„Bylo strašně zajímavé sledovat, jak pod rukama šikovného člověka v Indii vzniká moc krásný kožený batoh. To bylo v roce 2015. Ten batoh jsem pak nosil pořád, i když už jsem byl tady doma. A v roce 2017 mě napadlo, že bych takové batohy mohl prodávat v Česku a s tím člověkem v Indii jsem se domluvil, že je pro mě bude vyrábět,“ vzpomíná na začátky podnikání Lukáš Matějček, spolumajitel firmy Bagind (vlastní ji spolu s Václavem Staňkem – majitelem úspěšné obuvnické značky Vasky – pozn. red).

Jan Skřivánek, historik umění a šéfkurátor Musea Kampa, byl hostem pořadu Byznys kafe. Ten moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička
Vyplatí se kupovat obrazy? Investice do umění přiblížil šéfkurátor Musea Kampa

Batohy, kabelky či brašny z indické kozí kůže jsou podle něj jedinečné, protože jde o kvalitní a příjemně měkký materiál, který dlouho vydrží a získává časem přirozenou přírodní patinu. Lukáš Matějček se snaží svým výrobkům vtisknout i jednoduchý design, aby byly praktické. Návrhy pak posílá do Indie stále tomu stejnému řemeslníkovi, kterému říká Dennis, a který pro něj dnes už organizuje výrobu u mnoha dalších indických brašnářů, kteří pro Bagind šijí.

„V Indii je brašnářství tradiční řemeslo, které se tam dědí z generace na generaci. Lidí, kteří pro nás mohou vyrábět, je tam tedy zatím dostatek,“ říká Matějček a hned dodává, že dalšího tradičního výrobce pak při svých cestovatelských toulkách objevil v Kolumbii. Ten pro něj už přes dva roky dělá batohy a kabelky, kde se kvalitní kůže kombinuje s barevnou látkou.

Bagind se podle Lukáše Matějčka snaží stále přinášet něco nového, podobu kabelek a batohů už nyní navrhuje zkušený designer. V poslední době firma zkouší proniknout i na zahraniční trhy. Zákaznici podle něj výrobky kupují převážně přes e-shop, jen pětina batohů a kabelek se prodá v některé z pěti kamenných prodejen, které firma v Česku má.

Lenka Helena Koenigsmark, marketingová ředitelka hračkářské společnosti Mattel pro Česko, Slovensko a Maďarsko, byla hostem pořadu Byznys kafe, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička
Jsem ráda, že Barbie ukazuje i svět handicapovaných, říká manažerka firmy Mattel

„Chtěli bychom začít vyrábět něco i u nás, protože vidím, kolik je i tady potencionálních možností a šikovných lidí. Tady jsme doma, tak věřím, že příští rok přineseme i něco vyrobeného v Česku. První vlaštovkou už byla naše limitovaná edice bot spojená se zlínskou firmou Vasky. Stejně tak tady už pět let vyrábíme včelí vosk určený na péči o naše produkty. Chceme ale začít dělat i outdoorové produkty jako třeba krosny, tak třeba to se nám podaří tady u nás,“ nastínil další plány Lukáš Matějček.

Proč vlastně v Indii šijí batohy a kabelky právě z kozí kůže? O jaké typy výrobků mají největší zájem čeští zákazníci? A jaké další novinky firma Bagind chystá? Také to přiblížil Lukáš Matějček v pořadu Byznys kafe. Podívejte se na celý videorozhovor, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.