VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklep v Kantůrkovici se promění v historickou lazebnu

Velešín - Čím zaujmout turisty, vymýšlejí Velešínští. V Kantůrkově domě nyní plánují vytvořit středověkou lazebnu.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Toto je dům ve velešínském Latráni, v němž kdysi bývaly lázně.Foto: Deník / Zuzana Kyselová

Město nad římovskou nádrží může výletníkům nabídnout několik zajímavostí, jako pozůstatky koněspřežné dráhy, muzeum a výstavy v bývalém kostele sv. Filipa a Jakuba, historický Kantůrkův dům s černou kuchyní a dalšími pozoruhodnostmi, krásnou přírodu, ale pořád to nestačí. „Chceme proto turismus podchytit více,“ říká starosta Velešína Josef Klíma.

Jaroslav Bartizal, pracovník infocentra, měl v rukávu uložený ještě jeden nápad, na jehož realizaci by brzy mělo dojít. "Už mám delší dobu v hlavě uloženou vizi, vytvořit na Kantůrkovci expozici středověké lázně,“ popisoval. „Vycházel jsem z faktu, že tu býval lazebník.“

„Našel jsem v kronice větu, že ve Velešíně kdysi byla středověká lázeň,“ pokračoval Jaroslav Bartizal. „A při přípravě Noci kostelů jsem našel v materiálech ještě legendu, že ty lázně tu skutečně byly. A sice v domě č. 184 v Latráně. Tomu odpovídá i to, že lázně vždy bývaly poblíž potoka, a to odpovídá, protože na plánku, která jsem našel, je zachycený rybník a potok.“

Na Kantůrkovci, historickém domě, který má v péči Spolek přátel Velešína, je rozsáhlé sklepení. V plánu je vytvořit expozici středověkého lázeňství v menší sklepní prostoře, kde by měla i tu správnou dobovou atmosféru.

„Nejedná se o lázně léčebné, ale lázně, které sloužily k mytí,“ upřesnil Jaroslav Bartizal. „Byl to takový mezistupeň mezi obdobím, kdy se lidi nemyli vůbec, a obdobím, kdy si posléze začali majetní měšťané pořizovat vlastní koupelny. Myslím, že to bude docela zajímavé, protože dobové lázně jsou vidět spíše někde na zámku, ale ty malé lázně jsou už všechny pryč.“

Exponáty, jako kádě, lavice a podobně, budou muset Velešínští nechat vyrobit. K vytvoření expozice by mělo dojít v příštím roce za podpory v rámci česko-rakouského projektu.

Jako členové destinace Novohradsko – Doudlebsko se Velešínští zapojili do zajímavého sdruženého česko-rakouského programu. „V jeho rámci můžeme tento pěkný projekt udělat za 85 procent nákladů,“ doplnil starosta Josef Klíma.

Autor: Zuzana Kyselová

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Naši prvňáci. Ilustrační foto

Dvě třídy prvňáčků představíme v Základní škole Vyšší Brod

Hledaný Robert Oláh.

Hledají muže snědé pleti

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

OBRAZEM: Vyzkoušet si řemeslo si do kláštera přišli malí i velcí

Český Krumlov - Jaké to je, na chvíli se stát brašnářem a ševcem, kovářem, knihařem, hrnčířem či sklářkou, si do řemeslné uličky českokrumlovského kláštera přišla v sobotu zkusit pěkná řádka lidí. Pod vedením mistrů ve svém oboru si u kahanu, kovadliny či brašnářského ponku si vlastníma rukama vyrobili suvenýr.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení