VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězni Guichenovi krajský soud nic nepřidal

HOŘICE NA ŠUMAVĚ - Podvod mu nebyl prokázán.

24.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Devatenáctého ledna 2000 – ale ještě vlastně předtím, domluvou několika mužů – se začal odvíjet podivuhodný příběh čtyřstranné frézky jistého výrobního čísla v pořizovací ceně přes 1,19 milionu korun.
Tehdy uzavřel Helmut Guichen (62) jako předseda představenstva G–4, a.s., v Hořicích na Šumavě s IPB Leasing na tento stroj leasingovou smlouvu. Podepsal také předávací protokol datovaný 20. lednem o tom, že převzal od Josefa Karafiáta onu frézku. Leasingovka poté jistému panu Špačkovi jako prodávajícímu vyplatila za G–4 836 920 korun, když z kupní ceny Špaček odečetl složenou zálohu 359 680 Kč. Jenže sjednané splátky 23 248,40 Kč měsíčně nikdo neplatil. . . Pan Guichen začal tvrdit, že frézku nikdy nepřevzal. Protokol o převzetí prý podepsal jen proto, že to byla podmínka IPB pro realizaci smlouvy. Krátce nato ho jeho zahraniční partner vyrozuměl, že zakázku, při níž měl využít oné frézky, zadal jinému dodavateli, a on prý proto leasingovce sdělil, že od smlouvy s ní odstupuje. Dál s ní nejednal a splácením se nezabýval, neboť mu předmět nájmu nebyl dodán; podle něho tak ani samotná smlouva nevstoupila v platnost. Zápis z jednání těchto stran potvrzuje, že 31. března 2000 nájemce namítal, že nepřevzal předmět leasingu, a proto neplatí; byl při tom upozorněn, že tedy neměl podepisovat předávací protokol. Předtím dopisem z 27. března urgoval Guichen dodání stroje u Karafiáta.
Zástupce IPB Leasing uvedl, že smlouva „nejevila znaky zvýšeného rizika“, takže jejich pracovník nemusel být u předání stroje. Nikdy prý na nikoho netlačili, aby podepsal předávací protokol před dodáním.
Stroj neexistoval?
Zmíněný Josef Špaček tvrdil, že zmíněnou frézku koupil v roce 1999 od firmy ze Zlína; její jméno už zapomněl. Doklad o tom nemá, protože mu bylo ukradeno auto i s účetnictvím při cestě na finanční úřad a zálohová data vymazala porucha počítače. Stroj prý prodal IPB Leasing přes pana Josefa Karafiáta, který mu sdělil, že G–4 jej přes tuto společnost profinancovává. Svědek Špaček protokolárně předal stroj Karafiátovi v zastoupení G–4, jejíž plnou mocí byl vybaven Guichenem, a prý byl i u předání frézky nájemci. Obžalovaný ho nikdy neurgoval, že stroj nebyl dodán.
Josef Karafiát jako svědek potvrzoval, že sehnal pro pana Guichena tu frézku přes Špačka. Zálohu, kterou Guichen zaplatil hotově, předal Špačkovi, zbytek doplatila leasingovka. Byl prý také u nakládání stroje mechanickou rukou na liazku sjednanou nájemcem.
Výhradní dovozce sortimentu sdělil, že mu nebyla dodána frézka, jejíž uváděné číslo ostatně není platným označením výrobce. Totéž uvedl další dovozce.
Věc se trochu zamlžila tvrzením půjčky od pana Karafiáta Guichenovi – dle věřitele milion, dle dlužníka 700000. Podle Guichena byl závazek umořen. Podle Karafiáta ho dlužník při potížích se splácením požádal o kontakt na firmu vyrábějící dřevoobráběcí stroje, aby mohl zvýšit obrat, a on mu pak zprostředkoval tu frézku.
Členové Guichenovy rodiny jako členové představenstva G–4 potvrzovali, že k podepsání předávacího protokolu je leasingovka nutila, stroj ale že nebyl nikdy dodán.
Okresní soud v Č. Budějovicích ve věci poprvé rozhodl v květnu 2004, ale k dovolání obžalovaného Nejvyšší soud ČR v srpnu 2005 rozsudek zrušil. Druhé rozhodnutí první instance loni v únoru zase zrušil krajský soud. Po třetím projednání okresní soud letos v lednu uznal Helmuta Guichena vinným trestným činem podvodu s tím, že leasingovou smlouvu uzavřel při vědomí, že předmět nájmu neexistuje. Podle senátu bylo cílem smlouvy vyrovnání pohledávky obžalovaného u Josefa Karafiáta prostřednictvím Josefa Špačka ke škodě IPB Leasing. Za to a za sbíhající se trestný čin neodvedení daně, za nějž byl Guichen odsouzen v Českém Krumlově loni v únoru na dva roky nepodmíněně, mu uložil souhrnný trest odnětí svobody na tři a půl roku.
Soud měl před sebou v podstatě tři verze. První, že stroj neexistoval a obžalovaný se se svědky Špačkem a Karafiátem „na IPB“ domluvili. Druhá, že stroj existoval, Guichen jej převzal od Karafiáta a prodal. Třetí pak, že Guichen byl uveden v omyl zmiňovanými svědky příslibem dodání stroje, což se ale neuskutečnilo.
Dokazováním soud došel k závěru, že frézka neexistovala. Motiv podvodu na IPB spatřil ve zmiňovaném finančním závazku Guichena vůči Karafiátovi – obžalovaný se takto snažil „prostřednictvím“ leasingovky dluh uhradit. Mohl spekulovat s tím, že splátky IPB budou mírnější než ty požadované věřitelem.
Obchodní vztah?
Proti rozsudku se odvolal obžalovaný i jeho rodinní příslušníci. Obhájce JUDr. Eugen Záliš mínil, že dokazování toho moc nepřineslo a že soud prvního stupně jen „poměrně obsáhle spekuluje, co obžalovaný mohl nebo měl, kdyby to či ono“. Je názoru, že jde o čistě obchodní vztah, že leasingovka měla žalovat o zaplacení či snažit se odebrat předmět leasingu nebo uplatnit zajišťující směnku podepsanou všemi členy představenstva G–4. Závěr soudu, že se obviněný dohodl s Karafiátem a Špačkem na podvodu na IPB, označil obhájce za absurdní. Navrhl Helmuta Guichena obžaloby zprostit nebo věc vrátit jinému senátu okresního soudu.
Obžalovaný sám znovu prohlásil, že o frézku měl skutečně zájem a že protokol o jejím převzetí museli podepsat, protože to leasingovka měla jako podmínku platnosti smlouvy. Mínil, že nejspíš některý její pracovník spáchal na IPB podvod – proč by prý pak neověřovala existenci předmětu nájmu od jinak náhodného dodavatele a rovnou mu vyplatila peníze. . . Rozhovořil se i o své celkové situaci, je ve vězení (pro ono krácení daní), ale ukáže se prý stejně, že nic neudělal, že je nevinen, a bude očištěn. . .
A krajský soud rozsudek první instance opět zrušil. Tentokrát sám rozhodl, a to tak, že Helmuta Guichena obžaloby z podvodu na IPB Leasing zprostil.
Neprokázáno
Z důkazů ve spisu uzavřel, že svědkům Karafiátovi a Špačkovi nelze věřit – neexistuje–li předmět leasingu, nemohou tvrdit, že s ním obchodovali. Na záležitosti má pak Helmut Guichen jen malý podíl: „Kdyby nepodepsal předávací protokol, nemuseli jsme se tady celá ta léta scházet,“ řekla předsedkyně senátu v odůvodnění rozhodnutí. „Smlouva by nevstoupila v účinnost, peníze by nikam netekly. Takto se ale obžalovaný vystavil podezření, že chtěl sebe nebo jiného obohatit. Existují přitom různé vcelku stejně věrohodné verze, a že by si obviněný takto odmazával dluh u Karafiáta přes nějakého Špačka a vtáhl do toho i celou svou rodinu, to ze spisu zrovna ,nečiší´. . . Nepřipadá nám úplně nevěrohodná jeho verze, kterou uvádí od počátku, že totiž nechtěl nikoho podvést, že nevěděl, že předmět sjednávaného leasingu neexistuje, a že s ním chtěl vskutku vyrábět. To, že byl odsouzen za neodvedení daně, by vskutku napovídalo tomu, že společnost tehdy prostředky měla – jistě i na splácení frézky. Stále nejsme přesvědčeni, že věděl o tom, že neexistuje, že ji nechtěl splácet či byl s jejím nesplácením srozuměn a že chtěl takto přes Špačka obohatit Karafiáta – to jednoznačně z dokazování nevyplývá,“ shrnula předsedkyně senátu. „A když chybí úmysl, pak není naplněn klíčový skutkový znak podvodu. . . “
Proti rozsudku není řádných opravných prostředků. Helmut Guichen tak byl odeskortován do věznice toliko k dopykání si oněch dvou let za neodvedení daně. A poškozená IPB Leasing byla odkázána s požadavkem na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních.

24.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Operátor v elektrovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Operátor v elektrovýrobě - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou do 31.12.2018, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup 1.10.2018. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: 702 897 685 p. Vladimir Visterniceanu, vv-projekt@seznam.cz. Ověřeno 1.8.2018. Pracoviště: Vv - projekt s.r.o. - pracoviště kaplice, Omlenická, č.p. 179, 382 41 Kaplice 1. Informace: Vladimir Visterniceanu, +420 702 897 685. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 89 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Dělník střediska komunikací - řidič sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dělník střediska komunikací - řidič sk. C - vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, možno i absolvent. Vhodné i pro OZP. Pracoviště Č. Krumlov. Údržba a čištění pozemních komunikací, opravy asfaltových povrchů, řízení a údržba siln. mot. vozidel, manipulace s přepravovaným nákladem, řidičské oprávnění sk. C, výhodou sk. T. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná (6:00 - 14:30h). Nástup dle dohody. Mzda od 89,20,-- Kč/h hrubého, mzda bude stanovena na základu praxe uchazeče - základní hrubá mzda + další složky mzdy (prémie, odměny, příplatky), 5. týdnů dovolené, podnikové stravování - stravenky. Kontakt: od 10:00 do 10:30h na tel. 380 711 285 p. Karlíček, e-mailem v případě zájmu zašlete životopis-motivační dopis, přiložte souhlas ve smyslu zák. č 101/2000Sb. o ochraně osobních údajů karlicek@smck.cz, osobně Domoradice 1, 381 01 Č. Krumlov. Ověřeno 8.8.2018. Pracoviště: Služby města český krumlov s.r.o., 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Karlíček, +420 380 711 285. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník služby Podpora rodin a dětí v ohrožení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník služby Podpora rodin a dětí v ohrožení - vzdělání vyšší odborné. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný nebo zkrácený, prac. doba pružná. Nástup 1.9.2018. Mzda 19.000,-- - 21.500,-- Kč hrubého. POŽADUJEME: odbornou způsobilost (vzdělání min. VOŠ nebo VŠ sociální, pedag. a další společenské vědy), pozice vhodná i pro absolventy (nástup dle dohody možný i v době před ukončením povinného vzdělání);velmi dobré komunikační a organizační dovednosti; samostatnost a flexibilitu; schopnost týmové práce; psychickou odolnost; ochotu nést odpovědnost a průběžně se vzdělávat; schopnost individuálního case managmentu (terénní pracovník vede sám klientův případ a ručí za kvalitu zvolených postupů, společně s klientem volí, kdy a jaká sociální služba, instituce, organizace "vstoupí" do řešení klientovy zakázky), trestní bezúhonnost, řidičský průkaz B - aktivní řidič, zkušenosti - praxe v příbuzných oborech (streetwork, azylový dům, nízkoprahové zařízení, dům na půl cesty, apod.) - výhodou. NABÍZÍME: - kreativní zaměstnání v mladém týmu na HPP, možnost odborného růstu, vzdělávání, možnost seberealizace a smysluplné práce v neziskovém sektoru, odpovídající zázemí včetně supervize, příjemné pracovní prostředí. Strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte na adresu organizace, nejlépe však e-mailem na adresu: icos@krumlov.cz.. Pracoviště: Icos český krumlov - podpora rodin a dětí v ohrožení, Urbinská, č.p. 184, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: , . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pomocný dělník ve výrobě - vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení. Pracoviště Benešov nad Černou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 1.8.2018. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: Martyn Ivan, tel.: 775 155 769, e-mail: martyn@barmeral.cz. Ověřeno 1.8.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - benešov nad černou, 382 82 Benešov nad Černou. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatby se konaly i ve Zlaté Koruně. Manželství tam například v klášteře v 15 hodin uzavřeli zlatokorunští Vítězslava Kelemenová a Václav Šustr.
5

Magické datum bylo jejich dnem svatebním

Martin Sivák se podílel na všech třech zásazích větřínského týmu ve Lhenicích, ale nakonec i on musel skousnout porážku.

Vedení o dva góly Větřínským ve Lhenicích k bodům nestačilo

OBRAZEM: Vydřená výhra Slavoje nad nepříjemným Protivínem

Český Krumlov – Fotbalisté krumlovského Slavoje navázali na vítěznou premiéru v Jankově a ve druhém kole Ondrášovka krajského přeboru nejtěsnějším poměrem o gól udolali i nepříjemný Protivín.

Další ročník se už rýsuje

Český Krumlov – Jen co skončil 27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, organizátoři už připravují další ročník.

Zloděj vykradl recepci v kempu

Větřní – Policie sdělila, že zloděj v noci ze 17. na 18. srpna vykradl recepci jednoho z vodáckých kempů spadajících pod obec Větřní.

Nehoda dvou motorkářů u Světlíku

Světlík – V jihočeském kraji došlo k další nehodě motorkářů. Naštěstí si ale nevyžádala žádný lidský život. Došlo k ní na jedné z polních cest poblíž Světlíku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT