VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybářská bašta na Olšině nově představuje vzácné ptáky z okolí

Olšina – Novou expozici věnovanou ptákům žijícím ve Vojenském prostoru Boletice otevřely Vojenské lesy a statky v rybářské baště na Olšině.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Otevření rybářské bašty provázela výroba ptačích budek.Foto: Deník/Zuzana Kyselová

Rybářská bašta stojí na hrázi rybníku Olšina a je to mimořádně cenná historická památka z první poloviny 15. století. Návštěvníci v ní najdou stálou expozici o historii osady Olšina, o rybníku i rybářství či historii a současnosti Vojenských lesů a statků. Součástí expozice je také projekce filmu o starých zaniklých řemeslech, nebo o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanálu.

Čerstvě se tu mohou zájemci dozvědět řadu zajímavostí o ptactvu, které v okolí žije, neboť Vojenský újezd Boletice a další území o ploše asi 1600 hektarů představuje Ptačí oblast Boletice v rámci projektu Natura 2000. Doma jsou tam tedy například vzácní jeřábek lesní, chřástal polní, datlík tříprstý a mnoho dalších zajímavých druhů ptáků.

„Naší snahou je prezentovat ptáky, kteří zde žijí a vedle nich ukázat i ptačí budky vhodné pro ten který druh,“ říká Bohuslav Kloubec z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Třeboňsko. „Vojenský újezd je specifické a mimořádné území, kde se od 2. světové války zemědělsky nehospodařilo, chemizace a jiné úpravy se tomuto území tedy vyhnuly. Jsou tady rozsáhlé odlesněné plochy cvičišť, střelnic, je to otevřená krajina, která přitahuje celou řadu ptáků. Jim vojenská činnost a střelby nevadí. Navíc mají kolem k dispozici rozsáhlé lesy, často polopřirozené.“ V oblasti žije i chráněná nejmenší sova kulíšek, nebo zvláštní druh skřivana – skřivan lesní. Nad rybníkem můžete při troše štěstí vidět kroužit orly mořské, ale ti nejsou hlavním předmětem ochrany.

„Výskyt orla mořského se zvyšuje v jižních Čechách všeobecně,“ přitakal Bohuslav Kloubec. “Tady na Šumavě se začal také objevovat. Hnízdí tu asi dva nebo tři páry. Nad rybníkem bývá vidět celá skupina orlů, protože trvá čtyři až pět let, než mladí ptáci dospějí a do té doby se drží pohromadě. A tady mají pro lov dobré prostředí.“
Takzvaná měkká turistika v okrajových částech vojenského prostoru přírodě neškodí. „Určitě by však nebylo dobré realizovat v této oblasti nějaké velké záběry typu lyžařský areál na Špičáku a podobně,“ konstatoval Bohuslav Kloubec.

Rybářská bašta na Olšině je v červenci a srpnu otevřena každý den mimo pondělí od 8.30 do 15 hodin. Vstup je zdarma.

Autor: Zuzana Kyselová

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do podzemních tepen města vidí málokdo, ale víka od kanalizace si u nás fotí celý svět.

Osud čističky bude mít vliv na kapsy Krumlováků

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

AKTUALIZUJEME

Spadlé stromy po noční bouřce zastavily i vlaky, lidé jsou bez proudu

Jižní Čechy - V noci na pátek se nad jižními Čechami přehnala silná bouřka. Na Jindřichohradecku, respektive na Suchdolsku a Třeboňsku zůstala řada domácnosti bez proudu.

Kam můžete v pátek na Českokrumlovsku za zábavou

Českokrumlovsko - Jestli například ještě neznáte Prádelnu session v Českém Krumlově, v pátek to můžete napravit a bavit se tam až hluboko do noci.

Snížení odměn v nemocnicích je tutovka

České Budějovice - Ročně kraj ušetří 24 miliony korun. Vysoké odměny vedení společnosti Jihočeské nemocnice jsou již minulostí, za níž včera zavřeli dveře zastupitelé Jihočeské kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies