Do Austrálie se Simona Tancerová vydala před dvaceti lety. Původně se tu chtěla především naučit jazyk a také projet celý tento vzdálený kontinent. Do cesty jí však přišla jóga. „Je to tam velice oblíbený sport a já jsem mu také podlehla. Vystudovala jsem tam školu a obdržela diplom. V Austrálii se cvičí jóga, která má zdravotní účinky. Využívá poznatky tradiční čínské medicíny – na různé akupunkturní dráhy se nasazují jógové pozice a člověk si tak může posilnit například trávicí systém, ledviny nebo srdce," popisuje Simona Tancerová.

Po návratu začala vyučovat jógu v jižních Čechách 
a odtud byl už jen krůček 
k dalšímu přemýšlení o lidském zdraví a bylinkám. „Pídila jsem se po tom, kde se 
o nich něco dozvědět a moje kamarádka, která se v té době už bylinkami zabývala 
a včleňovala je do své lékařské praxe, mi řekla, že se otevírá škola čínské medicíny 
v Praze. Tam se může přihlásit každý a kromě bylinek se tam vyučuje dietetika, cvičení, akupunktura či baňkování," říká Simona Tancerová.

Právě baňkování ji zaujalo  a přidala jej k masážím, kterým se již v té době věnovala. K tomu radila, jak míchat bylinné směsi a lákalo ji vlastní pěstování bylinek. „V tomhle jsem samouk. Pomáhala mi kamarádka a dále jsem si hledala informace v knihách našich bylinkářských guru, jako je například Jiří Janča. Bylinky jsem začala pěstovat před třemi lety a od té doby se stále učím. Nejprve jsem si rostliny kupovala, protože jsem si nevěřila po zahradnické stránce. Teď už si většinu sama zasadím nebo řízkuji a ty náročnější stále kupuji," doplňuje.

S domácím pěstováním bylinek může podle jejího názoru začít každý. „Existuje zhruba dvacet ideálních bylinek, které nemají žádné vedlejší účinky a v našem podnebí se celkem snadno pěstují. Patří mezi ně máta, meduňka, dobromysl, šalvěj, rozmarýn, mateřídouška 
a kuchyňské byliny jako pažitka, majoránka, či libeček," vyjmenovává. K tomu doporučuje chodit do přírody na černý bez, lípu nebo břízu.

Simona Tancerová.

Pro bylinky je vhodné trochu uzpůsobit zahradu. „Více se hodí vyvýšené záhony, protože se na nich lépe pracuje, člověk se nemusí moc hrbit. Zároveň tolik neprorůstají, takže je s nimi méně starostí. Dále je třeba připravit do záhonů spíše písčitou půdu, protože bylinkám nevyhovuje mokro," vysvětluje Simona Tancerová.

Ona sama pěstuje vše doma v Českém Krumlově, kam se s rodinou přestěhovala před čtyřmi lety. Říká, že malý dům s velkou zahradou si vždy přála. „Loni jsem se navíc inspirovala při návštěvě bylinkové zahrady ve Valticích, kde mají bylinkové záhony rozdělené tematicky. Takže i já teď mám jeden záhon zaměřený na pohybový aparát, další na ženské zdraví, další na bylinky pro děti 
a tak dále," dodává.

Bylinky neprodává, ale využívá je pro svou rodinu a také z nich vaří čaje pro účastníky hodin jógy. Zároveň by chtěla zahradu otevřít školám a školkám, aby se zde děti mohly naučit něco o léčivých rostlinách. Sama si už ani nevzpomíná, kdy naposledy koupila čaj v obchodě. Vždy jí totiž výborně poslouží vlastní bylinky. „Stále mě překvapuje, jak jsou výborné. Nedávno jsem si například udělala horký nápoj 
z listu ořešáku a ukázalo se, že to je skvělá náhražka černého čaje. Nálev z černého bezu je zase sladký a voňavý a tak dále. Opravdu nevidím důvod, proč bych měla čaje kupovat," popisuje.

Simona Tancerová.Myslí si, že časté pití nápojů z bylinek se už také pozitivně projevilo na zdraví celé rodiny. V posledních letech se totiž nikdo z jejího okolí nemusel potýkat se zahleněním či rýmou. Když má Simona Tancerová vyjmenovat své nejoblíbenější bylinky, odpovídá trochu překvapivě. „Vždycky jsem si myslela, že to budou ty sladší jako lipový květ a černý bez, ale poslední dobou zjišťuji, že mi dobře dělají hořké bylinky. Chutná mi například jablečník, to je velice hořká bylinka, stačí dát tři lístky na litr. Také mi vyhovuje řimbaba. Ta má krásný bílý kvítek jako kopretina a přitom je neskutečně hořká," vypráví.

V lednu letošního roku začala Simona Tancerová natáčet televizní pořad Kouzelné bylinky. „Oslovili mě 
z produkční společnosti, jestli nechci spolupracovat na projektu, který by měl veřejnosti představit svět bylin. Chvilku jsem váhala, ale pak jsem nabídku přijala, protože já tam mám roli jenom takového zprostředkovatele, který se o bylinky zajímá a chce o nich vědět víc, takže chodí za různými znalci a odborníky," vzpomíná.

Pořad se vysílá v neděli večer na prvním programu České televize a zároveň je možné jej kdykoli zhlédnout v archivu na internetových stránkách. Jeden díl trvá 25 minut a skládá se z pěti částí. „Máme tam například botanika, který řekne, jak vybranou bylinku poznat a kde ji najít, pak mluví lékař nebo léčitel a podobně. Za všemi odborníky jezdíme, takže křižujeme republiku a je to poměrně časově náročné. Snažíme se každý díl připravit tak, aby byl aktuální v době, kdy se vysílá," doplňuje.

Ve speciální místnosti, kterou vybudovala u svého domu v Krumlově, se natáčí takzvané bylinkářské dílny. V nich Simona Tancerová prozrazuje jednoduché recepty, které má už sama dobře vyzkoušené. Ukazuje například, jak si uvařit jednoduchý čaj, jak připravit bylinkovou koupel nebo jak vyrobit z rostlin mastičky.

Pořad Kouzelné bylinky vzbudil podle jejích slov dobrý ohlas. Diváci za něj děkují v emailech a Simona Tancerová je přesvědčená, že v Čechách je o bylinky obrovský zájem. „Lidé se k tomu vracejí a zároveň to mají stále 
v sobě. Pořád jsme hodně chalupáři a zahrádkáři, takže nás to zajímá," komentuje.

I ona sama hodlá své poznání o léčivých rostlinách stále rozšiřovat. „Mám pocit, že je to přesně to, co jsem chtěla. A i když pořad skončí, ráda bych vědění o bylinkách dál vstřebávala a dále je pěstovala. Možná je začnu i víc využívat ve své masérské praxi," uzavírá.

Tip: Uvařte si čaj pro domácí pohoduMěsíce květen a červen jsou podle Simony Tancerové vrcholem bylinkářské sezony. Nastává ideální čas vyrazit do přírody a nasbírat si bylinky. Rozhodně byste neměli zapomenout na květy bezu černého (sbírejte na místech, která nejsou znečištěná, tedy například v lukách, vyhněte se bezu rostoucímu u silnic), dále vezměte květy lípy srdčité a listy jitrocele.

Bylinky je nutné trhat do proutěného košíku nebo papírové tašky, aby se nezapařily. Poté je usušte ve stínu v dobře větrané místnosti (správně usušené bylinky poznáte podle toho, že netratí svoji barvu, při sušení nesmí zčernat). Uložte do plastové nebo skleněné vzduchotěsné nádoby.

Příprava čaje: Přibližně hrst směsi sušeného bezu, lípy a jitrocele zalijte litrem vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, poté přeceďte. Nápoj můžete dochutit medem a citronem. „Získáte tak výborný čaj, který vám zpříjemní večer. V zimě připomene letní dny a navíc působí preventivně proti chřipce a nachlazení," doplňuje 
Simona Tancerová.