K vysokému březnovému číslu přispělo především pořádání maturitních plesů, při kterých se dostává do blízkého kontaktu větší počet osob. Ze všech případů jsou nejvíce nemocní mladí lidé (45%), druhou nejpočetnější skupinou byli lidé ve věku 20 až 24 let a třetí nejpočetnější skupinou
s onemocněním jsou deseti až čtrnáctileté děti.

Počet nemocných v kraji dále klesá a podle Ivany Krabatschové by se s přicházejícími prázdninami měl počet snížit ještě víc, protože děti nebudou v tak velkých skupinách a budou trávit hodně času venku.

Nemoc již nekomplikuje život ani maturantům, ačkoli právě oni jsou riziková skupina, u které je šance nákazy nemocí nejvyšší. 
„V této věkové skupině byl zaznamenán pokles hladiny ochranných protilátek vytvořených po očkování 
v dětském věku," zdůvodnila ředitelka protiepidemického odboru v Českých Budějovicích Jitka Luňáčková 
a dodala, že onemocnění má v současnosti podstatně lehčí průběh a nepotřebuje hospitalizaci.

Maturanti na Krumlovsku se tedy naštěstí mohou v klidu plně soustředit na maturity, které na většině středních škol tento týden skládají. „Na gymnáziu maturujeme až do středy," informovala zástupkyně ředitelky českokrumlovského gymnázia Martina Tomešková. „Nás se onemocnění nedotklo vůbec. Naštěstí. Maturitu nemusel zatím rušit nikdo," dodala.

Na rozdíl od studentů se nemoc nevyhnula malontským fotbalistům. Pět hráčů muselo z hřiště do karantény a v domácím léčení si pobyli dva týdny. „Karanténa byla důležitá. Nemohli jsme riskovat, že se nakazí ještě více hráčů, takže jsme se celé dva týdny nescházeli," řekl Deníku předseda oddílu kopané Vladimír Uhlík. Naplánované zápasy se tedy musely přeložit a Vladimír Uhlík musel onemocnění hráčů dokazovat lékařskými zprávami.

V tuto chvíli však je družstvo opět kompletní a již tento pátek si zahrají v Nové Vsi. Dále je čekají zápasy s Větřním, Kájovem a derby s Dolním Dvořištěm.

Příušnice jsou vysoce nakažlivou nemocí, která se přenáší nejen vzdušnou cestou či slinami, ale i močí.
Nemoc se projevuje zduřením jedné, nebo obou příušních žláz a vzestupem teploty až ke 40°C. Ta by při domácí léčbě měla do dvou až tří dnů klesnout. Při léčbě onemocnění je důležité především dodržovat léčebný a hlavně karanténní režim. „Domácí izolace trvá dva týdny, pokud ji není třeba na základě klinického obrazu prodloužit," uvedla Jitka Luňáčková.