VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tunel je běh na dlouhou trať

Český Krumlov - Sledujte další kroky úředníků města i kraje, radí obyvatelům starosta města.

18.5.2010 1
SDÍLEJ:

Paní Vaňkovou z Horní Brány může stavba možná připravit i o její vlastní rodinný dům. Tunel je ale prý podle politiků stále ještě hudbou budoucnosti s otazníkem navíc.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Tunel ano, či ne? Propojení Českého Krumlova z míst U Trojice ke křižovatce pod nemocnicí se stává středem čím dál tím častějších diskuzí mezi obyvateli města.

Zatímco podle průzkumu Deníku si většina stále myslí, že tunel by mohl pomoci, objevují se i názory opačné. Jak už jsme informovali (Čk Deník 7. května 2010), vzniklo i občanské sdružení Horní Brána, které tvoří lidé žijící nad místem, kde by se mělo začít kopat. A ti se stavbou zdaleka nejsou srozuměni.

A nejsou sami. Například na internetových stránkách Českokrumlovského deníku přibyl následující příspěvek Luďka Doufala: „Je nesmyslné domnívat se, že tunel odlehčí dopravě. Pouze přesune problém dopravní špičky na jiné místo.

I desetileté dítě ví, že markantní nárůst dopravních prostředků v nikterak nerozvíjící se dopravní struktuře Českého Krumlova zákonitě vede k častějším zácpám hlavních tahů: Tovární ulice - město.“

Názory města

Jak na tyto připomínky reaguje vedení Českého Krumlova? Podle starosty Luboše Jedličky je geneze vzniku tohoto projektu taková: „Několik let měl Český Krumlov v územním plánu takzvaný Severní obchvat.

Jeho trasa byla identická s trasou současné železnice s tím, že směrem na Černou v Pošumaví by byla vedena tunelem pod tratí až do prostor bývalého areálu ČSAD na Chvalšinské. Více než jeden kilometr dlouhý tunel, dražší a drsnější stavba vůči městu.“

V původní trase tohoto obchvatu by podle Jedličky padly za oběť desítky zahrádek a možná i domů.

„Zastupitelstvo navrhlo vyškrtnutí Severního obchvatu z územního plánu. Podle průzkumů hustoty a směru dopravy je větší nápor během většiny roku hlavně ve směru České Budějovice, Porákův most, Objížďková, Větřní. Ve špičce během sezony tu projede 18 až 20 tisíc aut denně,“ pokračuje Jedlička s tím, že tunel na Horní bránu tak má tvořit alternativní dopravní cestu.

V tuto chvíli je podle vedení města tunel v územním plánu, ale to ještě neznamená, že se musí doopravdy postavit. To bude pravděpodobně stejně věc Jihočeského kraje. Pokud získá v budoucnosti na stavbu peníze.

Není ale možné najít i levnější řešení, než třičtvrtěmiliardový tunel? Podle starosty nejde jen o peníze, ale o náhradní trasu k ulici Pod Kamenem. „Tam, kdyby se sesunula skála nebo kdyby se tu převrátil kamion, co budeme dělat? Jak a kam odkloníme dopravu?“

Co tedy mají lidé žijící v těchto místech nyní dělat?

„Pokud založili občanské sdružení, nemohou být vyloučeni z jakéhokoliv správního řízení. Tímto způsobem budou také muset být vedena jednání na českokrumlovské radě města či zastupitelstvu, ale až na popud Jihočeského kraje.

Z úředních desek města i kraje, z programů a usnesení rad a zastupitelstev nemůže v žádném případě těmto lidem uniknout jakákoliv zmínka o začátku budování tohoto tunelu. Je to ale několikaměsíční, ne-li několikaletý proces přípravy investice,“ shrnul starosta Jedlička.

Autor: Zdeněk Zajíček

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Naši prvňáci. Ilustrační foto

Dvě třídy prvňáčků představíme v Základní škole Vyšší Brod

Hledaný Robert Oláh.

Hledají muže snědé pleti

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

OBRAZEM: Vyzkoušet si řemeslo si do kláštera přišli malí i velcí

Český Krumlov - Jaké to je, na chvíli se stát brašnářem a ševcem, kovářem, knihařem, hrnčířem či sklářkou, si do řemeslné uličky českokrumlovského kláštera přišla v sobotu zkusit pěkná řádka lidí. Pod vedením mistrů ve svém oboru si u kahanu, kovadliny či brašnářského ponku si vlastníma rukama vyrobili suvenýr.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení