VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměna někdejšího kostela ve stánek kultury začíná

Velešín - Projekt přestavby památkového objektu budí i vášně; vadí hlavně internetová kavárna.

6.1.2010
SDÍLEJ:

Velešín hledá pro svůj hudební klub nové prostory. Na snímku dramaturg Kamil Zeman.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Vstupenku na koncert si koupí v novém infocentru. Čas zbývající do začátku kulturní akce si zkrátí v nové internetové kavárně a zbude–li ještě chvilka, zajdou se do podkroví unikátní stavby s původním trámovím podívat na model města, který vytvořil Zdeněk Korbela.

A pak už se jen usadí v pohodlí komorního sálu s pódiem. Až dozní hudba, budou moci zhlédnout ještě některou ze stálých či putovních výstav.

Tak by už za rok mohl vypadat odpolední program obyvatel Velešína i okolních obcí. Tou dobou by se totiž projekt na přestavbu někdejšího kostela svatého Filipa a Jakuba na velešínském náměstí J. V. Kamarýta měl přiblížit skutečnosti.

Nová tvář města

Velešínští zastupitelé již schválili přijetí dotace ve výši 25,4 milionu korun z Regionálního operačního programu, jež pokryje 92,5 procenta celkových nákladů na rekonstrukci objektu z 15. století.

Volení zástupci občanů zároveň posvětili návrh, že na předfinancování projektu si město vezme úvěr. Dotační peníze totiž přijdou na účet Velešína až po realizaci přestavby.

„Věřím, že kostel se vedle radnice a náměstí, které máme společně s autobusovým nádražím také v plánu zrekonstruovat, stane dominantou města a bude znamenat velký význam pro jeho novou tvář,“ uvedl starosta Velešína Josef Klíma.

I přes nesporný význam projektu pro město má však plán na opětovné oživení někdejšího církevního stánku podle některých zastupitelů i obyvatel Velešína drobné vady na kráse.

Co jim v žaludku leží nejvíce, je budoucí podoba prostor, v nichž až do konce minulého roku fungoval hudební klub. Ten se podle plánů má změnit v internetovou kavárnu s prostory určenými na přípravu jídel.

K čemu internet?

„K čemu v roce 2009 ve Velešíně takové zařízení potřebujeme? Vždyť dnes se obdobné podniky všude zavírají, internet má totiž doma každý,“ zaznělo na veřejném zasedání zastupitelstva z hloučku provozovatelů klubu Lokal Pub Jakub, jenž v bývalém kostele fungoval do prosince.

„Kuchyň, která tady má vzniknout, celý prostor o hodně zmenší. A provozovat kavárnu se čtyřmi stolečky? Do toho bychom asi nešli,“ doplnili zástupci občanského sdružení 2/4, které klub provozovalo.

„Rádi bychom se za rok do výběrového řízení na provozování kavárny přihlásili, ale zřejmě ne za těchto podmínek. A najít někoho, kdo internetovou kavárnu bude v těchto prostorách provozovat, bude zřejmě dost těžké.“

Podle starosty Josefa Klímy však k projektu v době jeho vzniku mohli své připomínky sdělit vedle členů zastupitelstva také laici.

„Mezi nimi byli i někdejší provozovatelé klubu U Jakuba. Samozřejmě, že ne všechno, co tehdy zaznělo, může být zrealizováno. Narážíme totiž i na stavební či hygienické předpisy a především požadavky památkářů,“ vysvětlil starosta.

Projekt, jak jej architekt na základě požadavků pracovní komise zpracoval, u hodnotitelů rozhodujících o poskytnutí dotace uspěl.

„To svědčí o tom, že podobné zařízení tak, jak bylo navrženo, ve Velešíně chybělo. Projekt řeší nové využití celého objektu při zachování historického rázu. To vše, včetně budoucí podoby hudebního klubu, pro nás při rozhodování o přidělení dotace znamenalo plusové body,“ uzavřel velešínský starosta Josef Klíma.

Autor: Martin Tröster

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Virtuosi de Pragenses. Foto: archiv MHF Český Krumlov

Kam na Českokrumlovsku za zábavou ve čtvrtek

Julian Rachlin vystoupí v pátek s violistkou Sarah McElravy

V Krumlově zahraje další světová hvězda - Julian Rachlin

Vandal poškodil fotoobrazy Jadrana Šetlíka v prachatické galerii

Prachatice (VIDEO) - Po vandalovi, který poškodil díla Jadrana Šetlíka, vystavené v Galerii Dolní brána v Prachaticích, pátrá policie.

AKTUALIZOVÁNO

U Horního Bolíkova se převrátil autobus

Horní Bolíkov - Nehoda se dle informací policie obešla bez vážnějších zranění.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Do Protivína o víkendu se vydejte raději bez auta

Protivín - Uzavřený průtah městem z důvodu rekonstrukce, svatoanenská pouť a v sobotu navíc pivovarské slavnosti, na které jezdí tisíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení