Historického maxima zřejmě dosáhne v prvním měsíci nového roku nezaměstnanost na Českokrumlovsku.

Oficiální statistiky sice Úřad práce ČR (ÚP) zveřejní až v únoru, o tom, že si v regionu aktuálně hledá práci více lidí než kdy dříve, však mohou svědčit fronty, jimž úředníci na českokrumlovském pracovišti ÚP čelili hned 2. ledna. Tedy v první pracovní den nového roku.

Jak uvedl František Petera, ředitel kontaktního pracoviště ÚP v Českém Krumlově, v pondělí se sem vydalo zaregistrovat 210 nových uchazečů o práci.

„To je nejvyšší počet, jaký jsme za celou jedenadvacetiletou historii našeho úřadu v Českém Krumlově zaznamenali,“ uvedl Petera.

Ve frontách se podle něj lidé na krumlovském úřadu práce řadili i v dalších dnech nového roku, byť už ne v takovém počtu jako v pondělí. „V úterý tu byla asi stovka lidí, ale i to je poměrně hodně,“ poznamenal František Petera. „Podle mě se nezaměstnanost v lednu vyšplhá možná na historické maximum,“ doplnil.

Proč krumlovský úřad práce zaplavili noví nezaměstnaní právě teď, na začátku nového roku, a ne třeba na konci letní turistické sezony, což je pro Krumlov typické, zůstává pro Františka Peteru záhadou.

„Mezi lidmi, kteří se k nám chodí nově zaregistrovat, jsou jistě bývalí pracovníci loučovických papíren, které nyní opět propouštěly, anebo třeba dělníci v lesích. Ale ti by dohromady nedali takováto rekordní čísla. Nevidím v tom žádnou logiku,“ podotkl.

V loučovických papírnách skončilo k 31. prosinci 2011 více než padesát zaměstnanců, neboť jim nebyla prodloužena smlouva. Podle vyjádření vedení podniku zůstane v prvních dvou měsících nového roku v papírnách 22 pracovníků, kteří budou mít za úkol zajistit část výroby.

„Nevzdáváme to, naše obchodní oddělení hledá další zakázky a příležitosti ke smysluplné výrobě,“ řekl Deníku na konci loňského roku Ivan Vrábel, jednatel společnosti, která loučovické papírny provozuje.

Vliv na zřejmě rekordní počet lidí bez práce na Českokrumlovsku může mít i propouštění zaměstnanců z kaplické firmy SPG Czech, jež se v září kvůli nedostatku zakázek dostala do insolvenčního řízení.

Jak včera informoval Jiří Řihout, předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO, k 31. prosinci loňského roku zde oficiálně přišlo o práci zhruba třicet lidí. „Když firma vstoupila do insolvence, pracovalo v ní asi šedesát lidí. Z důvodu nevyplacení mezd zde během podzimu na vlastní žádost ukončilo pracovní poměr přibližně dvacet zaměstnanců a ze zbylých 40 pracovníků jich asi 30 dostalo výpověď právě k poslednímu dni minulého roku,“ popsal situaci v kaplické společnosti Jiří Řihout.

Zbylým zhruba deseti zaměstnancům se podle něj výpovědi prozatím předat nepodařilo. „Plán je takový, že firma zůstane bez zaměstnanců. Ti bývalí přitom stále žádají o výplatu dlužných mezd a náhrad,“ dodal Jiří Řihout.

Ten zároveň poznamenal, že ostatním strojírenským firmám v regionu se však v loňském roce dařilo poměrně dobře. „I proto si myslím, že bývalí pracovníci SPG Czech nebudou na úřadu práce zaregistrováni dlouho, protože poptávka po profesích, které ve firmě tito lidé zastávali, je na Českokrumlovsku obvykle poměrně velká,“ doplnil šéf odborářů.

V uplynulém roce se však paradoxně propouštělo také na samotném Úřadu práce. Jak upřesnil Ivan Loukota, vedoucí českobudějovické pobočky ÚP ČR, od 1. 4. do 31. 12. 2011 bylo na kontaktních pracovištích Úřadu práce na Českokrumlovsku zrušeno celkem 11 pracovních míst, zejména v obslužných činnostech, například v oblastech ekonomiky nebo údržby budov.