„Jsme přesvědčeni, že je porušována městská vyhláška, a rada nám přislíbila, že se naší stížností bude seriózně zabývat," potvrdil předseda sdružení Oto Šrámek. „Bereme to tak, že by se měly dodržovat zákony a že se v tomto případě nedodržují. Proto jsme radu města požádali o vyjádření, zda to je, nebo není v souladu 
s městskou vyhláškou. Domníváme se, že není, což nám potvrdili i naši právníci. Ve městě existuje tržní řád a ten přímo kontroluje a definuje, jaká služba se smí nabízet na území města Český Krumlov – a toto v tržním řádu není."

„Nic neporušuji," namítá Martin Gyürke. „Problém žádný nevidím, konkurence, respektive Sdružení průvodců Český Krumlov, ale podle všeho ano. Možná se touto cestou snaží získat víc klientů, nevím. Mně tato organizovaná forma není vlastní, jdu si svou cestou a snažím se poctivě budovat reputaci a investovat do reklamy." Zajímalo by ho, proč sdružení říká, že jeho podnikání je 
v nesouladu s tržním řádem, 
a přitom v roce 2014 jeden z jeho členů provozoval tentýž produkt, tedy prohlídky za spropitné, a nic se nedělo.

„To tehdy v nesouladu s tržním řádem nebylo?" pokládá si otázku. „To je věc, na kterou bych rád znal odpověď."

Že se nedopouští něčeho nezákonného, odmítá i na základě několika kontrol z úřadů, které zatím podstoupil. „Živnost mám psanou normálně na sebe a nějaké kontroly mě ještě čekají. A všechno jsem měl vždy v pořádku." Spropitné, které na konci prohlídky od svých klientů dostává, zapisuje do knihy tržeb, stejně jako příjmy z večerních a individuálních prohlídek s fixní taxou, které také pořádá. „Údajně ho nedaním, ale ze všeho platím sociální a zdravotní pojištění i daň z příjmu." Na celé záležitosti mu vadí to, že by si o něm lidi mohli udělat špatný obrázek. „Jako bych dělal něco špatného, a já se přitom ničeho nedopouštím. Jsem Čech a místní občan, pocházím z Tábora a teď už pět let žiji tady a zdejší historii znám dobře. Manželka je Krumlovačka a žije tu celá její rodina."

Z rady města se mu v souvislosti se stížností zatím nikdo neozval. „Sdružení průvodců nejprve oslovilo mě jako předsedu komise cestovního ruchu," vysvětlil českokrumlovský radní Martin Lobík. „Komise to s ním probrala a sdružení požádalo o slyšení na radě města. Tam řekli, s čím mají problém, a rada se vyjádřila, že by to mělo být nějak pojato tržním řádem, který nebude a ani nemůže řešit tzv. free tour jako takové, ale řeší nabízení jakýchkoli služeb na veřejném prostoru, jemuž by měl být dán nějaký řád, tj. jak má nabídka služeb vypadat, kde se mohou nabízet atd." Tržní řád Český Krumlov má, ale tuto konkrétní situaci vůbec neřeší. „Asi by měl reagovat na to, když si někdo někde stoupne s cedulí ‚nabízím rafty', kupte si vyjížďku na kole' a podobně. Město by se mohlo poměrně rychle stát jakýmsi arabským trhem, kde vás prodejci budou tahat za ruku a něco nabízet. Je to trend, který řeší například v Praze, a podle mého názoru to není dobře." Radní se domnívá, že každá služba by měla mít jasně definovaný obsah i cenu, aby se měli zákazníci podle čeho orientovat a rozhodnout předem. „Považoval bych to za jisté obcházení systému, na nějž jsou lidé zvyklí." Rada se shodla, že si tržní řád změnu zaslouží. „Administrativní kroky nějakou dobu trvají, proto s ní počítáme circa na příští sezónu."