O tom, že v mnoha případech se lidé na historii mohou dívat poněkud zkresleně, se přesvědčili v pátek i českokrumlovští turističtí průvodci.

Na další z odborných přednášek, kterou sdružení průvodců pořádalo, vystoupil jako host rektor Jihočeské univerzity, profesor Václav Bůžek.

„Vidlička rozhodně nebyla nástrojem ďáblovým, ale nástrojem kulturních lidí,“ okomentoval rektor na závěr své přednášky se smíchem část svého výkladu a zároveň si i pochválil kvalitu posluchačů.

„Byl jsem požádán o přednášku, která by uvedla sídla posledních Rožmberků do širšího kontextu kulturních dějin Evropy a Čech,“ řekl Václav Bůžek.

„Potěšilo mne, že si průvodci psali poznámky a především, že mají velký zájem o věc. A hlavně se během diskuze ptali. Takže je vidět, že jsem, doufám, nemluvil zbytečně,“ okomentoval studijní snahy průvodců.

Sdružení českokrumlovských turistických průvodců se už dva roky snaží především vzdělávat a získávat grantové peníze pro své další vzdělávání.

„Od podobných přednášek si slibujeme zkvalitnění naší práce,“ okomentoval jeden z nich, Stanislav Jungwirth. Členové tohoto, dnes už se dá říci cechovního sdružení, mají také od města Český Krumlov propůjčen odznak s emblémem města, jako oficiální uznání jejich statutu a spolupráce s nimi.

Co by prospělo turistickému ruchu v Českém Krumlově? V čem je jeho přednost nebo slabina? „Nemyslím si, že z Krumlova je nutné dělat nějakou velkou turistickou atrakci, nevyžaduje masovou návštěvnost,“ uvedl rektor Václav Bůžek.

„Český Krumlov by se měl stát městem kultury pro fajnšmekry a VIP osobnosti. Je tak jedinečný, že vyžaduje i jedinečnou klientelu. Pokud se návštěvnost města stane příliš masovou, pak je pravděpodobné, že zevšední, bude trpět a chátrat,“ dodal rektor Jihočeské univerzity.