V čele dlouhého průvodu vyrazil Jan Straka z Městského kulturního zařízení. „Půjdeme po Opatské stezce, naučné stezce č. I, projdeme kolem Wolfgangových vodopádů a pak se stočíme k poutnímu místu Maria Rast," přiblížil trasu účastníkům výšlapu po srazu u výchozího bodu. „Na poutním místě bude stejně jako minulý rok otevřená jak kaple, tak obrazárna a kdo bude mít chuť, může se s námi vydat ještě k obelisku doktora Friedricha Nitscheho a potom zpět po křížové cestě do města," dodal.

Pochodu se účastnil i starosta města Vyšší Brod Milan Zálešák. „Právě jsme si s panem Strakou říkali, že loni bylo trochu lepší počasí a že přijelo víc lidí od Českých Budějovic," řekl během pochodu. „Dneska dopoledne navíc padal déšť se sněhem, což možná i někoho odradilo. Přesto je tu lidí dost," okomentoval i tak hojnou účast starosta.

Eva Brázdová z Vyššího Brodu, která se pochodu účastnila podruhé, byla spokojená. „Moc pěkný výšlap, počasí nám přeje jako loni."
Z Větřní na pochod dorazila téměř desetičlenná skupina včetně rodiny Slezákových. „Je to tu krásné, na stezku kolem vodopádů jezdíme pravidelně i během roku," přiblížila Šárka Slezáková.

Na pochod se vydali také dva muži z Rakouska. „Původem jsou z Kapliček, bývalé vesnice nad Vyšším Brodem, kde žili jejich rodiče," vysvětlil Jan Straka z kulturního centra.

Tradici zimního výšlapu na Maria Rast založilo město Vyšší Brod v minulém roce, s dalším pochodem počítá na jaře. „V dubnu bychom udělali pochod po přeshraniční stezce z Radvanova do Radingu, protože tam jsme loni v květnu otevírali nejjižnější bod. Stezka je součástí linecké stezky, na níž jsme také pracovali minulý rok," přiblížil plán na další hromadnou akci Milan Zálešák.

Autor: Zuzana Gabajová