VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězni Guichenovi krajský soud nic nepřidal

HOŘICE NA ŠUMAVĚ - Podvod mu nebyl prokázán.

24.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Devatenáctého ledna 2000 – ale ještě vlastně předtím, domluvou několika mužů – se začal odvíjet podivuhodný příběh čtyřstranné frézky jistého výrobního čísla v pořizovací ceně přes 1,19 milionu korun.
Tehdy uzavřel Helmut Guichen (62) jako předseda představenstva G–4, a.s., v Hořicích na Šumavě s IPB Leasing na tento stroj leasingovou smlouvu. Podepsal také předávací protokol datovaný 20. lednem o tom, že převzal od Josefa Karafiáta onu frézku. Leasingovka poté jistému panu Špačkovi jako prodávajícímu vyplatila za G–4 836 920 korun, když z kupní ceny Špaček odečetl složenou zálohu 359 680 Kč. Jenže sjednané splátky 23 248,40 Kč měsíčně nikdo neplatil. . . Pan Guichen začal tvrdit, že frézku nikdy nepřevzal. Protokol o převzetí prý podepsal jen proto, že to byla podmínka IPB pro realizaci smlouvy. Krátce nato ho jeho zahraniční partner vyrozuměl, že zakázku, při níž měl využít oné frézky, zadal jinému dodavateli, a on prý proto leasingovce sdělil, že od smlouvy s ní odstupuje. Dál s ní nejednal a splácením se nezabýval, neboť mu předmět nájmu nebyl dodán; podle něho tak ani samotná smlouva nevstoupila v platnost. Zápis z jednání těchto stran potvrzuje, že 31. března 2000 nájemce namítal, že nepřevzal předmět leasingu, a proto neplatí; byl při tom upozorněn, že tedy neměl podepisovat předávací protokol. Předtím dopisem z 27. března urgoval Guichen dodání stroje u Karafiáta.
Zástupce IPB Leasing uvedl, že smlouva „nejevila znaky zvýšeného rizika“, takže jejich pracovník nemusel být u předání stroje. Nikdy prý na nikoho netlačili, aby podepsal předávací protokol před dodáním.
Stroj neexistoval?
Zmíněný Josef Špaček tvrdil, že zmíněnou frézku koupil v roce 1999 od firmy ze Zlína; její jméno už zapomněl. Doklad o tom nemá, protože mu bylo ukradeno auto i s účetnictvím při cestě na finanční úřad a zálohová data vymazala porucha počítače. Stroj prý prodal IPB Leasing přes pana Josefa Karafiáta, který mu sdělil, že G–4 jej přes tuto společnost profinancovává. Svědek Špaček protokolárně předal stroj Karafiátovi v zastoupení G–4, jejíž plnou mocí byl vybaven Guichenem, a prý byl i u předání frézky nájemci. Obžalovaný ho nikdy neurgoval, že stroj nebyl dodán.
Josef Karafiát jako svědek potvrzoval, že sehnal pro pana Guichena tu frézku přes Špačka. Zálohu, kterou Guichen zaplatil hotově, předal Špačkovi, zbytek doplatila leasingovka. Byl prý také u nakládání stroje mechanickou rukou na liazku sjednanou nájemcem.
Výhradní dovozce sortimentu sdělil, že mu nebyla dodána frézka, jejíž uváděné číslo ostatně není platným označením výrobce. Totéž uvedl další dovozce.
Věc se trochu zamlžila tvrzením půjčky od pana Karafiáta Guichenovi – dle věřitele milion, dle dlužníka 700000. Podle Guichena byl závazek umořen. Podle Karafiáta ho dlužník při potížích se splácením požádal o kontakt na firmu vyrábějící dřevoobráběcí stroje, aby mohl zvýšit obrat, a on mu pak zprostředkoval tu frézku.
Členové Guichenovy rodiny jako členové představenstva G–4 potvrzovali, že k podepsání předávacího protokolu je leasingovka nutila, stroj ale že nebyl nikdy dodán.
Okresní soud v Č. Budějovicích ve věci poprvé rozhodl v květnu 2004, ale k dovolání obžalovaného Nejvyšší soud ČR v srpnu 2005 rozsudek zrušil. Druhé rozhodnutí první instance loni v únoru zase zrušil krajský soud. Po třetím projednání okresní soud letos v lednu uznal Helmuta Guichena vinným trestným činem podvodu s tím, že leasingovou smlouvu uzavřel při vědomí, že předmět nájmu neexistuje. Podle senátu bylo cílem smlouvy vyrovnání pohledávky obžalovaného u Josefa Karafiáta prostřednictvím Josefa Špačka ke škodě IPB Leasing. Za to a za sbíhající se trestný čin neodvedení daně, za nějž byl Guichen odsouzen v Českém Krumlově loni v únoru na dva roky nepodmíněně, mu uložil souhrnný trest odnětí svobody na tři a půl roku.
Soud měl před sebou v podstatě tři verze. První, že stroj neexistoval a obžalovaný se se svědky Špačkem a Karafiátem „na IPB“ domluvili. Druhá, že stroj existoval, Guichen jej převzal od Karafiáta a prodal. Třetí pak, že Guichen byl uveden v omyl zmiňovanými svědky příslibem dodání stroje, což se ale neuskutečnilo.
Dokazováním soud došel k závěru, že frézka neexistovala. Motiv podvodu na IPB spatřil ve zmiňovaném finančním závazku Guichena vůči Karafiátovi – obžalovaný se takto snažil „prostřednictvím“ leasingovky dluh uhradit. Mohl spekulovat s tím, že splátky IPB budou mírnější než ty požadované věřitelem.
Obchodní vztah?
Proti rozsudku se odvolal obžalovaný i jeho rodinní příslušníci. Obhájce JUDr. Eugen Záliš mínil, že dokazování toho moc nepřineslo a že soud prvního stupně jen „poměrně obsáhle spekuluje, co obžalovaný mohl nebo měl, kdyby to či ono“. Je názoru, že jde o čistě obchodní vztah, že leasingovka měla žalovat o zaplacení či snažit se odebrat předmět leasingu nebo uplatnit zajišťující směnku podepsanou všemi členy představenstva G–4. Závěr soudu, že se obviněný dohodl s Karafiátem a Špačkem na podvodu na IPB, označil obhájce za absurdní. Navrhl Helmuta Guichena obžaloby zprostit nebo věc vrátit jinému senátu okresního soudu.
Obžalovaný sám znovu prohlásil, že o frézku měl skutečně zájem a že protokol o jejím převzetí museli podepsat, protože to leasingovka měla jako podmínku platnosti smlouvy. Mínil, že nejspíš některý její pracovník spáchal na IPB podvod – proč by prý pak neověřovala existenci předmětu nájmu od jinak náhodného dodavatele a rovnou mu vyplatila peníze. . . Rozhovořil se i o své celkové situaci, je ve vězení (pro ono krácení daní), ale ukáže se prý stejně, že nic neudělal, že je nevinen, a bude očištěn. . .
A krajský soud rozsudek první instance opět zrušil. Tentokrát sám rozhodl, a to tak, že Helmuta Guichena obžaloby z podvodu na IPB Leasing zprostil.
Neprokázáno
Z důkazů ve spisu uzavřel, že svědkům Karafiátovi a Špačkovi nelze věřit – neexistuje–li předmět leasingu, nemohou tvrdit, že s ním obchodovali. Na záležitosti má pak Helmut Guichen jen malý podíl: „Kdyby nepodepsal předávací protokol, nemuseli jsme se tady celá ta léta scházet,“ řekla předsedkyně senátu v odůvodnění rozhodnutí. „Smlouva by nevstoupila v účinnost, peníze by nikam netekly. Takto se ale obžalovaný vystavil podezření, že chtěl sebe nebo jiného obohatit. Existují přitom různé vcelku stejně věrohodné verze, a že by si obviněný takto odmazával dluh u Karafiáta přes nějakého Špačka a vtáhl do toho i celou svou rodinu, to ze spisu zrovna ,nečiší´. . . Nepřipadá nám úplně nevěrohodná jeho verze, kterou uvádí od počátku, že totiž nechtěl nikoho podvést, že nevěděl, že předmět sjednávaného leasingu neexistuje, a že s ním chtěl vskutku vyrábět. To, že byl odsouzen za neodvedení daně, by vskutku napovídalo tomu, že společnost tehdy prostředky měla – jistě i na splácení frézky. Stále nejsme přesvědčeni, že věděl o tom, že neexistuje, že ji nechtěl splácet či byl s jejím nesplácením srozuměn a že chtěl takto přes Špačka obohatit Karafiáta – to jednoznačně z dokazování nevyplývá,“ shrnula předsedkyně senátu. „A když chybí úmysl, pak není naplněn klíčový skutkový znak podvodu. . . “
Proti rozsudku není řádných opravných prostředků. Helmut Guichen tak byl odeskortován do věznice toliko k dopykání si oněch dvou let za neodvedení daně. A poškozená IPB Leasing byla odkázána s požadavkem na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních.

24.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pokojská - vzdělání základní. Pracoviště Frymburk. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.6.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: Hortová Lenka, tel.: 606 275 112, e-mail: hortova@hotelfrymburk.cz. Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: Wellness hotel a.s.., 382 79 Frymburk. Informace: Lenka Hortová, +420 606 275 112.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 15 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér, masérka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Masér, masérka - vzdělání vyučení. Možnost ubytování. Pracoviště Frymburk 140. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Nástup ihned. Mzda 15.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého, stravné. Kontakt: Personální oddělení tel. 602 316 644, nabidka-prace@hotelfrymburk.cz. Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: Wellness hotel a.s.., 382 79 Frymburk. Informace: Personální oddělení, +420 602 316 644.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel(ka) 1. nebo 2. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel(ka) 1. nebo 2. stupně - vzdělání vysokoškolské, speciální pedagogika podmínkou, možno i absolvent. Pracoviště ZŠ Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup dle dohody. Plat od 22.620,-- Kč (dle platového zařazení a praxe). Kontakt: volejte od 8:00 do 15:00h na tel. 380 313 336, 606 882 587 Mgr. Libuše Kyslíková, ředitelka školy; info@zsomlenicka.cz. Osobně na adrese: Základní škola Kaplice, Omlenická 436, 382 41 Kaplice od 08:00 do 15:30h. Ověřeno 23.5.2018.. Pracoviště: Základní škola, kaplice, omlenická 436, Omlenická, č.p. 436, 382 41 Kaplice 1. Informace: Ludmila Šímová, +420 380 313 336,604 137 611.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 4 315 Kč

Asistenti učitelů Asistent pedagoga MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4315 kč, mzda max. 8630 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent pedagoga MŠ - vzdělání středoškolské asistent pedagoga nebo pedagogické minimum. Pracoviště ZŠ a MŠ Hořice na Šumavě. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek zkrácený (10-20h týdně, dle dohody), prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Plat 4.315,-- - 8.630,-- Kč hrubého (dle platového zařazení a praxe). Kontakt: 602 762 356 p. Čurdová, reditel@zshoricenasumave.cz. Ověřeno dne 23.5.2018.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola v hořicích na šumavě, okres český krumlov, 382 22 Hořice na Šumavě. Informace: Jana Čurdová, +420 602 762 356,380 737 208.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Veselský strážník pálí do vlastních řad

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích poškodil ve čtvrtek 24. května přívalový déšť.
AKTUALIZOVÁNO
13

Jihočeské divadlo sčítá škody po bouřce

OBRAZEM: ZUŠ OPEN v Krumlově narušily bouřky, zastavit ho ale nedokázaly

Český Krumlov - Při druhém ročníku celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ OPEN zaúřadovaly bouřky.

AKTUALIZOVÁNO

Může za nehodu někdo třetí?

Libínské sedlo - Pro zraněnou řidičku a dítě z osobního auta letěl záchranářský vrtulník. Vyšetřování nehody pokračuje, doprava bude řízena a provoz možný kyvadlově.

Běh podpoří mladé talenty v kraji

České Budějovice – Sobotní první ročník Běhu Jihočeských nadějí zve na trochu pohybu i zábavu. Svými kilometry přispějete na mladé talenty v našem kraji.

Mládežnická družstva LTC v tenisových přeborech jen vítězně

Český Krumlov - Mládež krumlovského tenisového oddílu LTC vyhrála všechna utkání třetího kola krajských přeborů družstev.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT