Český Krumlov - Na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově odmaturoval již před rokem. V současné době studuje na Vyšší odborné škole grafické a Střední uměleckoprůmyslové škole grafická škole v Praze. Pochází z Českých Budějovic.

Odkud se vzala inspirace k vašemu vystavovanému dílu?

Měli jsme cvičení, která se týkala barevné kompozice. Vzal jsem si bílou krychli, kterou jsem nasvítil zeleným, červeným a modrým světlem. To samé jsem potom provedl s azurovým, žlutým a purpurovým světlem.

Jak vaše práce pokračovala?

Náš učitel Jan Mahr mi řekl, že by se mu moje cvičení líbilo jako maturitní práce a že bych ho měl ještě rozvést. Nechal jsem si tedy zhotovit od spolužáka, bývalého truhláře, geometrická tělesa ze dřeva, jako například kvádr a válec. Použil jsem i nalezené ulity šneků, stromové kůry a větve. To všechno jsem nabarvil bílou barvou, aby se na tom mohlo odrážet světlo. Celé dílo je založeno na principu míchání barev. Ve výsledcích jsem se snažil najít různé skryté obrazy. Jeden předmět jsem třeba exponoval vícekrát na jedno políčko filmu a všelijak jej převáděl z diapozitivů do negativů.

Jak dlouho vám trvalo, než jste došel k výsledku, který zde máme dnes možnost vidět?

Byl to určitě měsíc práce, ale času jsem měl málo. Myslím si, že na to, abych to dovedl k ještě lepšímu výsledku, bych potřeboval alespoň půl roku.

Jak jste své dílo pojmenoval?

Bílé světlo.

Chcete se barevnou kompozicí zabývat i nadále?

Určitě. Když jsem o své práci přemýšlel, tak už mě napadlo, jak tento postup aplikovat například do krajiny, třeba na balíky slámy zabalené ve folii. Koncept se dá posunout mnohem dál, aby měl výsledek ještě větší hloubku.

Kdy vás vlastně napadlo, že byste se mohl stát fotografem?

Bylo mi asi patnáct let a přemýšlel jsem co dál. Objevil jsem zajímavé fotky v časopisech a řekl si, že to bych chtěl dělat. Napřed jsem fotil kytky a brouky. Pak došlo i na reportáže.

Máte už samostatné výstavy?

Zatím ne, ale v budoucnu bych určitě rád nějakou uspořádal.