Ještě dva týdny se budeme podle českokrumlovského medvědáře Jana Míši Černého potýkat s teplotami bod bodem mrazu a závějemi sněhu. Pak prý přijde jaro. „Soudím tak podle chování medvědů,“ vysvětlil Jan Míša Černý.

Huňáčům z českokrumlovského zámeckého příkopu je zimní spánek cizí. „Říkám tomu polospánek. Teď přes zimu je krmím dvakrát denně a vždy, když k nim přijdu, vstanou, nají se a jdou si zase lehnout,“ popsal Jan Míša Černý zimní návyky svých svěřenců. „Odpočívají jako táta na gauči,“ přirovnal.

Zimy prý nejsou v naší zeměpisné šířce takové, aby se Kateřina, Vok a Marie Terezie uchýlili k pravému zimnímu spánku. „Pouze když je tak čtyři dny po sobě kolem patnácti stupňů mrazu, medvědi se stočí jakoby do klubíčka a já jim jen hodím nějakou zeleninu. Nejlépe rovnou k čumáku,“ řekl Jan Míša Černý.

Sníh však prý huňatým obyvatelům zámeckého příkopu v Českém Krumlově nikterak nevadí. „Ve sněhu se válí rádi. Myslím, že kdyby měli ruce jako lidé, uplácají mi tady i sněhuláka,“ usmíval se medvědář.

Místo slámy kámen

Medvědi údajně dokážou předpovídat nejen oteplení, ale také pád rtuťového sloupce hluboko pod bod mrazu. „Když si slámu shrabou do kopičky a vytvoří si takové doupě, vím, že během dvou nebo tří dnů přijde velký mráz,“ upřesnil Jan Míša Černý.

A naopak, když se čeká oteplení, zámečtí huňáči to prý dají najevo tak, že slámu rozhážou a namísto slámové podestýlky se rozvalí například na kamenné dlažbě.

Přestože se prý medvědi v tomto směru nyní nijak výrazně neprojevují, medvědář odhaduje, že za čtrnáct dní přijde výraznější oteplení. „Za dva týdny si na mě vzpomeňte,“ dodal potutelně Jan Míša Černý.