Deník na cestáchZdroj: Deník1. Špilberk

Nad historickým centrem se tyčí dominanta celého města – hrad Špilberk. Ten byl vystavěn ve třináctém století a poskytoval ochranu městu. V osmnáctém století byl přestavěn na nejvýznamnější pevnost na Moravě. Z původní stavby se dochovalo poměrně málo. Většina budov, tedy jižní, západní, severní křídlo a střední trakt vznikly až s přestavbou v devatenáctém století. Špilberk je proslulý také díky tamní věznici, která byla údajně nejkrutější v Habsburské monarchii. Dnes se můžete podívat ve třech prohlídkových okruzích přímo do hradu nebo navštívit stálé expozice jako jsou Barokní lékárna, Chrám kamene nebo třeba O nové Brno.

Ještěd je symbolem Liberce. Slavný televizní vysílač na jeho vrcholu je viditelný už zdálky a na ubytování v hotelu v jeho dolní části čeká dlouhý seznam zájemců.
Ještěd s okolím plným kuriozit: najděte spící slony i nudistickou pláž

2. Kamenný vrch

Přírodní rezervace Kamenný vrch se rozkládá v městských částech Nový Lískovec a Kohoutovice. Na jaře louky za panelákovou džunglí ozdobí desítky tisíc trsů konikleců a vytvoří tak pohádkovou atmosféru. V rezervaci je umístěna i naučná stezka, která se zalíbí hlavně dětem.

3. Brněnské podzemí a špilberské kasematy

Pod městem se nachází výjimečný labyrint podzemních chodeb, štol, tunelů, krypt a sklepů. Mezi ty nejznámější a otevřené pro veřejnost patří čtyři vodojemy pod Žlutým kopcem, Labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep nebo Kostnice sv. Jakuba. Pozornost si také zaslouží špilberské kasematy vybudované v roce v roce 1742. Chodby, které měly v případě dělostřeleckého bombardování poskytnout úkryt vojákům, sloužily také jako skladiště vojenského materiálu. Za doby Josefa II. se z chodeb stalo vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince v celé Habsburské monarchii.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu.
Unikátní jeskyně Výpustek: Skrývá atomový kryt, krápníky a zřejmě i jezero

4. Orloj

Od roku 2010 zdobí náměstí Svobody zhruba šestimetrový orloj ve tvaru nábojnice. Je vyrobený z jihoafrické černé žuly. Díky svému kontroverznímu tvaru připomínajícímu mužské přirození upoutává pohledy všech kolejdoucích. Hodinový stroj byl odhalen na počest 365. výročí úspěšné obrany Brna švédskému obléhání. V třicetileté válce švédský generál Torstenson po čtyřměsíčním obléhání vyhlásil, že pokud nedobijí město do pravého poledne, vojáci odtáhnou. Proto Brňané v ten den zvonili poledne v jedenáct hodin. Od té doby zde odbíjí poledne o hodinu dřív. Orloj v jedenáct vypouští jednu kuličku, kterou si turisté můžou odnést jako suvenýr.

Brno, tipy na ubytováníZdroj: Deník/ Markéta Evjáková

5. Jakubské náměstí

Náměstíčku ukrytému pod honosným kostelem sv. Jakuba se přezdívá jednoduše Jakubák. Ten se dá označit jako jedno z center kulturního žití. Nachází se tu několik hospod, kaváren, restaurací a barů. Neobyčejnou atmosféru tu zažijete především večer, kdy se štamgasti schází a popíjí zlatavé moky přímo v srdci historického centra města. Z náměstí vede také vstup do Kostnice sv. Jakuba, která je dle počtu kosterních pozůstatků druhá největší v Evropě.

6. Vila Tugendhat

Funkcionalistická vila na Černopolní ulici je jednou z ikon Brna a je zapsána na seznamu UNESCO. Architektonický skvost láká domácí i zahraniční turisty na svůj neotřelý vzhled. Třípatrový dům je zasazený do svahu. Prostřední část sloužila jako reprezentační prostor rodiny Tugendhatů. Dominantou je onyxová stěna, která mění barvu při vstupu slunečních paprsků, a zimní zahrada. Počátkem druhé světové války vilu zkonfiskovala německá armáda. 26. srpna 1992 tu Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem podepsali dohodu o rozdělení Československa. Dnes ji spravuje Muzeum města Brna a je přístupná veřejnosti ve třech prohlídkových okruzích.

Schwarzenberská knížecí hrobka u Domanína
Velkolepé, ale také strašidelné. Hřbitovy a hrobky, které stojí za to vidět

7. Brněnský drak

Brno je opředené mnoha pověstmi. Jedna z nich vypráví o brněnském drakovi, který sužoval Brňany a ohrožoval jejich dobytek. Vyhlásilo se tedy, že odvážlivec, který draka zabije, dostane bohatou odměnu. Jeden muž naplnil ovčí kůže nehašeným vápnem a pohodil je k řece, kde je drak sežral a zapil vodou. Vápno se začalo hasit a draka roztrhalo. Od té doby na památku visí v brněnské Staré radnici. Podle historických pramenů však dnes na radnici visí krokodýl nilský, kterého darovali turečtí poslové moravskému markraběti v roce 1608. Ten jej pak věnoval radnici.

Mám rád jídlo a gastronomii

NA DOBRÉ JÍDLO A RUM
V královopolské restauraci a rum baru Portoriko potěšíte chuťové buňky. Vyzkoušíte třeba silný hovězí vývar s knedlíčky, pivní chilli guláš, hovězí tatarák nebo do růžova pečenou vepřovou panenku. Ochutnat můžete také z šestadvaceti druhů zahraničních rumů nebo jídlo spláchnout točeným pivem. Posedíte uvnitř stylové restaurace nebo venku na zahrádce. restauraceportoriko.cz

ALE JÁ NEJÍM MASO
Ve vyhlášené veganské restauraci-bistru Forky’s připravují pokrmy výhradně z čerstvých a pouze rostlinných surovin. Nabízí rostlinné alternativy českých i zahraničních jídel a razí heslo, že veganská strava není jenom pro vegany. Z jídelního lístku můžete vyzkoušet třeba Forky’s burger, Quinoa bowl s rýží a červenými fazolemi. Z dezertů zase Germknedlíček s borůvkovou náplní a vanilkovou omáčkou. forkys.eu

TIP PRO GURMÁNY
V luxusní restauraci Borgo Agnese se zaměřují na kvalitní suroviny, které s lehkostí přeměňují ve středomořskou kuchyni. Můžete si vybrat ze studených nebo teplých předkrmů, polévek, těstovin, ryb a z bohaté nabídky hlavních chodů, a to například jehněčí karé s bulgurem, konfitovanou kachnu s mořským ďasem a mnoho dalších. V příjemném prostředí nedaleko centra rozmazlí vaše chuťové buňky. borgoagnese.cz

TIP NA PIVO
Pivovar Moravia fungoval už od roku 1898, v té době byl druhý největší v Brně. Ve čtyřicátých letech však zanikl a budova pivovaru byla srovnána se zemí a zůstala jenom sladovna. Výroba byla obnovena až v roce 2016, a to právě v bývalé sladovně. Od roku 2017 se pivo vaří v městské části Medlánky. Sládci se zaměřují na řemeslná, nefiltrovaná a nepasterovaná spodně kvašená piva. Vaří například Petrov 12, jeden z nejvíce chmelených ležáků na českém trhu. Ze speciálů třeba Sv. Václav 12 nebo Fresh Hop 13 se zeleným chmelem. pivovar-moravia.cz

Brno, tip šéfredaktoraZdroj: Deník/ Markéta Evjáková

Mám rád klid a pohodu

MOTÝLÍ NÁDHERA
Nově otevřená papilonia v centru města je doslova dům plný překrásných motýlů. Návštěva pohladí na duši. Přímo kolem vás budou poletovat stovky pestrobarevných a různě velkých motýlů. Motýlí svět je uzpůsoben tak, aby byl co nejbližší k přirozenému prostředí tohoto hmyzu. Tudíž je tu klima deštného pralesa. Místní obyvatele můžete bez omezení pozorovat a fotit. Dokonce vám můžou i sednout na rameno či dlaň.

SKVĚLÝ WELLNESS
Když se řekne v Brně wellness, většina lidí si představí Wellness & Spa Infinit Maximus nedaleko brněnské přehrady. Můžete se vykoupat v termálních bazénech nebo vyzkoušet saunový svět s dvanácti druhy venkovních a vnitřních saun, například saunu Vinný sklípek na břehu potoka nebo parní solnou lázeň. Oblíbené jsou i saunové rituály. Mimo to si můžete zarezervovat privátní vířivku či koupel v Bali vaně vyrobené z lávového kamene nebo si dopřát ještě intenzivnější odpočinek v podobě masáží.

PROCHÁZKA ZAHRADOU
V Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pěstují rostliny různých světových pásem. Ve sklenících najdete například rýži a banánovník, kapradiny, sukulenty, různé druhy palem a bromélií. Venkovní areál je volně přístupný, ke vstupu do skleníků musíte zazvonit na zvonek. Vstupné do skleníků je zpoplatněné.

Lenka Kročilová, Iva Kovačičová