I když celkově skončil Plzeňský kraj až šestý, v oblasti příjmů, zaměstnanosti a ceny bydlení byl nejlepší. Porazil i Prahu, loňského vítěze kategorie Práce. Na Plzeňsku se mohou lidé těšit z nadprůměrných platů a nízké nezaměstnanosti provázené dostatkem volných pracovních míst. Ceny bydlení se zde přitom pohybují jen těsně nad celorepublikovým průměrem.

„Při srovnání s dalšími kraji je zde také velmi málo nezaměstnaných mladých lidí,“ upřesňuje ředitel projektu David Pavlát s tím, že obyvatelé Plzeňského kraje jen málokdy zůstávají bez práce dlouhodobě. „Praha a Pardubický kraj jsou nicméně v těsném závěsu, zaostávají za vítězem v řádu jednotek procentních bodů,“ podotýká Pavlát.

Příjmy mužů a žen se liší 

Druhá Praha sice nabízí nejvyšší mzdy, ale to platí jen především pro silnější pohlaví. Rozdíl mezi příjmy mužů a žen v metropoli totiž činí 27 procent, což je nejvíce v zemi. Hlavní město také sráží s náskokem nejvyšší ceny bytů.

Také třetí Pardubicko zdobí nízká nezaměstnanost a přebytek volných pracovních míst. Lidé zde ale berou podprůměrné mzdy.

Praha (ilustrační snímek)
V Praze je opravdu blaze. Žebříček Místo pro život 2022 ovládlo hlavní město

Poslední dvě místa žebříčku obsadily Ústecký a Moravskoslezský kraj. Nezaměstnanost je v těchto regionech o polovinu vyšší než ve zbytku republiky, na jedno volné místo navíc připadají na Ústecku dva, na Ostravsku dokonce tři uchazeči.

Již dvanáctý ročník srovnávacího výzkumu Místo pro život, jehož je Deník mediálním partnerem, hodnotí kvalitu života v jednotlivých krajích a v Praze. Projekt srovnává desítky statistických ukazatelů. Do výsledného skóre se promítá také dotazníkové šetření mezi obyvateli jednotlivých krajů zaměřené na spokojenost s životními podmínkami.