v tom neviděl. Například takový Svatý Vít byl ve své době velice frekventovaným světcem, podle kterého se pojmenovalo mnoho kostelů v zemi,“ dodal Pavelec.

Otázky zůstávají

Kdo ví, jak by se osud města odvíjel, kdyby se nejvyšší purkrabí pražský Vilém z Rožmberka vyhoupl z této de facto místokrálovské pozice ještě výše? A neměl k tomu daleko. V roce 1573 mu totiž polští stavové nabídli kandidaturu na polský trůn. Králem se sice nestal, ale druhou nejvyšší pozici v Čechách si ještě potvrdil ziskem nejvyššího říšského vyznamenání Řádem zlatého rouna. To získal v roce 1585 jako jediný Rožmberk a čtvrtý nositel řádu z českého království. Po jeho smrti pak Petrem Vokem tento rod končí. Eggenbergové už se to takových výšin nedostali a Schwarzenbergové, ve chvíli svého největšího vzestupu Český Krumlov opustili a přestěhovali se do Hluboké nad Vltavou.

V letošním roce se chystá v Českém Krumlově i konference s názvem „Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví“, která by měla mnohé osvětlit a dokázat, či naopak vyvrátit, nebo připomenout.

Od rožmberského vzestupu až po jakési černé město doby Egona Schieleho či velkého úpadku doby socialismu.

Autor: Zdeněk Zajíček

4.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto.

Kapličtí mladíci zapsali u Lužnice nevydařenou premiéru

Žena si půjčila peníze na nájem a zuby

Lipno nad Vltavou - Žena si půjčila od jiné ženy hodně peněz, ale k jejich vracení se nemá.

Zlatokorunský nováček loupil body v Olešnici, Kaplice padla doma

Českokrumlovsko – Kromě okresního derby mezi Loučovicemi a Frymburkem zasáhl do bojů v prvním dějství nové sezony I.B třídy další kvartet zástupců regionu – a na okresní konto přibyly čtyři body.

Sulzer: Bouřka byla malá, umím udělat ještě větší

Českokrumlovsko – První okresní derby nové sezony v áčkové skupině oblastní fotbalové I.B třídy bylo k vidění na loučovickém trávníku, kde domácí Vltavan přivítal frymburský FC Šumava.

Zlatokorunská Mariánská pouť nabídla adrenalin i kulturu

Zlatá Koruna – Mariánskou poutí uctili Zlatokorunští v neděli patronku klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení