VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I právník může pochybit

ČESKÝ KRUMLOV - Odpovědnost právníka za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem advokacie.

8.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Pan R. S. uzavřel počátkem roku 2001 s advokátem smlouvu o právním zastoupení ve sporu proti akciové společnosti, na jejímž základě měl právník podat žalobu proti společnosti, a to podle dohody účastníků do srpna 2001, aby se nárok nepromlčel. Akciovka měla panu S. odstoupením od smlouvy o dílo způsobit podle jeho názoru škodu ve výši půl milionu. Právník vyinkasoval 28 000 Kč a kromě několika úkonů právní pomoci sepsal v dubnu 2001 žalobu, avšak k soudu ji nepodal. Podle pana S. tím došlo v srpnu 2001 k promlčení nároku.

Nárok nepromlčen

Poškozený občan zažaloval advokáta o zaplacení škody s úrokem z prodlení a o další částky. Okresní soud v Českém Krumlově v dubnu 2004 žalobu o půlmilion zamítl a uložil právníkovi povinnost zaplatit žalobci 19 200 Kč s 2,5% úrokem z prodlení od 19. července 2003. Soud dovodil, že žalovaný porušil svou povinnost plynoucí mu ze zákona o advokacii, avšak přestože žalobu nepodal, žalobci v příčinné souvislosti s tím škoda nevznikla.

Jeho nárok vůči oné akciové společnosti se totiž odvozuje od smlouvy o dílo uzavřené podle obchodního zákoníku, takže nároky z ní vzniklé se promlčují ve čtyřleté lhůtě. Přestože ta v dané věci skončila až 1. zářím 2003, podal žalobce žalobu na náhradu škody proti advokátovi již 30. dubna 2003, tedy v době, kdy ještě mohl sám na a. s. podat žalobu, kterou opomenul podat žalovaný. Nedůvodným shledal soud ani nárok žalobce na zaplacení 9470 Kč, která žalovanému náleží za poskytnutou právní pomoc, zbývající převzatou částku 19 200 Kč je však povinen vrátit.

Krajský soud v Českých Budějovicích 14. září 2004 rozsudek v zamítavém výroku ohledně půl milionu potvrdil a ve výroku o zamítnutí 9470 Kč s příslušenstvím věc vrátil soudu prvního stupně jako nepřezkoumatelnou.

Dovolání

Pan R. S. podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Poukazuje na to, že soud prvního stupně nejprve rozhodl formou platebního rozkazu, ačkoliv žalobce o jeho vydání nežádal, a na to, že soud neprovedl dostatečné důkazy o zániku zmíněné akciovky a o jejích převodech na další společnosti. Odvolacímu soudu pak vytýká úvahu, že k promlčení nároku by došlo až vznesením námitky promlčení, což podle jeho přesvědčení není soud oprávněn předjímat. Dovolatel je proto přesvědčen, že mezi nečinností žalovaného a nemožností vymoci částku od dlužníka je příčinný vztah.

Nejvyšší soud dospěl k závěru, že dovolání je přípustné pro řešení právní otázky odpovědnosti advokáta za škodu způsobenou v důsledku nepodání žaloby advokátem ve sjednané lhůtě. Po posouzení věci ale konstatoval, že v dané věci není důvodné.

Kdy odpovídá

Podle zákona o advokacii advokát odpovídá klientovi za škodu, kterou mu způsobil v souvislosti s výkonem advokacie. Této odpovědnosti se zprostí, prokáže-li, že škodě nemohlo být zabráněno ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze na něm požadovat. Odpovědnost za škodu je založena na současném splnění předpokladů, jimiž jsou výkon advokacie, vznik škody a příčinná souvislost mezi výkonem advokacie a vznikem škody.

Soudy obou stupňů dovodily porušení povinnosti advokáta využít všechny zákonné prostředky k ochraně zájmů klienta, jestliže ve sjednané době nepodal žalobu proti dlužníku klienta. Tím došlo k naplnění první podmínky vzniku odpovědnosti žalovaného. Soudy správně vyložily i to, že škoda spočívající v dané věci v promlčení žalobcova nároku ze smlouvy o dílo je ušlým ziskem, tedy majetkovým prospěchem, který bylo možno s ohledem na pravidelný běh věcí očekávat, ale v důsledku škodné události k tomu nedošlo; to vše za předpokladu, že nárok byl podle hmotného práva opodstatněný.

Dalším předpokladem vzniku odpovědnosti žalovaného za tuto škodu je vztah příčinné souvislosti mezi vznikem škody, tedy tím, že se uvedený nárok promlčel, a mezi okolností, jež byla toho příčinou, tedy mezi opomenutím žalovaného jako advokáta včas a řádně nárok uplatnit. Škoda přitom nevzniká samotným nepodáním žaloby před uplynutím promlčecí doby, nýbrž právě promlčením nároku žalobce na plnění vůči jeho dlužníku, čímž dochází k zásadnímu oslabení jeho práva a v případě vznesení námitky promlčení ze strany dlužníka k jeho faktické nevymahatelnosti.

Vznik škody na straně věřitele v takovém případě předpokládá, že jeho právo na plnění proti dlužníkovi nebylo u soudu řádně a včas uplatněno a nelze je již na dlužníkovi vymáhat, protože dobrovolně plnit odmítá a v soudním řízení by se úspěšně ubránil námitkou promlčení. Je jednoznačné, že v posuzovaném případě ale ani konkrétní zjištěné porušení povinnosti žalovaného při výkonu advokacie nevedlo k zániku nároku jeho klienta vůči dlužníkovi.

Nejvyšší soud tedy rekapituloval. Předpokladem vzniku nároku na náhradu škody je zjištění, že nebýt pochybení advokáta, k uspokojení pohledávky žalobce jeho dlužníkem by došlo, tedy že toto pochybení je hlavní a rozhodující příčinou vzniklé majetkové újmy. V dané věci je však zřejmé, že okolnost, že žalovaný nepodal u soudu žalobu do konce srpna 2001, nezpůsobila nevymahatelnost této pohledávky, neboť nárok žalobce se nepromlčel ke dni, kdy žalovaný opomenul podle dohody účastníků žalobu podat, nýbrž až o dva roky později, tedy bez přímé souvislosti s pochybením žalovaného.

Na tom nic nemění okolnost, že již předtím činil žalovaný právník kroky k případnému odškodnění žalobce tím, že se obrátil na svého pojistitele odpovědnosti za škodu. Ostatně ještě ani v době, kdy žalobce vůči žalovanému uplatnil u soudu nárok na náhradu škody, nebyl jeho nárok proti akciové společnosti promlčen. Ze všech těchto důvodů je zřejmé, že rozsudek odvolacího soudu je z hlediska uplatněných dovolacích námitek věcně správný; Nejvyšší soud České republiky proto dovolání žalobce zamítl.

8.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kuchař/ka - vzdělání základní s praxí nebo vyučení v oboru (možno i absolvent). Uchazeče o zaměstnání je možné i zaučit. Pracoviště Pihlov 96. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Nástup dle dohody. Mzda 18.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého. Kontaktní osoba pan Tóth, tel. 603 717 888, ukukacku@centrum.cz. Ověřeno 14.3.2018.. Pracoviště: Mgr. lenka tóthová - pihlov, Pihlov, č.p. 96, 382 26 Horní Planá. Informace: Tóth, +420 603 717 888.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Dělník ve výrobě - vzdělání základní. Pracoviště Srnín. Jedná se o čištění plechů, balení a pomocné práce. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 12.200,-- 13.000,-- Kč hrubého. Kontakt: volejte od 14:00 do 16:00 h 776 501 551 p. Farkash, vebuscom@email.cz. Pracoviště: Vebus com s.r.o. - pracoviště srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Mykola Farkash, +420 776 501 551.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách - vzdělání základní, zaučen. Jedná se o fyzicky náročnou práci venku za každého počasí, nevhodná pro alergiky. Pracoviště AGROWALD - školka Červený dvůr s.r.o.. Prac. poměr na dobu určitou - sezónní práce, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup dle dohody. Mzda 12.200,-- Kč hrubého. Kontakt: 773 971 033 p. Mykhaylo Viktor, vikado6@seznam.cz. Ověřeno dne 12.2.2018.. Pracoviště: Viktoria vvv s.r.o.- pracoviště křenov, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Viktor Mykhaylo, +420 773 971 033.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka pro ZŠ 1. stupeň. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka pro ZŠ 1. stupeň - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Č. Krumlov. Prac. poměr na dobu určitou 12 měsíců s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Cení se aktivní zájem i o mimoškolní práci (zájmové kroužky), flexibilita a loajalita ke škole. Velmi reálná možnost získat po roce pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup 29.8.2018. Plat 22.620,-- - 29.500,-- Kč hrubého (dle praxe a plat. zařazení), příspěvek na stravování, penzijní připojištění a vitamíny, očkování proti chřipce zdarma. Kontakt: Mgr. Irena Polášková 380 309 337, nejlépe mezi 7:00 až 7:30 hodinou ráno; polaskova@zslinecka.cz. Ověřeno 9.3.2018.. Pracoviště: Základní škola linecká ulice, č. krumlov, Linecká, č.p. 43, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Irena Polášková, +420 380 309 337/734 034 280.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT